sloga

parking-kozarci

U Novim Kozarcima uspešno je završeno uređenje parking prostora ispred prodavnice „Univereksport“ i platoa ispred sale Udruženja vozača, koja će u narednom periodu biti potpuno renovirana i dobiti novi izgled. Inicijativu i organizaciju radova pokrenuo je član Saveta Mesne zajednice Marko Čavka, a čitav posao  je realizovan u saradnji sa meštanima i lokalnom privredom.

Nakon razgovora sa predstavnicima kompanije „Univereksport“, postignut je dogovor o podeli obaveza – kompanija je obezbedila beton i armaturnu mrežu, a Mesna zajednica ivičnjake, betonske cevi i pesak. Čitav posao izveden je dobrovoljnim radom meštana. „Univereksport“ je, pored materijala za parking ispred svoje prodavnice, obezbedio i materijal za izradu platoa ispred sale Udruženja vozača.

Iz Mesne zajednice upućena je zahvalnost kompaniji na, kako se ističe, društveno odgovornom poslovanju i podršci lokalnoj zajednici, kao i vrednim meštanima koji su učestvovali u radovima bez ikakve naknade. Kako ističu, svi učesnici radove su izvodili isključivo dobrovoljno, što pokazuje snagu zajedništva i solidarnosti.

Završetkom ovih radova unapređena je bezbednost saobraćaja, a očekuje se i smanjenje nepropisnog parkiranja u parku. Takođe je najavljeno da je po istom modelu saradnje postignut dogovor i sa kompanijom „PerSu“, a  radovi ispred njihovog objekta počeće u narednom periodu.

 

Cipele

Radionicu za proizvodnju i popravku cipela „Slogu” osnovalo je sedam kikindskih obućara 1935. godine. Krajem četrdesetih godina prošlog veka prešli su na mašinsku proizvodnju. Šezdesetih su njihov najpoznatiji proizvod bile ženske salonke.

Daleke 1970, preduzeće za izradu modne obuće „Sloga” prateći puls tržišta i u skladu sa zahtevima potrošača i modnim novitetima, proizvelo je cipele i sandale od gužvanjca (gužvanog laka).

Dnevno su proizvodili 400 pari cipela, a ovaj novitet bio je pravi bum na tržištu. Prodavale su se u 110 prodavnica u svim republikama tadašnje SFRJ. Dobri poslovni rezultati povećali su lična primanja zaposlenih za 22 odsto.

Zgrada bivše „Sloge”

U poslednjoj deceniji rada fabrika je više desetina hiljada pari cipela izvezla u SR Nemačku, Švedsku i Sovjetski Savez. Partnerstvo sa Italijanima sklopljeno 1990. nije sprečilo stečaj koji je usledio godinu dana kasnije. Ubrzo je 350 radnika ostalo bez posla.

Zgrada nekadašnje „Sloge” nalazi se u ulici Kralja Petra Prvog. Objekte bivše fabrike opština je 2015. putem javnog nadmetanja prodala privredniku Saši Mančiću koji je tu otvorio mlekaru.

J. C.

error: Content is protected !!