Žombolj

inicijativa-prelaz-(3)

Gradonačelnici Kikinde i Žombolja Mladen Bogdan i Darijus Postelniku potpisali su u Gradskoj kući inicijativu kojom se traži da granični prelaz Nakovo – Lunga bude otvoren 24 sata sedam dana nedeljno.

Kikinda i Žombolj bratski su gradovi od 1985. godine, a Darijus Postelniku zahvalio se gradonačelniku Bogdanu na pozivu i saradnji.

-Dva grada oduvek su dobro sarađivala na raznim projektima, a posebno je to izraženo poslednjih nekoliko godina. Zajedničkom inicijativom nastavljamo projekat započet 2014. godine jer je za sve nas značajno da se on radi 24 sata. Svima koji žive u ovoj graničnoj zoni umnogome će biti olakšana prelazak iz jedne iz drugu zemlju, a mi, kao bratski gradovi, moći ćemo još više da produbimo saradnju u svim oblastima, a pre svega u kulturi i sportu – naveo je Postelniku.

O značaju ove inicijative govori podatak da je u Kikindu, od petka do nedelje, za vreme „Dana ludaje“, samo preko graničnog prelaza Nakovo – Lunga, koji je radio 24 sata, prešlo je 13.560 putnika što je za 20,55 odsto više nego prošle godine u isto vreme.

– Inicijativa će biti poslata  Vladi Republike Srbije i Vladi republike Rumunije i imamo signala da će vrlo brzo ući u razmatranje. Naš cilj je da izmenimo član dva sporazuma koji je na snazi i koji se odnosi na radno vreme graničnog prelaza s obzirom na to da nam je težnja da radi non stop. Kao članica Evropske unije u Rumunije će biti implementiran poseban sistem prelaska granice i on podrazumeva skeniranje lica i uzimanje otisaka prstiju putnika koji prelaze granicu, što će usporiti čitav proces. Stoga je u interesu Republike Rumunije da ima što više graničnih prelaza koji rade 24 sata. Sa inicijativom su se složile i granične policije dve zemlje

Procene su da je oko 19.000 ljudi prešlo na tri granična prelaza, u okolini Kikinde, kako bi prisustvovali tradicionalnoj manifestaciji.

Sastanku su prisustvovali predstavnici obe lokalne samouprave koji su razgovarali o narednim koracima u zajedničkoj saradnji.

A.Đ.

 

veterani

Ekipa „Veterani 1994” učestvovala je na humanitarnom turniru u Žombolju, na kom su prikupljena sredstva za pomoć jednom dečaku iz Rumunije.
Turnir je organizovao Rotari klub iz Žombolja. Učestvovalo je sedam ekipa iz Rumunije i Srbije.


Učešće po ekipi je bilo 200 eura. Organizacija je bila odlična, a posle fudbalskih susreta upriličen je ručak za sve učesnike gde su podeljene i nagrade.

Ekipa „Veterani 1994” iz Kikinde zauzela je treće mesto.

Susret u Žombolju

Protkelog vikenda članovi Društva prijatelja železnice Kikinda bili su gosti Žomboljaca, u Rumuniji, na 39. susretu na kojem su bili i Segedinci iz Mađarske.

– Domaćini, Opština Žombolj i organizacija „Banat ripenzis”, po tradiciji, s posebnom pažnjom organizovali su druženje koje traje 22 godine. Krajem 2001. počela je saradnja tri pomenuta Društva, a obogaćena je igranjem fudbalskih utakmica veterana. Sada u Žombolju, trijumfovali smo mi, a jubilarno 40. druženje biće tokom narednih „Dana ludaje” – kaže Ivan Simić iz kikindskog Društva.

Nakon utakmica, tokom druženja, posebna priznanja dodeljena su upravo  Simiću i Jožefu Blatu iz Kikinde, te Arkadju Ordodiju iz Žombolja, začetnicima ovih susreta.

prezentacija 2

Prekogranični projekat „Banat 112”, Grad Kikinda kao vodeći partner realizuje sa Opštinom Žombolj i Crvenim krstom Kikinde. Osnovni ciljevi projekta su unapređenje tehničkih kapaciteta službi za hitnu medicinsku pomoć u Kikindi i Žombolju i širenje osnovnih znanja i veština iz ove oblasti među mladima iz partnerskih gradova. Projekat je  počeo 17. januara i trebalo bi da bude završen do 31. decembra ove godine.

Vodeće aktivnosti podrazumevaju nabavku vozila i medicinske opreme, informativno-obrazovnu kampanju kojom će mladi steći znanja i veštine iz prve pomoći, kao i razmenu znanja i iskustava među medicinskim osobljem iz Kikinde i Žombolja.

-Želimo da nastavimo dosadašnju uspešnu saradnju sa opštinom Žombolj koja je  utemeljena sporazumom o bratimljenju još 1982. godine. Sredstva iz ovog projekta biće usmerena na zdravstvo i zdravstvenu zaštitu, pre svega na oblast urgentne medicine. Kao što smo i do sada, očekujemo da ćemo i ovaj projekat uspešno realizovati na zadovoljstvo građana u cilju podizanja kvaliteta zdravstvene zaštite. Nabavićemo vozila za službu hitne pomoći i neophodnu medicinsku opremu, a sredstva namenjena Crvenom krstu koristiće se za realizaciju raznih edukativnih i promotivnih aktivnosti u vezi sa sticanjem znanja i veština iz domena prve pomoći- navela je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

Dr Miloš Bajić, načelnik Službe hitne pomoći Doma zdravlja istakao je da projekat obuhvata nabavku tri nova sanitetetska vozila i opreme za ambulantu što će značajno unaprediti rad ove službe.

-Dva vozila biće kompletno opremljena svim sredstvima koja služe za zbrinjavanje traume na terenu, a takođe će posedovati i aparate najnovije generacije, pre svega defibrilator koji služi za spasavanje života kod pacijenata sa srčanim zastojem, zatim respiratorima, EKG aparatima i drugom potrebnom opremom. Treće vozilo služiće za transport pacijenata u tercijarne zdravstvene ustanove u Novom Sadu i Beogradu. Pored svega navedenog, za ambulantu ćemo dobiti ultrazvučni aparat prilagođen za brzu dijagnostiku na terenu i u ambulanti. Planirana je i nabavka fantom-lutke za vežbanje zaposlenih i kompletno uniformi za rad na terenu-rekao je dr Bajić.

Da je ovaj projekat značajan i za bolnicu „Dr Karl Diel“ u Žombolju jer će im obezbediti novu opremu, istakla je Daniela Kirlig, direktorica te ustanove.

-Nabavićemo opremu za službu hitne pomoći koja radi pri našoj bolnici. Dobićemo i ambulantno vozilo. Drugi važan aspekt projekta je edukacija dece osnovnih škola. Pružanje prve pomoći treba da poznaju i deca. Saradnja sa kolegama iz Kikinde biće značajna i u smislu razmene iskustava- ukazala je direktorica bolnice u Žombolju.

Ukupna vrednost ovog projekta, odobrenog iz Intereg – IPA „Programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija” je 768.000 evra, od čega su 652.800 evra sredstva Evropske unije, a sufinasirajući deo srpskih i rumunskih partnera je 115.200 evra. Od toga Grad Kikinda i Crveni krst Kikinda ulažu 55.200 evra, a Opština Žombolj 60.000 evra.

Na prezentaciji novog prekograničnog projekta upriličenoj u Gradskoj kući, na značajne benefite njegove realizacije ukazali su i član Gradskog veća Saša Tanackov, Kaba Gabor, zamenik predsednika Opštine Žombolj i Danijela Bjeljac, sekretarka kikindskog Crvenog krsta.

Uspešna i dugovečna saradnja

Projekat “Banat 112” je peti koji zajednički realizuju Grad Kikinda i Opština Žombolj, čija uspešna saradnja zvanično traje već 41 godinu. Do sada realizovani zajednički projekti su „Zeleni Banat”, „Povezanost Banata 1 i 2” i „Ekolejks”.

 

 

.JPG

U Kikindi je danas svečano obeleženo 40 godina od bratimljenja sa rumunskim Žomboljem i osam godina od trajnog otvaranja prelaza Nakovo-Lunga. U svečanoj sali Gradske kuće, gradonačelnik Nikola Lukač, i predsednik Opštine Žombolj Darius Postelniku, potpisali su novi protokol o saradnji, kao potvrdu i najavu nastavka partnerstva i prijateljstva žitelja dva grada.

-Prisni odnosi postoje više od sto godina, ali je saradnja intenzivirana u poslednjoj deceniji, učešćem u IPA projektima prekogranične saradnje čija realizacija je doprinela da uslovi za život i u Kikindi i Žombolju budu podignuti na viši nivo. Zeleni Banat, Eko-jezera, Banat 112, biciklističke staze, samo su neki od zajedničkih projekata – izjavio je Lukač.

Saradnja je, u prethodnom periodu, obuhvatila i oblasti kulture, sporta, vanrednih situacija i saradnju mladih.

– Mi smo bratski narodi i ova granica ne predstavlja nikakvu prepreku između nas – rekao je predsednik Opštine Žombolj, Darius Postelniku – Imamo u planu projekte za uređenje parkova u Kikindi i u Žombolju, ali i druge, nove projekte kojima želimo da podignemo životni standard stanovnika.

Svečanosti su prisustvovali članovi Gradskog veća i predstavnici Opštine Žombolj, kao i šefica Misije Ambasade Rumunije u Beogradu, Anka Popa. U programu su učestvovali hor „Floris“ iz Žombolja i hor kikindskog Kulturnog centra, „Atendite“.

Po završetku zvaničnog dela programa, gosti i domaćini posetili su Staro jezero i Veliki park. Sa skupa je poslata poruka da, iako ne govorimo istim jezikom, dobro se razumemo i spremni smo da pomognemo jedni drugima u duhu dobre komšijske i prijateljske saradnje.

 

error: Content is protected !!