на матуру без аутомобила

na-maturu-bez-automobila-(5)

Agencija za bezbednost saobraćaja i ove godine pokrenula je kampanju pod nazivom „Na maturu bez automobila“. Tribina u okviru akcije organizovana je i u Gradskoj kući, a maturanti kikindskih srednjih škola imali su priliku da čuju priča Milana Srdića, zaposlenog u pomenutoj Agenciji:

-Tokom srednje škole doživeo sam saobraćajnu nezgodu kao vozač motocikla. Tada sam bio ubeđen da ništa loše meni ne može da se desi. Mislio sam da sam nedodirljiv i vozio sam motor bez zaštitne opreme. U saobraćajnoj nezgodi polomio sam kičmu i od tada sam u invalidskim kolicima. I pored svih nedaća uspeo sam da završim Saobraćajni fakultet i posvetio sam se tome da ukažem mladima koliko je važno poštovati sve propise i bezbednost u saobraćaju.

Cilj kampanje je razgovor sa mladima kako bi se bezbedno ponašali u saobraćaju. Brzina, nevezivanje sigurnosnog pojasa, vožnja pod dejstvom alkohola i korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje najčešći su uzroci saobraćajnih nesreća sa fatalnim ishodom. Okupljenima se obratio i Tihomir Farkaš, član Gradskog veća.

-Matursko veče treba da ostane svima u najlepšoj uspomeni stoga i apelujemo da se na proslavu ide bez automobila i da se alkohol ne konzumira. Želja svih nas je da se ovog važnog trenutka sećate sa osmehom na licu. Završetak srednje škole je veliki i značajan korak u životu i svi treba da budu odgovorni prema sebi i prema drugima – rekao je Farkaš.

U toku 2025. godine, prema preliminarnim podacima, u saobraćaju su smrtno stradale 102 mlade osobe starosti od 15 do 30 godina. Od tog broja 43-oje njih poginulo je u svojstvu vozača putničkog automobila, a 23-oje kao putnik u putničkom automobilu, što predstavlja 65 odsto od ukupnog broja poginulih mladih u Srbiji. Skoro svaka peta osoba  stradala u saobraćaju je mlada.

Kampanja „Na maturu bez automobila“ pokrenuta je 2014. godine u Kragujevcu, kao odgovor na tragičnu nesreću u kojoj su stradali srednjoškolci vraćajući se sa maturske večeri, a uzrok bila je bila vožnja pod dejstvom alkohola. Od tada do danas prerasla je u jednu od najznačajnijih nacionalnih akcija u oblasti prevencije saobraćajnih nezgoda kod mladih.

Mladi u Kikindi su se upoznali sa rizicima nebezbednog ponašanja u saobraćaju i načinima kako da ih izbegnu.

A.Đ.

Na-maturu-bez-automobila-(3)

Pod sloganom „Um na drum“, i ove godine je u Kikindi realizovana redovna programska aktivnost Agencije za bezbednost saobraćaja „Na maturu bez automobila“. U saradnji sa Savetom za bezbednost saobraćaja Grada Kikinde, u amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, održano je interaktivno predavanje namenjeno maturantima. Ovom edukativnom susretu prisustvovali su i saradnici Agencije, kao i predstavnici Odeljenja saobraćajne policije.

– Cilj kampanje je da, uoči maturskih proslava, skrenemo pažnju mladima na važnost odgovornog ponašanja u saobraćaju, upravo u trenutku koji im je možda jedan od najvažnijih u životu – rekao je Pavle Popović, koordinator Saveta za bezbednost saobraćaja Grada. – Poruka je jednostavna: na maturu se ne ide automobilom, već sa osmehom i dobrim raspoloženjem.

Slaviša Savić, saradnik Agencije iz Šapca, naveo je da je samo u 2024. godini u saobraćajnim nesrećama život izgubilo 514 ljudi, od čega čak 114 mladih.

– Naša vizija je jasna: nula povređenih i poginulih u saobraćaju. Najčešći uzroci nesreća su: nepropisna brzina, nevezivanje pojasa, alkoholisanost i korišćenje telefona tokom vožnje – rekao je Savić. – Pri brzini od 60 kilometara na sat, sudar je ekvivalentan padu sa petog sprata. Automobil za samo dve sekunde, koliko je minimalno potrebno da pogledate u mobilni telefon, pri brzini od 59 kilometara na sat, pređe 30 metara, što je dovoljno za tragediju.

Najpotresniji deo predavanja bio je ispovest Julke Lopušine, koja je maturantima prenela svoju životnu priču – o trenutku koji je sve promenio.

– Jedne martovske večeri seli smo u auto sa mojim prijateljem Markom, iako sam znala koliko je popio. Pomislila sam – pet minuta vožnje, šta može da se desi. A dogodilo se najgore. Sleteli smo s puta i udarili u drvo. Dve drugarice koje su imale pojas već sutradan su nastavile život. Marko i Vanja to proleće nisu dočekali. Ja jesam, ali sam platila visoku cenu, završila sam kao paraplegičar – ispričala je Julka. – U sterilnoj bolničkoj sobi provela sam više od dve godine. Počela sam rehabilitaciju sa 35 kilograma i mogućnostima šestomesečne bebe. Sve je to bilo zato što nisam sačekala taksi i nisam vezala pojas.

Julka je pre nesreće studirala književnost i fotografiju, sanjala o paraglajdingu, želela da bude profesor. Sada je srećno udata i majka dvoje dece. Od mladalačkih snova morala je da odustane i zato šalje snažnu poruku.

– Kada sabirate sve što imate, svoj život brojite dva puta. Ne postoji sekunda koja se ne računa!

S. V. O.

error: Content is protected !!