Косовска Митровица

zajednicka-kosovo

U sedmodnevnoj poseti Kikindi su košarkaši kluba „Centar“ iz Kosovske Mitrovice, u okviru zimskih priprema. Ovim je nastavljena saradnja sa Košarkaškim klubom „Velika Kikinda“, krunisana potpisivanjem ugovora o bratimljenju u Kikindi 2023 godine.

Košarkaši i košarkašice sa Kosova i Metohije, njih 43, uzrasta od osam do 40 godina, pored treninga i utakmica imali su priliku da upoznaju istorijske, kulturne i turističke znamenitosti našeg grada. Teodora Jelić (11) košarku trenira četiri godine.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Kikinda je svetski poznata i lokalna istorija na mene je ostavila najveći utisak. Posebno mi se svideo skelet mamutice Kike koji sam prvi put videla – istakla je Teodora.

Viktor Miladinović ima 12 godina i drugi put je na severu Banata.

-Svim drugarima u Kosovskoj Mitrovici pričao sam o vašem gradu i koliko mi je lepo bilo prvi put. Sada im nosim još lepih priča o drugarima koje sam stekao i o utakmicama koje smo odigrali. Najviše mi se svidela najlepša ulica u Srbiji, a 22. u svetu – saznali smo od Viktora.

Srđan Komadina, kapiten seniorske ekipe već je boravio u Kikindi.

-Dočekani smo kao braća i sestre, a posebno je zadovoljstvo što se svi koje smo sreli interesuju za nas kako živimo u Kosovskoj Mitrovici. Isto tako bilo je i puno iskrenog interesovanja vezanih za kulturno baštinu Kosova i Metohije koja ima izuzetnu vrednost za sve Srbe. Nadam se da ćemo deo gostoprimstva moći da vratimo kada Kikinđani budu naši gosti – naveo je Komadina.

Prijem za članove Košarkaškog kluba „Centar“ u Gradskoj kući priredio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji ih je, zajedno sa saradnicima zamenikom Dejanom Pudarom, predsednikom Skupštine grada Dušanom Popeskovim, članovima Gradskog veća Aleksandrom Aćimovim i Tihomirom Farkašem i predsednicom Sportskog saveza Jelenom Bakić, obradovao paketićima i poklonima.

-Počastvovan sam što smo ponovo imali priliku da budemo domaćini košarkašima sa Kosova i Metohije. Siguran sam da su, boraveći u Kikindi, bar na kratko, zaborave teškoće i osete slobodu koju imaju sva deca koja žive u Srbiji. Hvala što istrajavate u nameri da ostanete i ne dozvolite da se iščupaju koreni našeg naroda u južnoj srpskoj pokrajini. Ovde imate prijatelje i grad na koji uvek možete da se oslonite – precizirao je gradonačelnik Bogdan.

Dejan Pudar siguran je da će saradnja u narednim godinama biti proširena. Osim sporta, ona će obuhvatiti obrazovanje, kulturu, ali i ostale segmente društva.

Na izuzetnom gostoprimstvu je zahvalio trener KK „Centar“ Nemanja Jakšić.
-Utisci su izuzetni i svi ćemo poneti najlepše uspomene iz Kikinde. Naši najmlađi košarkaši su prvi put na ovakvim pripremama i deo su sportskog kampa. Za njih je ovo iskustvo nemerljivo. Naučili su dosta, imaju priliku da treniraju dva puta dnevno, da koriste bazen i kompletnu infrastrukturu. Imali su priliku i da vide drugačiji način života u odnosu na to kako žive u Sremskoj Mitrovici. Svi smo upoznali nove ljude, istoriju, ali i tradiciju Kikinde – rekao je Jakšić.

Aleksandar Aćim napomenuo je da je ovo druga godina da naš grad posećuju košarkaši iz Kosovske Mitrovice.

-Naši prijatelji uverili su se u to koliko empatije imamo prema njima. Pored toga što su odlični i borbeni sportisti, naši gosti preneli su nam kako žive i pokazali nepokolebljivost u stavu da ostanu na svom ognjištu. Već koliko ove godine uzvratićemo im posetu i produbiti našu saradnju – napomenuo je Aćimov.

Poseta je krunisana košarkaškom utakmicom prvih timova „Centra“ i „Velike Kikinde“.

A.Đ.

 

 

 

IMG-blur

Nemanju Jakšića (38) iz Kosovske Mitrovice u četvorodnevnu posetu Kikindi dovela je košarka. Prijateljstvo trenera Košarkaškog kluba „Centar“ sa sugrađaninom Dejanom Pudarom koji je na čelu kikindskog sportskog centra „Jezero“, dovelo je do saradnje dva kluba i ispisalo novu stranicu kikindskog sporta.

Sa Jakšićem smo razgovarali o košarci, ali i o životu Srba na Kosovu koji je sve teži i neizvesniji.

-Naš klub ceo decembar nije radio jer su bile barikade. Naravno, solidarisali smo se sa narodom koji je na takav način, opravdano, iskazao revolt zbog hapšenja, upadanja kosovskih policajaca, priadnika ROSU. Sva naša deca se plaše. Mi nismo navikli da gledamo oružane formacije Albanaca na severu, to bode oči običnom građaninu, a da ne pričam o deci. Strah je u svima nama. Mi smo sa albanskom stranom dvadeset godina bili u nekoj vrsti statusa kvo i nismo mnogo komunicirali, ali verujte da su oni samo čekali trenutak kada će da upadnu na sever kako bi naplatili sve ono što misle- priča Jakšić za Kikindski.

U Kosovskoj Mitrovici živi sa suprugom koja je iz Prizrena i čija je porodica raseljena. Upoznali su se tokom studiranja. Danas su roditelji dvoje dece- devetogodišnjeg sina i tromesečne bebe. U Mitrovici žive i njegova majka, brat…U gradu u kom je rođen, školovao se, zasnovao porodicu, zaposlio se, pokrenuo školicu košarke koja okuplja više od storinu dece- želi i da ostane.

– Do skoro, verujte da nisam razmišljao o odlasku. Ali sada, kada se sve ovo izdešavalo, dođe do toga da sedneš i razmišljaš. Nije radila škola, nemamo treninge… Ali onda proradi inat, pa nećemo to tako lako da dozvolimo- iskren je Jakšić.

Podseća da je situacija do 2008. bila drugačija. Krenuo je i talas povratka u Mitrovicu. Ali dileme sada nema. Prištinu ne zanima dogovor niti saradnja, a očigledno da im je međunarodna zajednica tutor, kaže.

-Zamislite samo paradoks. Dolaskom kosovskih policajaca na sever, KFOR se postavlja kao da štiti te albanske policajce od naroda. Teško nam je, politiku živimo. Lično nisam izvadio dokumenta takozvanog Kosova, živim samo sa srpskom ličnom kartom, ali svojim autom ne mogu preko mosta, ne mogu da vozim za enklavu. Vozim na KM table. Moje lično mišljenje je da uzimanjem kosovskog dokumenta, dajem legitimitet svemu tome što oni rade. Ne znam kako bih postupio kada bi mi to bilo neophodno zarad porodice, pitanja života i smrti, ne znam kako bih postupio…Ne mogu da osuđujem onoga ko je uzeo. Ljudi koji žive južno od Ibra su ljudi koji su u specifičnoj situaciji. Kosovo se ne brani za jedan dan, to je proces i ako hoćemo da ga odbranimo moramo da budemo spremni možda i na takav korak- kaže Jakšić. Ne krije da su ga pojedini potezi Beograda iznenadili.

-Običan čovek mora da gleda u Beograd. Lično nisam očekivao da će Beograd stati iza odluke ljudi da izađu iz institucija, jer tu je međunarodna zajednica, obaveze prema partnerima, ali je stao. Sad na barikadama Srbi su bili spremni da ih svojim životima brane, jer ta barikada im je predstavljala otklon od kosovskih policajaca, ROSU policajaca. Sad su počeli da prave punkt na Bistrici, to je između Banjske i Leposavića, u samom centru sredine gde žive Srbi. Oni bez pardona sa dugim cevima prave punkt na kome, kažu, kontrolišu saobraćaj, a ponašaju se bahato. Srbi dole razumeju i položaj Beograda i većinskog dela Srbije, ali morate da shvatite i običnog čoveka tamo koji kad izađe iz zgrade vidi naoružanog Albanca koji nikada nije bio tu. Rodom sam iz Zubinog potoka, moji su preci odatle. Iznad mog sela Jasenovika letos su napravili bazu i strateški izabrali poziciju sa koje mogu da upadnu, hapse, maltetiraju narod. Oni su tu napravili bazu, a nikada tu, čak ni okupator 1941. nije imao bazu. Probili su put preko šume, spojili sa Gazivodom. Tu je narod izuzetno zabrinut. Ipak,  živim i radim sa ljudima koji su spremni da istraju- u dahu izgovara Jakšić.

Prenosi nam da je veoma ponosan na svoje prijatelje u Srpskom centru Beč koji nesebično pomažu, posebno stanovnike enklava na Kosovu.

-Rodila nam se ideja da u svim sredinama gde žive Srbi na Kosovu osnujemo školice košarke. Takođe, i školicu engleskog i radionicu sportskog novinarstva. Želimo da pokrenemo sportski portal da deca mogu da čitaju o svojim aktivnostima i uspesima. U Srpskom centru Beč su moji prijatelji, pojedini su studirali u Kosovskoj Mitrovici i žele da pomognu. Verujte, oni su plakali dva dana na Kosovu, pogotovo u enklavama. Velika je razlika između severa i juga. Sva pomoć je išla preko naše crkve i Patrijaršije i stigla do onih kojima je najpotrebnija. Stipendiraju dvadesetak đaka u enklavama, pomogli su školi u Cevnici u nabavci opreme, jednoj porodici da renovira kuću…- ističe Jakšić.

Oduševljeni Kikindom

Četvrdeset četvoro dece iz Kosovske Mitrovice, Zvečana i Zubinog Potoka boravilo je u našem gradu od 9. do 13. januara. Dva kluba prijateljstvo su ozvaničila poveljom o bratimljenju, uz namere da se, ukoliko bude moguće, organizuje i uzvratna poseta kikindskih košarkaša.

Školica prerasla u klub

Jakšić radi u banci Poštanska štedionica. Kao dugodišnji košarkaš, pre tri godine pokrenuo je školicu košarke. Pre godinu dana prerasla je klub „Centar“  koji danas broji 110 članova i ima tri takmičarske selekcije. Ljubav prema ovom sportu nasledio je i njegov sin (9).

 

Mladi košarkaši iz Kosovske Mitrovice gosti Kikinde. Emocije lebdele u Gradskoj kući

Emocije, pre svega, lebdele su danas svečanom dvoranom Gradske kuće, kada se gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač obratio deci, iz tri selekcije Košarkaškog kluba Centar iz Kosovske Mitrovice uz koje su bili treneri i sportski radnici ovog sportskog kolektiva. Oni su gosti našega grada, a na inicijativu Dejana Pudara, direktora SC „Jezero” koji je osmislio četvorodnevni boravak Mitrovčana na severu Banata. Gradonačelnik Lukač, između ostalog, rekao je:

– Ugostili smo pedesetak mališana koji mogu da se uvere kako je na severu naše lepe Republike Srbije i da na kratko pobegnu od svakodnevice u kojoj su veliki pritisci i problemi u našoj južnoj pokrajini. Ovde su osetili svu toplinu i dobrotu nas Kikinđana. Puni utisaka će da odu iz našeg grada i poželeće da se opet vrate, a naša srca i misli su uvek uz njih i ono što nam je najpotrebnije u narednom periodu jeste mir i stabilnost i ta deca treba da znaju da smo svi mi sa cele teritorije Republike Srbije, pa tako i mi Kikinđani, uz naš narod na Kosovu i Metohiji. Ovo je prilika da se još snažnije poruke pošalju svima, da smo svi zajedno mnogo jači i da jedni druge moramo da čuvamo. Ova razmena dece će da postane tradicija i mali Kikinđani u narednom periodu će da budu gosti u našoj južnoj pokrajini.

Nemanja Jakšić, trener i predstavnik KK Centar, napomenuo je:

– Deca su izuzetno zadovoljna svim što su doživela u Kikindi, nasmejani su posle svega što su prošla poslednjih meseci i prija im boravak u vašem gradu. Mi smo ovaj dolazak dogovorili ranije, međutim bila je poznata situacija, ova deca su preževela nešto što mnogi odrasli ljudi nisu. Ovo deci mnogo znači da se bar na nekoliko dana sklone od cele ujdurme u kojoj trenutno žive. Inače, sa nama je radio i trener Velike Kikinde Mirko Bucalo i zahvalni smo mu na tome. I mi treneri smo naučili i od njega i od Miloslava Reljina koji je enciklopedija košarke.

Dejan Pudar istakao je:

– Ovo je početak saradnje, a ukoliko bezbednosni uslovi dozvole želimo i da deca iz Kikinde, uz saglasnost roditelja, budu gosti u Kosovskoj Mitrovici, a ako ne bude tako, mi ćemo uvek biti domaćini našoj braći i sestrama sa Kosova i Metohije. Sutra, simbolično od 12.44 sati, u hali su na programu utakmice između selekcija Velike Kikinde i Centra.

Još je sedamnaestogodišnji Stefan Teodosijević, kapiten najstarije selekcije Mitrovčana, inače iz Zvečana, dodao:

– Hvala svima, pre svega, gradonačelniku i direktoru Sportskog centra. Nadam se da ćemo se opet družiti, Kikinda je miran i lep grad i  stvarno smo se uverili da je grad dobrih ljudi.     

Deci su uručeni prigodni darovi, obilaze grad Kikindu i upoznaju se s njim, a sutra, osim tri prijateljske utakmice u dvorani „Jezero”, predviđeno je i potpisivanje dokumenta o bratimljenju dva kluba.

error: Content is protected !!