sloga

паркинг-козарци

У Новим Козарцима успешно је завршено уређење паркинг простора испред продавнице „Универекспорт“ и платоа испред сале Удружења возача, која ће у наредном периоду бити потпуно реновирана и добити нови изглед. Иницијативу и организацију радова покренуо је члан Савета Месне заједнице Марко Чавка, а читав посао  је реализован у сарадњи са мештанима и локалном привредом.

Након разговора са представницима компаније „Универекспорт“, постигнут је договор о подели обавеза – компанија је обезбедила бетон и арматурну мрежу, а Месна заједница ивичњаке, бетонске цеви и песак. Читав посао изведен је добровољним радом мештана. „Универекспорт“ је, поред материјала за паркинг испред своје продавнице, обезбедио и материјал за израду платоа испред сале Удружења возача.

Из Месне заједнице упућена је захвалност компанији на, како се истиче, друштвено одговорном пословању и подршци локалној заједници, као и вредним мештанима који су учествовали у радовима без икакве накнаде. Како истичу, сви учесници радове су изводили искључиво добровољно, што показује снагу заједништва и солидарности.

Завршетком ових радова унапређена је безбедност саобраћаја, а очекује се и смањење непрописног паркирања у парку. Такође је најављено да је по истом моделу сарадње постигнут договор и са компанијом „ПерСу“, а  радови испред њиховог објекта почеће у наредном периоду.

 

Ципеле

Радионицу за производњу и поправку ципела „Слогу” основало је седам кикиндских обућара 1935. године. Крајем четрдесетих година прошлог века прешли су на машинску производњу. Шездесетих су њихов најпознатији производ биле женске салонке.

Далеке 1970, предузеће за израду модне обуће „Слога” пратећи пулс тржишта и у складу са захтевима потрошача и модним новитетима, произвело је ципеле и сандале од гужвањца (гужваног лака).

Дневно су производили 400 пари ципела, а овај новитет био је прави бум на тржишту. Продавале су се у 110 продавница у свим републикама тадашње СФРЈ. Добри пословни резултати повећали су лична примања запослених за 22 одсто.

Зграда бивше „Слоге”

У последњој деценији рада фабрика је више десетина хиљада пари ципела извезла у СР Немачку, Шведску и Совјетски Савез. Партнерство са Италијанима склопљено 1990. није спречило стечај који је уследио годину дана касније. Убрзо је 350 радника остало без посла.

Зграда некадашње „Слоге” налази се у улици Краља Петра Првог. Објекте бивше фабрике општина је 2015. путем јавног надметања продала привреднику Саши Манчићу који је ту отворио млекару.

Ј. Ц.

error: Content is protected !!