slavski kolač

slava-grada-(8)

Uz rezanje slavskog kolača i u prisustvu predstavnika lokalne samouprave, gostiju, sugrađana u Gradskoj kući obeležena je slava Letnji Sveti Nikola. Ove godine kumovi su bili uspešni sportisti Nemanja Milić, džudista, Nina Stojnić, karatistkinja, Teodora Stančić, plivačica i Luka Panić, rukometaš.

Protojerej Boban Petrović, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana je istakao da je radost je ovako proslaviti slavu.

-Hramovna slava slavi se oduvek, ali danas je to bilo uz sabornost zajedništva sveštenstva, Gradske uprave, naroda i najveće radosti dece. Moramo da budemo svesni šta za naš grad krst znači jer je upravo krstom započeta izgradnja ovog naselja – poručio je protojerej Petrović.

Okupljene je pozdravio gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Mi smo danas u Kikindi jedno i svi se okupili da zajedno, ujedinjeni i jedinstveni, kao porodica proslavimo slavu. Letnji Sveti Nikola je deo naše istorije i treba da ga obeležavamo svake godine čime odajemo poštovanje onima koji su gradili, voleli i branili naš grad. Sa pravoslavne i katoličke zajedno su zvonila crkvena zvona tokom Litije. Naše posebnosti, različitosti i jedinstvo treba da čuvamo, poštujemo i negujemo jedni kod drugih  svakog dana. Kikinda je grad dobrih, poštenih i radnih ljudi, koji ne zaboravlja svoje korene  – istakao je prvi čovek grada.

Organizovano je i takmičenje za najbolji slavski kolač i ove godine u konkurenciji je bilo 25 kolača. Prema oceni stručnog žirija, predsednika kuvara Radovana Subina, Ivane Munćan prošlogodišnje pobednice,  i Ane Čipčić titulu za najbolji kolač osvojio je Dom učenika „Nikola Vojvodić“. Ova ustanova se redovno takmiči i do sada je osvojila više priznanja.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Hvala Službi ishrane jer je ove godine kolač pravila mlađa radnica, uz pomoć i iskustvo starijih. Svake godine neko drugi pravi kolač koji je žrtva Gospodu, a žrtva su molitve. Zato se kolač i ukrašava. Trudimo se negujemo prave vrednosti u našoj ustanovi i uz Božiju pomoć uspevamo u tome i zato i pobeđujemo – naveo je direktor Doma učenika Ljubomir Vasičin.

Za najlepši izgled nagrađen je slavski kolač Ružice Trkulje, kolač najlepšeg ukusa stigao iz Centra za pružanje usluga socijalne zaštite. Sve učesnice takmičenja su dobile zahvalnice.

A.Đ.

 

ikona

Slava grada Kikinde proslavlja se sutra, 22. maja. Ujedno je i slava Hrama Svetog Oca Nikole i obeležava se od 1769. godine kada je započeta izgradnja crkve.

Od 10.30  časova ispred crkve će krenuti svečana Litija ulicama Kikinde koja će ići od crkve, pored „Narvika“, ulicama Braće Tatić, Generala Drapšina, Čanadske do kružnog toka, Kralja Petra Prvog pored Narodne biblioteke, Katoličke crkve i nazad do Hrama. Svečana povorka, koju predvode  sveštenstvo i predstavnici Grada, sa krstovima, horugvama i ikonama, biće praćena je molitvom. U prošlosti, litija se služila i za prestanak kiše, suše, rata, neke zarazne bolesti. Stoga će se u crkvi građanima deliti strukovi pšenice kako bi rod „hlebnog“ zrna bio što bogatiji.

Nakon Litije je rezanje slavskog kolača u crkvi Svetog Nikole.

Takođe, uz rezanje slavskog kolača u Svečanoj sali Gradske kuće biće proslavljena slava. Očekuje se da će ovom događaju, kao i prethodnih godina, prisustvovati su predstavnici, republičkih i pokrajinskih organa, kao i crkvenog, privrednog, društvenog, političkog, kulturnog i sportskog života grada. Ovom prilikom biće proglašen pobednički, ali slavski kolači koji imaju najlepši izgled i najlepši ukus. Prethodnih godina komisija je ocenjivala tridesetak kolača i svaki put imaju težak zadatak jer se, mahom takmičarke, potrude da i njihov kolač bude deo svečarske atmosfere.

error: Content is protected !!