Agencija za bezbednost saobraćaja i ove godine pokrenula je kampanju pod nazivom „Na maturu bez automobila“. Tribina u okviru akcije organizovana je i u Gradskoj kući, a maturanti kikindskih srednjih škola imali su priliku da čuju priča Milana Srdića, zaposlenog u pomenutoj Agenciji:

-Tokom srednje škole doživeo sam saobraćajnu nezgodu kao vozač motocikla. Tada sam bio ubeđen da ništa loše meni ne može da se desi. Mislio sam da sam nedodirljiv i vozio sam motor bez zaštitne opreme. U saobraćajnoj nezgodi polomio sam kičmu i od tada sam u invalidskim kolicima. I pored svih nedaća uspeo sam da završim Saobraćajni fakultet i posvetio sam se tome da ukažem mladima koliko je važno poštovati sve propise i bezbednost u saobraćaju.

Cilj kampanje je razgovor sa mladima kako bi se bezbedno ponašali u saobraćaju. Brzina, nevezivanje sigurnosnog pojasa, vožnja pod dejstvom alkohola i korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje najčešći su uzroci saobraćajnih nesreća sa fatalnim ishodom. Okupljenima se obratio i Tihomir Farkaš, član Gradskog veća.
-Matursko veče treba da ostane svima u najlepšoj uspomeni stoga i apelujemo da se na proslavu ide bez automobila i da se alkohol ne konzumira. Želja svih nas je da se ovog važnog trenutka sećate sa osmehom na licu. Završetak srednje škole je veliki i značajan korak u životu i svi treba da budu odgovorni prema sebi i prema drugima – rekao je Farkaš.

U toku 2025. godine, prema preliminarnim podacima, u saobraćaju su smrtno stradale 102 mlade osobe starosti od 15 do 30 godina. Od tog broja 43-oje njih poginulo je u svojstvu vozača putničkog automobila, a 23-oje kao putnik u putničkom automobilu, što predstavlja 65 odsto od ukupnog broja poginulih mladih u Srbiji. Skoro svaka peta osoba stradala u saobraćaju je mlada.
Kampanja „Na maturu bez automobila“ pokrenuta je 2014. godine u Kragujevcu, kao odgovor na tragičnu nesreću u kojoj su stradali srednjoškolci vraćajući se sa maturske večeri, a uzrok bila je bila vožnja pod dejstvom alkohola. Od tada do danas prerasla je u jednu od najznačajnijih nacionalnih akcija u oblasti prevencije saobraćajnih nezgoda kod mladih.

Mladi u Kikindi su se upoznali sa rizicima nebezbednog ponašanja u saobraćaju i načinima kako da ih izbegnu.
A.Đ.
– Cilj kampanje je da, uoči maturskih proslava, skrenemo pažnju mladima na važnost odgovornog ponašanja u saobraćaju, upravo u trenutku koji im je možda jedan od najvažnijih u životu – rekao je Pavle Popović, koordinator Saveta za bezbednost saobraćaja Grada. – Poruka je jednostavna: na maturu se ne ide automobilom, već sa osmehom i dobrim raspoloženjem.
Slaviša Savić, saradnik Agencije iz Šapca, naveo je da je samo u 2024. godini u saobraćajnim nesrećama život izgubilo 514 ljudi, od čega čak 114 mladih.
Najpotresniji deo predavanja bio je ispovest Julke Lopušine, koja je maturantima prenela svoju životnu priču – o trenutku koji je sve promenio.
Julka je pre nesreće studirala književnost i fotografiju, sanjala o paraglajdingu, želela da bude profesor. Sada je srećno udata i majka dvoje dece. Od mladalačkih snova morala je da odustane i zato šalje snažnu poruku.