РЦТ Душан Васиљев

рцт-дрзавнно-2026-(1)

На 68. Државном такмичењу талената одржаном у су Панчеву 11 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 17 републичких награда.

Гимназијалка Доротеа Бореновић из физике је освојила прво место и прву награда за најбољи научно- истраживачки рад, Марија Попов, матуранткиња Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из енглеског језика била је прва и другу награду добила је за најбољи научно- истраживачки рад. Илија Цвијан, гимназијалац, први је из српског језика и другу награду добио је за најбољи научно-истраживачки рад.

Милана Баштованов ученица Гимназије „Душан Васиљев“ била је друга из књижевности. Из исте школе Теодора Иветић била је друга  из психологије. Наум Игњатов из Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из географије је био други и прву награду добио је за најбољи научно- истраживачки рад.

 

Матурант кикиндске Гимназије Богдан Завишин трећи је из историје. Такође гимназијалка Мајда Хелдрих трећа је из биологије и исто место освојила је за научно- истраживачки рад. И Ђурђина Петровић из исте школе такође је трећа из биологије. Треће место припало је, али из психологије, и гимназијалки Владислави Петровић. Треће место и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад добила је Јелена Попов из географија из Гимназије и стручне школа „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца треће место и

На 68. Државном такмичењу талената основаца одржаном у Бору, Марко Блажић из ОШ Вук Караџић, освојио је друго место из географије.

Куриозитет овогодишњег Државног такмичења талената средњошколаца јесте стопроцентна успешност полазника кикиндског Центра − сви полазници освојили су државне награде, што ову генерацију полазника издваја од свих претходних.

рцт-дрзавно-(1)

Апстракти истраживачких радова пет полазница РЦТ „Душан Васиљев“, на основу одлуке комисије, директно су се пласирали у финале Државне смотре истраживачких радова, које ће бити одржано 1. марта 2026. године у Београду. Комисија је њихове радове оценила као изузетно квалитетне, препознајући висок ниво научног приступа, оригиналности и истраживачке зрелости.

У области физике у финале су прошле Доротеа Бореновић „Потреба Србије за нуклеарном електраном – технички, економски и сигурносни аспекти“ и Мина Радивојша „Оптички ефекти у градијентним срединама: модел миража песком и раствором сахарозе“, док су у области математике пласман оствариле Ана Војводић „Математичке основе и фундаментална својства хеш функција“, Лена Давидовић „Интеракција визуелне перцепције и математичких структура у стварању илузија“ и Милица Боберић „Хиперболичка геометрија као модел оптималних путева сигнала“.

рцт-дрзавно-(1)

Регионални центар за таленте „Душан Васиљев“ врши упис у нову и јубиларну десету сезону рада. Упис ће бити обављен у суботу, 27. септембар, с почетком у 10 сати, у просторијама ОШ „Вук Караџић“. Упис не подразумева тестирање, већ само добру вољу, посвећеност, љубав и амбицију полазника из читавог Северног Баната.

Заинтересовани могу да бирају између наредних области: историја (средње школе); психологија (средње школе); књижевност (средње школе); српски језик (седми и осми разред основне школе и средњошколци); математика (седми и осми разред основне школе и средњошколци); физика (седми и осми разред основне школе и средњошколци); биологија (седми и осми разред основне школе и средњошколци); географија (седми и осми разред основне школе и средњошколци); екологија и заштита животне средине (седми и осми разред основне школе и средњошколци); енглески језик (седми и осми разред основне школе и средњошколци); информатика и рачунарство (седми и осми разред основне школе и средњошколци); француски језик (сви узрасти: од предшколаца до средњошколаца – од нових полазника се не очекује било какво предзнање).

Најамбициознији полазници имају прилику да учествују на престижним такмичењима талената и на тај начин савладају технику писања научно-истраживачких радова. Претходна генерација полазника РЦТ „Душан Васиљев” поставила је досадашњи рекорд и освојила чак 31 државну награду на такмичењу одржаном у Крагујевцу.

Учешће у раду РЦТ Душан Васиљев потпуно је бесплатно за све полазнике.

ИМГ-1355

На 67. Државном такмичењу талената одржаном у Крагујевцу 19 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 31. републичку награду.

Ана Војводић, ученица Гимназије „Душан Васиљев“ освојила је из математике прво место и прву награда за најбољи научно-истраживачки рад у држави, Мина Радивојша, такође гимназијалка прво и треће место освојила је из физике. Ученици кикиндске Гимназије Катарина Вајда, Светлана Ћулафић и Богдан Завишин први су из историја, а друга награда припала им је  за најбољи научно-истраживачки рад. Катарина Вранковић, гимназијалка, из  психологија је освојила прво место и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад, а Марији Попов из Гимназије и стручне школе  „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца припало је прво место и трећа награду за најбољи научно-истраживачки рад из енглеског језика. Прва је и ученица ОШ „Жарко Зрењанин“ Лена Давидовић из математике којој је припала трећа награда за најбољи научно-истраживачки рад. На такмичењу је, као полазник РЦТ „Београд 2“, учествовао и гимназијалац  Андреј Поповић који је освојио прво место из математике, као и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад.

Друга места освојили су гимназијалци Теодора Шејмеши из енглеског језика, Велимир Крстић из биологије ком је припала трећа награда за најбољи научно-истраживачки рад, Селена Такач из биологија, Кристина Миладинов  из психологије која је добила и прву награда за најбољи научно-истраживачки рад, Маријана Миланов , такође из психологије, а припала јој је у друга награда за најбољи научно-истраживачки рад. И ученица ССШ „Милош Црњански“ Невена Вуловић и Јована Уверић из Гимназије и стручна школа „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца освојиле су друга места из биологије.

Трећа места из књижевности припала су гимназијалкама Милани Баштованов и Емилији Рељин која је добила и прву награда за најбољи научно-истраживачки рад. Хелена Грујић  трећа је из физике, а Јелена Шијачић  из психологија којој је рипала и прва награда за најбољи научно-истраживачки рад.

Полазници РЦТ „Душан Васиљев“ ове године освојили су чак десет награда више него претходне године чиме је ова генерација поставила рекорд.

 

рцт-дрзавно-пласман-(3)

На 23. Покрајинском такмичењу талената одржаном у  Панчеву, 25 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ обезбедило је пласман на државно надметање.

Прво место припало је Огњену Јовандићу, ученику Техничке школе „Михајло Пупин“ из информатике и рачунарства, Теодори Шејмеши из  Гимназије „Душан Васиљев“ и Марији Попов из  Гимназија и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца прва места припала су из  енглеског језика. Првопласиране су и гимназијалке Милана Баштованов из књижевности, као и ученице ОШ „Жарко Зрењанин” Мина Радивојша из физике и Лена Давидовић из  математике.

Другопласирани су гимназијалци Ана Војводић из математике, Емилија Рељин из књижевности, Вук Јакић и Катарина Вајда из историје и Велимир Крстић из биологије.

Треће место заузели су Вања Богар из ОШ „Братство-јединство“  из Банатске Тополе и гимназијалка Драгана Милинковић из српског језика, Хелена Грујић из Гимназије „Душан Васиљев“ из физике, те гимназијалци Светлана Ћулафић из историје, Богдан Завишин  из историје, као и Милица Боберић и Лара Аврамов из  Гимназије „Душан Васиљев“, Јована Уверић из Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца и  Невена Вуловић из ССШ „Милош Црњански“ који су се такмичили из биологије.

А.Ђ.

У дворишту Народне библиотеке „Јован Поповић“ вечерас (четвртак, 6. јун), у 20 сати, биће уприличена јавна презентација награђених радова полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“.

Грађани ће моћи да се упознају са научно-истраживачким радовима са којима су полазници Центра ове године, на државним такмичењима, постигли изванредне успехе – њих 13 освојило је чак 21 награду.

На 66. Државном такмичењу талената за основне школе у Панчеву и за средње школе у Чачку 13 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 21 републичку награду. Лена Давидовић, ученица седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ освојила је прво место из физике и прву награда за најбољи научно-истраживачки рад из физике у држави. Јована Карић, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава“  друга је из истог предмета. Владимир Босанчић, ученик осмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“  освојио је такође друго место и трећу награду за најбољи научно- истраживачки рад из српског језика у држави.

 

Милица Савковић матуранткиња Гимназије „Душан Васиљев“  из психологије је добила прву награду за најбољи научно-истраживачки рад у држави. Богдан Завишин, ученик друге године, Гимназије „Душан Васиљев“ први је из историје, а другу награду освојио је за најбољи научно-истраживачки рад. Ана Стојковић матуранткиња Гимназије друга је у републици из психологије, а  прву награду освојио је њен научно- истраживачки рад. Светлана Ћулафић, ученица треће године Гимназије „Душан Васиљев“ друга је из историје, Емилија Рељин, такође ученица треће године Гимназије освојила је друго место и трећу награду за најбољи научно-истраживачки рад. Леа Калембер, матуранткиња ССШ „Милош Црњански“ заузела је треће место, а добила је и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад из биологије . Дуња Бјелић, ученица треће године Гимназије „Душан Васиљев“ заузела је треће место и има и трећу награда за најбољи научно-истраживачки рад из психологије . Татјана Исаков, ученица четвртог разреда ССШ „Милош Црњански“  такмичење из биологије завршила је на трећем месту док је добила и другу награду за најбољи научно-истраживачки рад из биологије . Ксенија Стефановић, ученица треће године Гимназије „Душан Васиљев“ освојила је другу награду за најбољи научно-истраживачки рад из физике.

Полазници кикиндског РЦТ „Душан Васиљев“ ове године освојили су седам награда више него претходне године чиме је ова генерација постигла рекорд Центра. Пошто се такмичења талената одржавају под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, и налазе се у календару такмичења, Светлана Ћулафић, Емилија Рељин, Дуња Бјелић, Леа Калембер, Вук Јакић, Ана Стојковић и Татјана Исаков биће ослобођени полагања пријемног испита за факултете из историје, књижевности, психологије и биологије.

Јавна презентација награђених радова биће одржана у току наредне недељу у дворишту Народне библиотеке „Јован Поповић“.

437938870-1023323249326318-1870594184756208315-н

На 22. Покрајинском такмичењу талената у Панчеву, 19 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ обезбедило је пласман на Државно такмичење.

Прва места из психологије освојиле су гимназијалке Ана Стојковић и Милица Савковић, из физике Лена Давидовић, ученица седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ и Јована Карић, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава“, и из књижевности ученици Гимназије Емилија Рељин  и Владимир Босанчић.

Друга места припала су гимназијалкама Теодори Шејмеши и Маријани Бадрљички из енглеског језика, Дуњи Бјелић и Ксенији Стефановић  из физике, Ани Војводић, ученици осмог разреда ОШ „Свети Сава“ из математике, док су из историје други били такође гимназијалци Светлана Ћулафић и Богдан Завишин.

Као трећепласирани Покрајинско такмичење завршили су Леа Калембер и Татјана Исаков, ученице  ССШ „Милош Црњански“ и Мина Радивојша, ученица осмог разреда ОШ „Вук Караџић“ из биологије, Лара Аврамов, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава, из физике,  док су Јелена Степанов и Вук Јакић из Гимназије „Душан Васиљев“ били трећи из историје.

Државно такмичење талената за средње школе биће одржано у Чачку 25. и 26. маја, док основци наступају у Панчеву 1.јуна.

420419715-1009749857350324-6852082489762268368-н

Полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ протеклог викенда били су на екскурзији коју је за њих обезбедила локална самоуправа. Део полазника, њих 19, чији радови се представљају на покрајинском такмичењу и шест ментора били су смештени на Копаонику.

-Осим лепота Копаоника посетили смо и Музеј виноградарства у Александровацу, Ђавољу варош и Нови Пазар. За све полазнике, али и за нас, била је ово прилика да се боље упознамо и да посетимо делове наше земље у којима никада нисмо били. Хвала Градској управи што нам је омогућила ово путовање. За све нас то је подстрек да још боље радимо и  да наставимо да остварујемо врхунске резултате  – истакао је Срђан Срдић, директор РЦТ „Душан Васиљев“.

 

рцт-лукац

Велимир Крстић, Ксенија Стефановић, Хелена Грујић, Милица Томић, Тамара Ђурђевић, Милица Боберић, Александар Трајковски и Марина Радивојша, чланови РЦТ „Душан Васиљев“, заједно са менторкама Маријом Поповић и Јеленом Михајловић  били су гости градоначелника Николе Лукача и његових сарадница Дијане Јакшић Киурски, заменице градоначелника и Валентине Мицковски, чланице Градског већа. Поменути средњошколци освојили су значајна признања на Смотри истраживачких радова у Београду.

-Писала сам рад из физике који се односио на истраживање сеизмичке угрожености града, али и Севернобанатског округа. Прва награда омогућила ми је да се пласирам на Међународну конференцију младих научника у Измиру у Турској на ком ће бити учесника из читавог света  – сазнали смо од Милице Томић.

Марина Радивојша, имала је научно-истраживачки рад из биологије.

-Истраживала сам да ли физичка активност ниског интензитета може превентивно да делује на дијабетес и болести узроковане повећаним уносом шећера. Експеримент сам радила на Институту „Винча“ и надам се да ћу истраживање моћи још да проширим – напоменула је Марина Радивојша.

Хелена Грујић, три године је део Регионалног центра за таленте и ове године писала је рад из физике.

-Ове године тема је била употреба магнетне резонанце у Севернобанатском округу и колико људи знају о овој дијагностичкој методи. Доказала сам да је мање штетна од рендгена и да људи мало знају о њој – додала је Хелена Грујић.

Градоначелник Лукач истакао је овом приликом да сви млади и успешни Кикинђани имају подршку Града.

-Жеља нам је да наградимо ваш труд, рад и одрицање. Стога ће локална самоуправа организовати екскурзију на којој  ћете се боље упознати, али и видети нешто ново, стећи нова искуства и знања – прецизирао је први човек Града.

Дијана Јакшић Киурски додала је да су талентовани млади људи међу највећим вредностима које Кикинда има.

-Дугујемо им захвалност за све успехе јер где год да оду добију признања и то је најбоља промоција нашег града. Локална самоуправа финансира рад Регионалног центра за таленте чији полазници на својим успесима чине поносним – навела је Дијана Јакшић Киурски.

Овом приликом изражена је захвалност и менторима који раде са ученицима, преносе им знања и љубав према научно-истраживачком раду.

А.Ђ.

error: Content is protected !!