предшколска установа кикинда

eko festival 4

Tradicionalno, na Dan ptica i drveća, najmlađi sugrađani, deca iz Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, juče su priredila četvrti Eko-festival. U dvorištu Kulturnog centra drugarima i starijima pokazala su šta sve znaju o tome kako se čuva životna sredina.

– U toku godine ekologijom se bavimo u svim uzrasnim grupama. Na nivou Ustanove, takođe, organizujemo ekološke aktivnosti, obeležavamo važne datume, učestvujemo u sadnji drveća i na eko-karnevalu. Eko-festival je kruna naših godišnjih aktivnosti – kaže Radmila Homanov, koordinator Eko-tima u Predškolskoj ustanovi.

Na Festivalu je učestvovalo više od 200 dece iz deset od ukupno 18 vrtića. Mali ekolozi od 3,5 godine do predškolskog uzrasta, sa svojim vaspitačicama,  pripremili su 15 nastupa – recitovalo se, glumilo i igralo.

Svake godine na nivou Ustanove, deca učestvuju u likovnom konkursu pod nazivom „Sve što raste htelo bi da raste“, ove godine na temu „Ptice“. Stiglo je više od sto radova, a najbolji, u dvema kategorijama, nagrađeni su knjigama bajki i basni, priborima za likovno, peharima i diplomama. Sve grupe dobile su zahvalnice za nastup na Festivalu.

– Deca to razumeju bolje nego odrasli, ona su više povezana sa prirodom. Znaju da svako od njih, pojedinačno, treba da se trudi za čistiju životnu sredinu i opominju starije. Kada šetamo, imamo eko-patrolu, zapažamo u kakvom je stanju priroda i učimo – kaže vaspitačica Radmila.

Ona dodaje da su deca odavno usvojila reciklažu i čak od kuće donose materijale od kojih prave različite predmete u vrtiću. Pored toga, kroz igru i prilagođene sadržaje, uređuju eko-kutke, uče o zagađenju, razvrstavanju otpada, ugroženim vrstama.

Ova znanja i umeća pokazali su i na Eko-festivalu, na kraju kojeg su održane  radionice. Pravile su se ekološke kese, izrađivale slike od čepova i ptice od različitih  materijala.

Zahvaljujući kontinuiranim aktivnostima u oblasti ekologije, Predškolska ustanova redovno učestvuje na Konkursu pod nazivom „Za čistije i zelenije škole Vojvodine“ Pokrajinskih sekretarijata za obrazovanje i za urbanizam i zaštitu životne sredine. Za izuzetne rezultate postignute u ovoj oblasti nagrađeni su u školskoj 2018/2019. godini.

prijem pu

Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki” na Međunarodnom sajmu obrazovanja „Putokazi” u Novom Sadu osvojila je četiri vredna priznanja. Tri zlatne medalje dobili su za: rad u jaslicama, realizaciju programa „Godine uzleta” i izvođenje dramskih predstava, a nagrađeni su i velikom poveljom za celokupan rad.

Kristina Drljić, v.d. direktorica PU „Dragoljub Udicki“, istakla je, na prijemu upriličenom u kabinetu gradonačelnika Nikole Lukača, da su svi zaposleni zajednički zaslužni za ovaj veliki uspeh.

-To je velika čast za našu ustanovu, grad i sve zaposlene. Za priznanja su zaslužne i koleginice koje su u penziji. Prvi put u istoriji, predškolska ustanova je  dobila toliko prestižnih nagrada. Prošle i pretprošle godine smo dobili srebrne medalje. Jedna smo od retkih ustanova koja priprema dramske predstave, za to je potreban veliki rad i trud, vaspitači ih spremaju posle radnog vremena. Kao vaspitač sam bila deo tog divnog tima. Nakon što smo Ministarstvu prosvete predstavili šta je to što radimo, dobili smo od njih preporuku za izvođenje predstava, što je potvrda da su naš rad i zalaganje prepoznati- navodi v.d. direktorica PU „Dragoljub Udicki“.

 

Povodom zlatne medalje za predškolski program „Godine uzleta“, Robert Vunjak, pedagog, ukazao je da svi zaposleni od jeseni 2020. godine prolaze stručne obuke i da je vrtić „Miki“ bio jezgro i spiritus movens svih promena.

-Sve zadatke smo sa uspehom realizovali. Dobro osmišljenom akcijom i zajedničkom strategijom planiranja uvođenja novih osnova programa, program je proširen na svih 18 objekata i sve 74 vaspitno-obrazovne grupe. Rezultati koje smo postigli vrlo brzo su bili prepoznati od resornog ministarstva, kao i pokrajinskog sekretarijata i školske uprave, kao i od strane ljudi koji vode ovaj grad i žive u njemu. Na terenu smo postali i uzor drugim predškolskim ustanovama uče od nas –ukazao je Vunjak.

Srdačne čestitke na uspehu predškolskoj ustanovi uputili su gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje i kulturu Valentina Mickovski.

-Priznanja pokazuju kvalitetan rad, marljivost i upornost zaposlenih, da vredno rade i dostojno reprezentuju grad i uz podršku grada imaju kompletne rezultate kao i svakodnevno unapređenje kvaliteta rada. Uspeh nije slučajan,  to je tradicija predškolskog obrazovanja u Kikindi koja je prepoznata u regionu- istakao je Lukač.

Kikindska predškolska ustanova ima oko 300 zaposlenih, a pohađa je više od 1.500 mališana.

Za podršku prvih koraka u jaslicama

– Prva vrata koja se otvaraju za mališane su vrata predškolske ustanove. U jaslicama je izuzetno lepo, ali trenutak kada roditelji 1. septembra ostavljaju svoje najmlađe i najmilije, taj trenutak razdvajanja nije uopšte lak. Tu su suze radosnice, ali i suze straha i tuge. Naš važan zadatak je da brinemo o mališanima jer smo ih potrebni. Vaspitači tu igraju ključnu ulogu i najvažnija su podrška- rekla je Kristina Drljić.

error: Content is protected !!