предшколска установа кикинда

еко фестивал 4

Традиционално, на Дан птица и дрвећа, најмлађи суграђани, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, јуче су приредила четврти Еко-фестивал. У дворишту Културног центра другарима и старијима показала су шта све знају о томе како се чува животна средина.

– У току године екологијом се бавимо у свим узрасним групама. На нивоу Установе, такође, организујемо еколошке активности, обележавамо важне датуме, учествујемо у садњи дрвећа и на еко-карневалу. Еко-фестивал је круна наших годишњих активности – каже Радмила Хоманов, координатор Еко-тима у Предшколској установи.

На Фестивалу је учествовало више од 200 деце из десет од укупно 18 вртића. Мали еколози од 3,5 године до предшколског узраста, са својим васпитачицама,  припремили су 15 наступа – рецитовало се, глумило и играло.

Сваке године на нивоу Установе, деца учествују у ликовном конкурсу под називом „Све што расте хтело би да расте“, ове године на тему „Птице“. Стигло је више од сто радова, а најбољи, у двема категоријама, награђени су књигама бајки и басни, приборима за ликовно, пехарима и дипломама. Све групе добиле су захвалнице за наступ на Фестивалу.

– Деца то разумеју боље него одрасли, она су више повезана са природом. Знају да свако од њих, појединачно, треба да се труди за чистију животну средину и опомињу старије. Када шетамо, имамо еко-патролу, запажамо у каквом је стању природа и учимо – каже васпитачица Радмила.

Она додаје да су деца одавно усвојила рециклажу и чак од куће доносе материјале од којих праве различите предмете у вртићу. Поред тога, кроз игру и прилагођене садржаје, уређују еко-кутке, уче о загађењу, разврставању отпада, угроженим врстама.

Ова знања и умећа показали су и на Еко-фестивалу, на крају којег су одржане  радионице. Правиле су се еколошке кесе, израђивале слике од чепова и птице од различитих  материјала.

Захваљујући континуираним активностима у области екологије, Предшколска установа редовно учествује на Конкурсу под називом „За чистије и зеленије школе Војводине“ Покрајинских секретаријата за образовање и за урбанизам и заштиту животне средине. За изузетне резултате постигнуте у овој области награђени су у школској 2018/2019. години.

пријем пу

Предшколска установа „Драгољуб Удицки” на Међународном сајму образовања „Путокази” у Новом Саду освојила је четири вредна признања. Три златне медаље добили су за: рад у јаслицама, реализацију програма „Године узлета” и извођење драмских представа, а награђени су и великом повељом за целокупан рад.

Кристина Дрљић, в.д. директорица ПУ „Драгољуб Удицки“, истакла је, на пријему уприличеном у кабинету градоначелника Николе Лукача, да су сви запослени заједнички заслужни за овај велики успех.

-То је велика част за нашу установу, град и све запослене. За признања су заслужне и колегинице које су у пензији. Први пут у историји, предшколска установа је  добила толико престижних награда. Прошле и претпрошле године смо добили сребрне медаље. Једна смо од ретких установа која припрема драмске представе, за то је потребан велики рад и труд, васпитачи их спремају после радног времена. Као васпитач сам била део тог дивног тима. Након што смо Министарству просвете представили шта је то што радимо, добили смо од њих препоруку за извођење представа, што је потврда да су наш рад и залагање препознати- наводи в.д. директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.

 

Поводом златне медаље за предшколски програм „Године узлета“, Роберт Вуњак, педагог, указао је да сви запослени од јесени 2020. године пролазе стручне обуке и да је вртић „Мики“ био језгро и спиритус мовенс свих промена.

-Све задатке смо са успехом реализовали. Добро осмишљеном акцијом и заједничком стратегијом планирања увођења нових основа програма, програм је проширен на свих 18 објеката и све 74 васпитно-образовне групе. Резултати које смо постигли врло брзо су били препознати од ресорног министарства, као и покрајинског секретаријата и школске управе, као и од стране људи који воде овај град и живе у њему. На терену смо постали и узор другим предшколским установама уче од нас –указао је Вуњак.

Срдачне честитке на успеху предшколској установи упутили су градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа задужена за образовање и културу Валентина Мицковски.

-Признања показују квалитетан рад, марљивост и упорност запослених, да вредно раде и достојно репрезентују град и уз подршку града имају комплетне резултате као и свакодневно унапређење квалитета рада. Успех није случајан,  то је традиција предшколског образовања у Кикинди која је препозната у региону- истакао је Лукач.

Кикиндска предшколска установа има око 300 запослених, а похађа је више од 1.500 малишана.

За подршку првих корака у јаслицама

– Прва врата која се отварају за малишане су врата предшколске установе. У јаслицама је изузетно лепо, али тренутак када родитељи 1. септембра остављају своје најмлађе и најмилије, тај тренутак раздвајања није уопште лак. Ту су сузе радоснице, али и сузе страха и туге. Наш важан задатак је да бринемо о малишанима јер смо их потребни. Васпитачи ту играју кључну улогу и најважнија су подршка- рекла је Кристина Дрљић.

error: Content is protected !!