Tržište rada u Kikindi: najtraženiji inženjeri, lekari i veterinari

U Kikindi i okolini trenutno postoji potražnja za diplomiranim inženjerima informacionih sistema, mašinstva, elektro i građevinske struke, kao i za lekarima, diplomiranim veterinarima i inženjerima poljoprivrede. S druge strane, određene struke su u suficitu, što znači da na tržištu rada ima više radnika nego otvorenih radnih mesta. U tu grupu spadaju automehaničari, bravari, mašinski i prehrambeni tehničari, kao i ekonomski tehničari.

Prema rečima Natalije Milošev Stanimirov, savetnika za planiranje karijere u kikindskoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u protekloj godini poslodavci su najčešće iskazivali potrebu za operaterima u proizvodnji, trgovcima, kuvarima i konobarima.

– Krajem decembra 2024. godine, na području grada registrovano je 1.859 aktivnih nezaposlenih, što je za 235 manje nego u istom periodu prethodne godine. Najveći broj nezaposlenih je u starosnoj grupi od 55 do 59 godina, dok ih najmanje ima u grupi od 15 do 19 godina. Prema nivou stručne spreme, najviše je osoba sa prvim stepenom obrazovanja (850), a najmanje sa završenim višim i visokim obrazovanjem (186) – ističe Milošev Stanimirov.

Mere podrške za teže zapošljive kategorije

NSZ sprovodi više programa namenjenih osobama kojima je teže da pronađu posao. U toku je Javni poziv poslodavcima za dodelu subvencije za zapošljavanje osoba starijih od 50 godina. Prednost imaju žene, posebno one iz manje razvijenih i devastiranih područja. Visina subvencije iznosi 230 000 dinara, odnosno 276 000 dinara za osobe sa invaliditetom i  osobe koje su na evidenciji nezaposlenih duže od 24 meseca.

Takođe, NSZ podstiče prekvalifikaciju i dokvalifikaciju, kako bi nezaposleni stekli nova znanja i veštine koje se traže na tržištu rada.

– U ponudi su onlajn obuke za vođenje poslovnih knjiga i digitalni marketing, obuke za poznatog poslodavca u skladu sa uslovima javnog poziva, program sticanja praktičnih znanja, kao i funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih. Planiramo i obuke za pomoćnog kuvara i veb-dizajn, namenjene osobama sa invaliditetom – objašnjava naša sagovornica.

Samozapošljavanje kao alternativa

Za one koji žele da započnu sopstveni biznis, NSZ dodeljuje subvencije za samozapošljavanje. Javni poziv je u toku, a rok za podnošenje zahteva je 14. april. Iznosi subvencija su 380.000 dinara, odnosno 420.000 dinara za osobe sa invaliditetom.

– Budući preduzetnici mogu da pohađaju obuku za razvoj preduzetništva, koja se može polagati i onlajn. Takođe, dostupna je radionica „Psihološki izazovi preduzetništva“, usmerena na razvijanje kompetencija potrebnih za vođenje malog biznisa – dodaje Natalija Milošev Stanimirov.

Trendovi na tržištu rada

Analize pokazuju da se u Kikindi lakše zapošljavaju osobe sa srednjom stručnom spremom u odnosu na one sa visokim obrazovanjem. Najveće šanse za posao imaju radnici sa III i IV stepenom stručne spreme, dok je zapošljavanje onih sa VII stepenom složenije.

Najviše nezaposlenih u odnosu na dužinu čekanja je u kategoriji onih koji su na evidenciji NSZ manje od tri meseca (369), a najmanje je osoba koje posao traže duže od 10 godina – 183 .

Kako je broj nezaposlenih koji više godina čekaju na posao i dalje veliki, aktivne mere podrške od ključnog su značaja za smanjenje nezaposlenosti u gradu.

(VIDEO) Pri kraju rekonstrukcija svlačionica u KSC „Jezero“: Kako napreduju radovi uverio se i gradonačelnik Bogdan

Kompletna rekonstrukcija svlačionica za dvoranske sportove u Kulturno-sportskom centru „Jezero“ je u samom finišu. U...

(VIDEO) Sećanje na dane bombardovanja: Da se ne zaboravi

Vazdušni napadi NATO snaga na teritoriju tadašnje Savezne Republike Jugoslavije počeli su 24. marta 1999....

(VIDEO) U rekordnom finalu Svetskog prvenstva u Mokrinu: Mistral pobedio Spasoja

Mistral, vlasnika Stevana Ognjanova Osvojio je titulu svetskog prvaka u kategoriji seniora. U finalu 39....

Don`t copy text!