Градски дерби на војвођанском „Истоку” припао је лидеру ОФК Кикинди која је до минимлаца против ЖАК-а, на свом терену, стигла у петом минуту судијског додатка, поготком Дејана Ивановића након соло продора. Очекивано, „Жути мрави” определили су се за затворену варијанту, а домаћин је тек у финишу првога дела могао стићи до вођства само да се Спахић у две ситуације боље снашао.
Почетком наставка капитен ОФК Кикинде Ђукић погодио је пречку гола Живкова, а у истом нападу домаћини су у размаку од неколико секунди ударцима неуспешно покушавали још трипут. Безброј прекида крунило је утакмицу, време је пролазило без игре и садржаја, а на крају, након поменутог тренутка одлуке и поготка Ивановића уследила је ипак радост фудбалера ОФК Кикинде, али и два црвена картона ЖАК-овом Крнићу и домаћем Рафаелу. Играч одлуке Ивановић рекао је након дербија:
– Знали смо да ће бити овако, да ће се ривал организовано бранити, да ће време неумитно трошити приликом прекида, али тренер Јарчевић је од нас тражио стрпљивост. На крају смо награђени.
Тренер ОФК Кикинде Јевто Јарчевић истакао је:
– Припремали смо се за овакву утакмицу, били смо фудбалски гледано добри, задовољан сам како су моји момци трчали, иако све то мора бити много брже. Недостајала нам је брзина, али се надам да ће и то доћи на своје место чим падне ова тензија, јер имали смо два локална дербија и то против затворених ривала.
Помоћни тренер ЖАК-а Иван Радишић, који је уместо суспендованог првог тренера Јовице Лакића (меч посматрао из публике), водио с клупе „Жуте мраве” кратко је прозборио:
– Сви су видели, реалан резултат био би да се дерби завршио без голова. Жао ми је наших момака, одиграли су поштено и коректно, штета што им се то није вратило, ваљда хоће у будућим мечевима, пре свега на нашем стадиону.
ОФК Кикинда: Савков, Божић, Рељић, Кецман, Мирков, Ивановић (Галешев), Зељковић (Рафаел), Спахић, Ђукић, Барбул (Виловски), Радовановић.
ЖАК: Живков, Кнежевић, Пецарски, Ратко (Крнић), Кочиш (Баба), Утржен, Радивојац, Стојков, Бербаков, Фучак, Лакић (Терзин).
Од наших екипа данас су још великоселска Козара и новокозарачка Слобода ремизирале истоветним резултатима -1:1, Великоселци на свом терену с Полетом из Идвора, а Новокозарчани у Качареву с Јединством. Јован Руњевац погађао је за Козару на почетку првога дела, а Идворани су до бода стигли у финишу док је на југу Баната Немања Врбачки најпре у петом минуту донео предност Слободи, а недуго потом Качаревци су поравнали и, испоставило се, био је то коначан исход.
Сутра од 14.30 сати рускоселска Црвена звезда дочекаће тим Јединства из Влајковца.
– Окрећемо се Старом граду којег за седам дана чекамо на нашем базену. Финиш је сезоне, Београђани ће доћи да нас победе, желе у елитни ранг, а ми ћемо растерећени ући у тај меч у нади да, спортски гледано, можемо да им покваримо рачуницу – каже тренер ЖАК-а Мирослав Мунћан.
ОФК Кикинда као водећа екипа и састав који не крије шампионске амбиције, не само у овом мечу већ вероватно и до краја сезоне, нема право на кикс на свом терену па ваља очекивати нови тријумф, иако је прогнозирати у било којем градском дербију увек незахвално.
Три бода на свом терену, али без императива, јуриће и четврта на лествици рускоселска Црвена звезда, која ће у недељу дочекати тим из средине табеле – Јединство из Влајковца, а сличан задатак, но под одређеним притиском, имаће и Козара. У Банатском Великом Селу сутра ће гостовати Полет из Идвора, незгодна екипа на страни, која уз то, барем засад, не стрепи од испадања па зато неретко и изненади своје домаћине.
Мирољубиви реми без голова назирао се практично цело друго полувреме данашњег локалног дербија војвођанског „Истока” на Вашаришту између ЖАК-а и новокозарачке Слободе, а онда је пет минута пре краја домаћине ражалостио па разгневио главни арбитар Марко Марковић из Панчева. Делио је правду до спорног тренутка просечно, а потом је досудио казнени ударац за госте пошто је лопта, по његовом виђењу, у руку погодила домаћег играча Кнежевића. Сигуран је с пенала био Немања Врбачки за коначних: ЖАК – Слобода 0:1.
Домаћини су се најпре клели да је лопта завршила не на руци него на телу Кнежевића, а како год било, црвени картон добио је због протеста тренер Кикинђана Јовица Лакић. Након демонстративног седења ЖАК-ових играча на трави није се више дуго играло и Новокозарчани су из Синђелићеве отишли с три бода. На крају све се с домаће стране претворило у манифестацију буке и беса те су полиција и радници обезбеђења отпратили судијску тројку у свлачионицу.
Када је реч о самој утакмици, новинарске бележнице остале су потпуно празне. Ипак, тренер Новокозарчана Слободан Митровић, разумљиво, био је задовољан исходом.
– Очекивали смо тврд меч, играло се такмичарски, знали смо да неће бити много прилика, но обе екипе биле су мотивисане и зато је сусрет био неизвестан – рекао је Митровић.
Тренер „Жутих мрава” Лакић није био расположен за причу, уместо њега Марко Живков, голман ЖАК-а, који је зимус стигао управо из Слободе, прозборио је:
– Дерби је био пун набоја, тако и треба да буде, а ЖАК је пружио максимум. Пенал нећу да коментаришем, честитам Слободи на победи и својим пријатељима из Нових Козараца желим све најбоље у наставку сезоне.
Клуб с Вашаришта у недељу са свога „плаца” и с 12. позиције на табели, креће у сусрет пролећу на војвођанском „Истоку”, а већ на старту очекује га локални дерби с другопласираном новокозарачком Слободом.
У Синђелићеву ове су зиме дошли: Марко Живков, Миња Ратко, Мирослав Бербаков, Марко Крнић и Вељко Лакић, а на концу пете деценије регистрован је опет голман Петар Милеуснић. Баркоци, Месарошки, Јосимовић, Шево, Адамов и Моноштори нису више чланови ЖАК-а.
Подсетимо, јуче је ОФК Кикинда као домаћа 2:1 савладала Сенту, новокозарачка Слобода ремизирала је 2:2 у Накову с Полетом, а у Руском Селу, великоселска Козара добила је 1:0 домаћу Црвену звезду.
Црвена звезда у Руском Селу ремизирала је 1:1 с подручним лигашем, такође нашим, наковачким Полетом. Војводић је био стрелац за Звезду, а у другом делу поравнао је из казеног ударца Бабић. Козара је одиграла без погодака у Сенти док је ЖАК на Вашаришту поражен 0:2 од новобечејског Јединства иначе два степена ниже рангираног од Кикинђана.
Повели су ‘„Железничари” 2:0, али је састав Београђана до првог предаха преокренуо резултат у своју корист, а на великом одмору имао и плус три (4:7). ЖАК се у трећој деоници приближио на гол заостатка (7:8) и промашио за поравнање. Након тога уследила је серија гостију и предност од 11:7. Опет се кикиндски тим подигао и пришао на минус један, а онда, 40. секунди пре краја, спорни тренутак. Уместо да искључе играча Таша, арбитри су гостима доделили лопту и све је било решено пошто је на снази био поменути коначан исход. Тренер Мирослав Мунћан напоменуо је:
– Опет су пресудиле наше индивидуалне грешке. Ми нисмо екипа која постиже много погодака па је толики број киксева недопустив и због тога често бивамо овако кажњени. Морам истаћи овог пута голмана Жолта Бушића, био је одличан као и у прошлом колу у Панчеву.
Након овога викенда уследиће двонедељна пауза у првенству, а наредни ривал ЖАК-а биће Бањица у Београду. Пет кола пре краја такмичења у нашем другом рангу, Кикинђани имају велику предност од 10 бодова у односу на шабачку Саву која је претпоследња.
Слобода: Ћирић, Хованец, Богојевић, Радулашки, Ћулибрк, Лисица, Лабус, Станаћев, Ковачевић, Д. Ћосић, Шанта. Играли су још: Лекић, Б. Ћосић, Вученовић, Благојевић.
Козара: Ми. Француски, Ф. Томић, Бјелановић, Н. Ђаковић, М. Бунић, Б. Бунић, Петровић, Руњевац, Момчилов, Ма. Француски, Мисић. Играли су још: М. Ђаковић, Чуданов, Латиновић, В. Томић, Рофа, Ферковић, Тодоровић.
Црвена звезда: Костуранов, Лаништанин, Јанков, Чуданов, Војводић, Попесков, Белић, Цвијановић, Кресоја, Симић. Играли су још: Стојадинов, Узелац, Ковачевић, Бајић.
ЖАК: Живков, Пенавски, Дрљача, Кнежевић, Утржан, Пецарски, Детари, Ратко, Терзин, Стојков, Радивојац. Играли су још: Фучак, Зарић, Кочиш, Петровић, Раду.

