U sedmodnevnoj poseti Kikindi su košarkaši kluba „Centar“ iz Kosovske Mitrovice, u okviru zimskih priprema. Ovim je nastavljena saradnja sa Košarkaškim klubom „Velika Kikinda“, krunisana potpisivanjem ugovora o bratimljenju u Kikindi 2023 godine.

Košarkaši i košarkašice sa Kosova i Metohije, njih 43, uzrasta od osam do 40 godina, pored treninga i utakmica imali su priliku da upoznaju istorijske, kulturne i turističke znamenitosti našeg grada. Teodora Jelić (11) košarku trenira četiri godine.
-Kikinda je svetski poznata i lokalna istorija na mene je ostavila najveći utisak. Posebno mi se svideo skelet mamutice Kike koji sam prvi put videla – istakla je Teodora.

Viktor Miladinović ima 12 godina i drugi put je na severu Banata.
-Svim drugarima u Kosovskoj Mitrovici pričao sam o vašem gradu i koliko mi je lepo bilo prvi put. Sada im nosim još lepih priča o drugarima koje sam stekao i o utakmicama koje smo odigrali. Najviše mi se svidela najlepša ulica u Srbiji, a 22. u svetu – saznali smo od Viktora.

Srđan Komadina, kapiten seniorske ekipe već je boravio u Kikindi.
-Dočekani smo kao braća i sestre, a posebno je zadovoljstvo što se svi koje smo sreli interesuju za nas kako živimo u Kosovskoj Mitrovici. Isto tako bilo je i puno iskrenog interesovanja vezanih za kulturno baštinu Kosova i Metohije koja ima izuzetnu vrednost za sve Srbe. Nadam se da ćemo deo gostoprimstva moći da vratimo kada Kikinđani budu naši gosti – naveo je Komadina.

Prijem za članove Košarkaškog kluba „Centar“ u Gradskoj kući priredio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji ih je, zajedno sa saradnicima zamenikom Dejanom Pudarom, predsednikom Skupštine grada Dušanom Popeskovim, članovima Gradskog veća Aleksandrom Aćimovim i Tihomirom Farkašem i predsednicom Sportskog saveza Jelenom Bakić, obradovao paketićima i poklonima.
-Počastvovan sam što smo ponovo imali priliku da budemo domaćini košarkašima sa Kosova i Metohije. Siguran sam da su, boraveći u Kikindi, bar na kratko, zaborave teškoće i osete slobodu koju imaju sva deca koja žive u Srbiji. Hvala što istrajavate u nameri da ostanete i ne dozvolite da se iščupaju koreni našeg naroda u južnoj srpskoj pokrajini. Ovde imate prijatelje i grad na koji uvek možete da se oslonite – precizirao je gradonačelnik Bogdan.

Dejan Pudar siguran je da će saradnja u narednim godinama biti proširena. Osim sporta, ona će obuhvatiti obrazovanje, kulturu, ali i ostale segmente društva.
Na izuzetnom gostoprimstvu je zahvalio trener KK „Centar“ Nemanja Jakšić.
-Utisci su izuzetni i svi ćemo poneti najlepše uspomene iz Kikinde. Naši najmlađi košarkaši su prvi put na ovakvim pripremama i deo su sportskog kampa. Za njih je ovo iskustvo nemerljivo. Naučili su dosta, imaju priliku da treniraju dva puta dnevno, da koriste bazen i kompletnu infrastrukturu. Imali su priliku i da vide drugačiji način života u odnosu na to kako žive u Sremskoj Mitrovici. Svi smo upoznali nove ljude, istoriju, ali i tradiciju Kikinde – rekao je Jakšić.

Aleksandar Aćim napomenuo je da je ovo druga godina da naš grad posećuju košarkaši iz Kosovske Mitrovice.
-Naši prijatelji uverili su se u to koliko empatije imamo prema njima. Pored toga što su odlični i borbeni sportisti, naši gosti preneli su nam kako žive i pokazali nepokolebljivost u stavu da ostanu na svom ognjištu. Već koliko ove godine uzvratićemo im posetu i produbiti našu saradnju – napomenuo je Aćimov.

Poseta je krunisana košarkaškom utakmicom prvih timova „Centra“ i „Velike Kikinde“.
A.Đ.





Emocije, pre svega, lebdele su danas svečanom dvoranom Gradske kuće, kada se gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač obratio deci, iz tri selekcije Košarkaškog kluba Centar iz Kosovske Mitrovice uz koje su bili treneri i sportski radnici ovog sportskog kolektiva. Oni su gosti našega grada, a na inicijativu Dejana Pudara, direktora SC „Jezero” koji je osmislio četvorodnevni boravak Mitrovčana na severu Banata. Gradonačelnik Lukač, između ostalog, rekao je:
– Ugostili smo pedesetak mališana koji mogu da se uvere kako je na severu naše lepe Republike Srbije i da na kratko pobegnu od svakodnevice u kojoj su veliki pritisci i problemi u našoj južnoj pokrajini. Ovde su osetili svu toplinu i dobrotu nas Kikinđana. Puni utisaka će da odu iz našeg grada i poželeće da se opet vrate, a naša srca i misli su uvek uz njih i ono što nam je najpotrebnije u narednom periodu jeste mir i stabilnost i ta deca treba da znaju da smo svi mi sa cele teritorije Republike Srbije, pa tako i mi Kikinđani, uz naš narod na Kosovu i Metohiji. Ovo je prilika da se još snažnije poruke pošalju svima, da smo svi zajedno mnogo jači i da jedni druge moramo da čuvamo. Ova razmena dece će da postane tradicija i mali Kikinđani u narednom periodu će da budu gosti u našoj južnoj pokrajini.
Nemanja Jakšić, trener i predstavnik KK Centar, napomenuo je:
Dejan Pudar istakao je:
Još je sedamnaestogodišnji Stefan Teodosijević, kapiten najstarije selekcije Mitrovčana, inače iz Zvečana, dodao: