slavski kolač

slava-grada-(8)

Уз резање славског колача и у присуству представника локалне самоуправе, гостију, суграђана у Градској кући обележена је слава Летњи Свети Никола. Ове године кумови су били успешни спортисти Немања Милић, џудиста, Нина Стојнић, каратисткиња, Теодора Станчић, пливачица и Лука Панић, рукометаш.

Протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана је истакао да је радост је овако прославити славу.

-Храмовна слава слави се одувек, али данас је то било уз саборност заједништва свештенства, Градске управе, народа и највеће радости деце. Морамо да будемо свесни шта за наш град крст значи јер је управо крстом започета изградња овог насеља – поручио је протојереј Петровић.

Окупљене је поздравио градоначелник Младен Богдан.

-Ми смо данас у Кикинди једно и сви се окупили да заједно, уједињени и јединствени, као породица прославимо славу. Летњи Свети Никола је део наше историје и треба да га обележавамо сваке године чиме одајемо поштовање онима који су градили, волели и бранили наш град. Са православне и католичке заједно су звонила црквена звона током Литије. Наше посебности, различитости и јединство треба да чувамо, поштујемо и негујемо једни код других  сваког дана. Кикинда је град добрих, поштених и радних људи, који не заборавља своје корене  – истакао је први човек града.

Организовано је и такмичење за најбољи славски колач и ове године у конкуренцији је било 25 колача. Према оцени стручног жирија, председника кувара Радована Субина, Иване Мунћан прошлогодишње победнице,  и Ане Чипчић титулу за најбољи колач освојио је Дом ученика „Никола Војводић“. Ова установа се редовно такмичи и до сада је освојила више признања.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

-Хвала Служби исхране јер је ове године колач правила млађа радница, уз помоћ и искуство старијих. Сваке године неко други прави колач који је жртва Господу, а жртва су молитве. Зато се колач и украшава. Трудимо се негујемо праве вредности у нашој установи и уз Божију помоћ успевамо у томе и зато и побеђујемо – навео је директор Дома ученика Љубомир Васичин.

За најлепши изглед награђен је славски колач Ружице Тркуље, колач најлепшег укуса стигао из Центра за пружање услуга социјалне заштите. Све учеснице такмичења су добиле захвалнице.

А.Ђ.

 

ikona

Слава града Кикинде прославља се сутра, 22. маја. Уједно је и слава Храма Светог Оца Николе и обележава се од 1769. године када је започета изградња цркве.

Од 10.30  часова испред цркве ће кренути свечана Литија улицама Кикинде која ће ићи од цркве, поред „Нарвика“, улицама Браће Татић, Генерала Драпшина, Чанадске до кружног тока, Краља Петра Првог поред Народне библиотеке, Католичке цркве и назад до Храма. Свечана поворка, коју предводе  свештенство и представници Града, са крстовима, хоругвама и иконама, биће праћена је молитвом. У прошлости, литија се служила и за престанак кише, суше, рата, неке заразне болести. Стога ће се у цркви грађанима делити струкови пшенице како би род „хлебног“ зрна био што богатији.

Након Литије је резање славског колача у цркви Светог Николе.

Такође, уз резање славског колача у Свечаној сали Градске куће биће прослављена слава. Очекује се да ће овом догађају, као и претходних година, присуствовати су представници, републичких и покрајинских органа, као и црквеног, привредног, друштвеног, политичког, културног и спортског живота града. Овом приликом биће проглашен победнички, али славски колачи који имају најлепши изглед и најлепши укус. Претходних година комисија је оцењивала тридесетак колача и сваки пут имају тежак задатак јер се, махом такмичарке, потруде да и њихов колач буде део свечарске атмосфере.

error: Content is protected !!