У седмодневној посети Кикинди су кошаркаши клуба „Центар“ из Косовске Митровице, у оквиру зимских припрема. Овим је настављена сарадња са Кошаркашким клубом „Велика Кикинда“, крунисана потписивањем уговора о братимљењу у Кикинди 2023 године.

Кошаркаши и кошаркашице са Косова и Метохије, њих 43, узраста од осам до 40 година, поред тренинга и утакмица имали су прилику да упознају историјске, културне и туристичке знаменитости нашег града. Теодора Јелић (11) кошарку тренира четири године.
-Кикинда је светски позната и локална историја на мене је оставила највећи утисак. Посебно ми се свидео скелет мамутице Кике који сам први пут видела – истакла је Теодора.

Виктор Миладиновић има 12 година и други пут је на северу Баната.
-Свим другарима у Косовској Митровици причао сам о вашем граду и колико ми је лепо било први пут. Сада им носим још лепих прича о другарима које сам стекао и о утакмицама које смо одиграли. Највише ми се свидела најлепша улица у Србији, а 22. у свету – сазнали смо од Виктора.

Срђан Комадина, капитен сениорске екипе већ је боравио у Кикинди.
-Дочекани смо као браћа и сестре, а посебно је задовољство што се сви које смо срели интересују за нас како живимо у Косовској Митровици. Исто тако било је и пуно искреног интересовања везаних за културно баштину Косова и Метохије која има изузетну вредност за све Србе. Надам се да ћемо део гостопримства моћи да вратимо када Кикинђани буду наши гости – навео је Комадина.

Пријем за чланове Кошаркашког клуба „Центар“ у Градској кући приредио је градоначелник Младен Богдан који их је, заједно са сарадницима замеником Дејаном Пударом, председником Скупштине града Душаном Попесковим, члановима Градског већа Александром Аћимовим и Тихомиром Фаркашем и председницом Спортског савеза Јеленом Бакић, обрадовао пакетићима и поклонима.
-Почаствован сам што смо поново имали прилику да будемо домаћини кошаркашима са Косова и Метохије. Сигуран сам да су, боравећи у Кикинди, бар на кратко, забораве тешкоће и осете слободу коју имају сва деца која живе у Србији. Хвала што истрајавате у намери да останете и не дозволите да се ишчупају корени нашег народа у јужној српској покрајини. Овде имате пријатеље и град на који увек можете да се ослоните – прецизирао је градоначелник Богдан.

Дејан Пудар сигуран је да ће сарадња у наредним годинама бити проширена. Осим спорта, она ће обухватити образовање, културу, али и остале сегменте друштва.
На изузетном гостопримству је захвалио тренер КК „Центар“ Немања Јакшић.
-Утисци су изузетни и сви ћемо понети најлепше успомене из Кикинде. Наши најмлађи кошаркаши су први пут на оваквим припремама и део су спортског кампа. За њих је ово искуство немерљиво. Научили су доста, имају прилику да тренирају два пута дневно, да користе базен и комплетну инфраструктуру. Имали су прилику и да виде другачији начин живота у односу на то како живе у Сремској Митровици. Сви смо упознали нове људе, историју, али и традицију Кикинде – рекао је Јакшић.

Александар Аћим напоменуо је да је ово друга година да наш град посећују кошаркаши из Косовске Митровице.
-Наши пријатељи уверили су се у то колико емпатије имамо према њима. Поред тога што су одлични и борбени спортисти, наши гости пренели су нам како живе и показали непоколебљивост у ставу да остану на свом огњишту. Већ колико ове године узвратићемо им посету и продубити нашу сарадњу – напоменуо је Аћимов.

Посета је крунисана кошаркашком утакмицом првих тимова „Центра“ и „Велике Кикинде“.
А.Ђ.





Емоције, пре свега, лебделе су данас свечаном двораном Градске куће, када се градоначелник Кикинде Никола Лукач обратио деци, из три селекције Кошаркашког клуба Центар из Косовске Митровице уз које су били тренери и спортски радници овог спортског колектива. Они су гости нашега града, а на иницијативу Дејана Пудара, директора СЦ „Језеро” који је осмислио четвородневни боравак Митровчана на северу Баната. Градоначелник Лукач, између осталог, рекао је:
– Угостили смо педесетак малишана који могу да се увере како је на северу наше лепе Републике Србије и да на кратко побегну од свакодневице у којој су велики притисци и проблеми у нашој јужној покрајини. Овде су осетили сву топлину и доброту нас Кикинђана. Пуни утисака ће да оду из нашег града и пожелеће да се опет врате, а наша срца и мисли су увек уз њих и оно што нам је најпотребније у наредном периоду јесте мир и стабилност и та деца треба да знају да смо сви ми са целе територије Републике Србије, па тако и ми Кикинђани, уз наш народ на Косову и Метохији. Ово је прилика да се још снажније поруке пошаљу свима, да смо сви заједно много јачи и да једни друге морамо да чувамо. Ова размена деце ће да постане традиција и мали Кикинђани у наредном периоду ће да буду гости у нашој јужној покрајини.
Немања Јакшић, тренер и представник КК Центар, напоменуо је:
Дејан Пудар истакао је:
Још је седамнаестогодишњи Стефан Теодосијевић, капитен најстарије селекције Митровчана, иначе из Звечана, додао: