gusle

хуманитарни-концерт-етс

Идеја која је настала међу ученицима Економско-трговинске школе прерасла је у велику акцију солидарности. Под називом „Сви за једну маму“, у Народном позоришту 23. марта у 18 часова биће одржан хуманитарни концерт, са циљем да се помогне лечење Јасне Стокић, мајке ученице ове школе.

Иницијатива је потекла од самих ђака, а убрзо је добила подршку читаве школе, али и бројних других образовних и културних институција у граду.

Ива Киш из ИИ1 је на састанку ученичког парламента предложила акцију и сви су одмах пристали. Потом је предложено да се покрене и онлајн хуманитарна кампања, да се плакати деле на друштвеним мрежама. Сва одељења су се одмах одазвала и размишљала како могу да помогну. Тако је настала идеја и о концерту – објашњава професорка Мирјана Секулин, координатор тима за подршку ученичком парламенту.

Ученици су одлучили да направе програм који ће окупити различите извођаче и привући публику свих генерација. Позив је упућен школама, хоровима и културно-уметничким друштвима, а одзив је био већи него што су организатори очекивали.

– Толико имамо пријављених да смо наступе ограничили на десет минута, а неке чак морали да померимо за наредну акцију прикупљања новца. Програм ће бити шаренолик, тако да може да задовољи свачији укус – каже Огњен Гуцул, председник ученичког парламента ЕТШ.

На концерту ће наступити женска певачка група „Мелизми, хор Културног центра „Аттендите“, хорови ОШ „Вук Караџић“ и ЕТШ, ученици и рецитатори више школа, АДЗНМ „Гусле“, као и Милан и Вид Вашалић, а у организацији учествују и ученици различитих образовних профила. Док једни певају или рецитују, други ће дочекивати госте, послуживати пиће, помагати око организације и стајати поред кутија за добровољне прилоге.

Хуманитарни концерт организује се како би се прикупио новац за трансплантацију бубрега, која је неопходна мајци Јелене Стокић, ученице ИИ1 ЕТШ.

– Моја мама је дијализни болесник. Један бубрег нема, а други не функционише како треба и потребна је трансплантација која би требало да се обави у Белорусији. Потребно је прикупити велику суму новца, скоро 12 милиона динара, како би у октобру могла да почне са припремама за операцију – дели са нама Јелена.

Подршка која стиже из школе, али и из читавог града, за њу има немерљиву вредност.

– Заиста нисам очекивала да ће се оволико људи укључити. Много ми значи што су се школе, удружења и људи из различитих места одазвали и што желе да помогну, посебно Народно позориште које нам је уступило велику сцену за овај догађај – додаје она.

Публика ће моћи да помогне добровољним прилогом. На улазима у позориште биће постављене кутије за донације, а сваки прилог, како истичу организатори, значи корак ближе циљу.

– Желимо да покажемо да Јелена није сама и да нико, заправо, није сам. Позивамо све људе који могу и желе да дођу 23. марта у 18 часова у Народно позориште и да нам пруже подршку. Ниједна помоћ није мала – поручује Огњен.

Ова акција, како кажу ученици, носи и снажну поруку заједништва.

– Поносни смо на све који су великодушно прихватили идеју и показали да је свака особа важна. Тај осећај да заједница жели да помогне је невероватан – каже Ива Киш, која је покренула иницијативу.

Професорица Мирјана Секулин изјавила је да је ово само једна од неколико планираних активности.

-Због количине новца коју Јасна мора да прикупи, организоваћемо више хуманитарних активности у наредним месецима, од којих је концерт прва.

„Сви за једну маму“ тако ће бити много више од музичког програма – биће вече солидарности, у коме се, како верују организатори, показује да када се људи уједине око доброг циља, ни најтежи пут не мора да се пређе сам.

Т. Д.

гусле-јубилеј

Хала Спортског центра „Језеро“ вечерас је била испуњена до последњег места, док је око 500 играча, певача и музичара Академског друштва за неговање музике „Гусле“ обележило велики јубилеј – 150 година постојања и рада. Од најмлађих предшколаца до извођача у шездесетим годинама, генерације су се смењивале на сцени, претварајући концерт у снажну слику трајања, заједништва и идентитета.

За чланове, „Гусле“ су много више од фолклора. Александра Рударски, чланица већ две деценије, каже да друштво за њу представља љубав, породицу и припадност.

-Члан сам већ двадесет година, од којих сам петнаест била активна. Са мном вечерас на сцени су моје две ћерке, Ања и Вања. Заједно представљамо заједништво које се не може речима исказати.

Дарко Цвијан, члан 24 године, истиче пријатељства и путовања као најлепше успомене.

– Прва асоцијација не „Гусле“ јесу љубав  и пријатељство пошто тога највише има, а путовања су наравно нешто што је обележило ове године. Путовали смо на дестинације које никад не бисмо могли да посетимо у супротном, а додатна чар је што смо на тим местима могли да представимо нашу традицију.

Млади Немања Исаков каже да су му наступи донели дружење, путовања и прво место на такмичењу у Краљеву.

-У „Гуслама“ сам четири године. Овде ми се свиђа јер има пуно путовања, друштва, игара, кореографија.  У Краљеву сам освојио пехар.

Свечаности је претходила света архијерејска литургија, а на почетку концерта преломљен је славски колач. Кум славе био је протојереј Бобан Петровић.

-Браћо и сестре, није лако ни избројати до 150 а камоли бринути да једна организација као што је ова опстане. Ова слика је најлепша разгледница коју можемо послати. Колика је наша радост вечерас, толика је и свих оних који су изгарали током ових деценија да одрже тај ланац. Многи од њих данас нису међу нама, али ћемо их се сећати – истакао је отац Петровић.

Председник Савеза КУД Србије Милорад Лонић истакао је да су „Гусле“ институција од немерљиве вредности за очување нематеријалног наслеђа.

-Нематеријално наслеђе не постоји без живог човека. „Гусле“ су пример како се то ради – са љубављу, знањем и умећем. Ово друштво преноси нашу традицију широм света и чува је у њеној пунини.

Овом приликом Лонић је уручио признања директору Зорану Петровићу, Магдалени Попов и Игору Попову. Магдалена Попов већ деценију води уметнички рад ансамбла, док Игор Попов, васпитач специјалиста за традиционалну игру, са ансамблима ради од 1999. године.

Директор Зоран Петровић поручио је да јубилеј није завршница, већ обавеза:

-Овај концерт шаље поруку да имамо огромну обавезу да наставимо. Све околности стварају илузију да ће ова делатност нестати – неће. „Гусле“ чине људи. Ово је спој радости, младости и зрелости. Ово је тек првих 150 година – поручио је Зоран Петровић.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан нагласио је да јубилеј превазилази локални значај:

-Веома сам поносан. Сто педесет година „Гусала“, најстаријег таквог друштва у Срба које континуирано ради, велики је понос за Кикинду и за цео српски народ. Колико је генерација прошло кроз ово друштво, говори и ова препуна хала. Докле год „Гусле“ постоје, постојаћемо и ми – изјавио је Богдан.

На сцени су се вечерас сусретале генерације – деца, родитељи и некадашњи чланови који су се вратили да заједно обележе јубилеј. Управо та међугенерацијска повезаност чини „Гусле“ не само културним друштвом, већ великом породицом.

Друштво, основано у 19. веку, никада није прекидало рад и данас представља један од стубова очувања нематеријалног културног наслеђа.

Јубиларни концерт показао је да традиција није прошлост, већ жива снага заједнице. Кикинда је вечерас славила своје корене, али и своју будућност — у корацима младих играча који настављају пут дуг век и по.

Јер, како су поручили из „Гусала“, ово је тек почетак наредних 150 година.

Т. Д.

светосавска-академија-4

Светосавска академија у Кикинди окупила је учеснике из културног и образовног живота града кроз хорске наступе, беседе и доделу награда ученицима који су се истакли на ликовном и литерарном конкурсу. Програм је имао за циљ да, кроз пример Светог Саве, подстакне децу и младе на вредности знања, одговорности и заједништва.

Програм су обогатили хор „Атендите“, Женски црквени хор „Свети Јосиф Темишварски“, Академско друштво за неговање музике „Гусле“, ученици одељења ИИ1 Економско-трговинске школе и Дечији хор „Свети Јован Шангајски“.

Након предавање на тему Светог Саве које је одржао вероучитељ Бранислав Јесић, наступила је свечана додела награда деци која су се истакла на литерарном и ликовном конкурсу.

Највећи број пристиглих радова био је из области ликовног стваралаштва – око 200 радова, од којих је награђено 36, док су у категорији литерарних радова најзаступљенији били ученици средњих школа.

Специјална награда за креативни приступ додељена је ученици Гимназије „Душан Васиљев“, Анђели Батански, која је рад реализовала у видео-формату.

-Моја идеја је била да то буде креативни задатак, а не класичан литерарни рад. Направила сам видео у којем говорим о Светом Сави, са специјалним ефектима који дају посебан утисак. За такмичење нас је припремао разредни старешина Бранислав Јесић – рекла је Батански.

Јереј Мирослав Бубало истакао је да је Светосавска академија начин да се културни потенцијал града усмери ка младима и очувању вредности.

-Свети Сава је својим примером учио људе шта значи не бити егоиста, имати љубав и пожртвовање за свој народ. Желели смо да подсетимо одрасле, а пре свега децу, какав темељ имамо и да ту заједничку кућу сачувају и очувају – поручио је Бубало.

О значају Светог Саве за идентитет и образовање говорио је и градоначелник Младен Богдан.

-Данас смо се окупили да бисмо схватили ко смо и одакле долазимо. Свети Сава није само историјска личност, већ путоказ и тихо светло које вековима води српски народ кроз веру, знање и достојанство. Он је разумео да се снага државе не мери мачем, већ књигом и знањем. Светосавље нас учи миру, дијалогу и заједништву и да су деца највећа светиња – истакао је Богдан.

Протојереј Бобан Петровић захвалио је Градској управи на подршци организацији и указао на раст интересовања ученика.

-Мало је личности у нашој историји каква је био Свети Сава. Захваљујемо свима који су учествовали у конкурсу. Ове године стигао је највећи број радова, што нам је био и циљ када смо конкурс покренули. Поносни смо на то како наша деца мисле и пишу о Светом Сави – јер светосавље није само сећање, већ и начин живота – нагласио је Петровић.

Међу добитницима првих награда за литерарне радове су ученици средњих и основних школа из Кикинде и околних места: Ивана Влачић (ученица 4 разреда Средње стручне школе „Милош црњански“), Дуња Адамовић (ВИИ3 ОШ „Жарко Зрењанин“), Петра Суботин (ВИИ3 ОШ „Жарко Зрењанин“), Андреј Сандић (ОШ „Петар Кочић“ из Накова).

Прва места на ликовном конкурсу припала су следећим ученицима основних и средњих школа: Николина Миркоњ (ОШ „Миливој Оморац“ из Иђоша), Филип Граховац (ОШ „Жарко Зрењанин“), Селена Суботић (ОШ „Вук Караџић“), Владимир Бадрљица (ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина), Огњен Терзин и Матија Видач (ОШ „Жарко Зрењанин“), Сања Давидовић (ОШ „Жарко Зрењанин“), Дуња Милечић (ОШ „Жарко Зрењанин“), Теодора Томић (ОШ „Свети Сава“), Драган Мекичић („Шести октобар“), и Марина Ковачевић (Средња стручна школа „Милош Црњански“).

гусле-фенок-2024-(5)

Овогодишњи 24. Међународни фестивал народних оркестара биће отворен у уторак 15. јула. Прве вечери биће потписан протокол о сарадњи између Музеја Војводине и АДЗНМ „Гусле“. Након тога, по традицији, прве вечери наступиће домаћини. Концерт играчког ансамбла и Великог народног оркестра „Гусала“ у дворишту Курије почиње у 20 сати.

Друге вечери, такође у 20 часова, на сцени ће наступити Народни оркестар Фолклорног ансамбла „Вила“ из Новог Сада, Велики народни оркестар „Гусала“ и солисти. Публици ће се представити и гости из Турске оркестар „Ритам тераписи грубу“, као и Румуније Академски ансамбл студената и професор Западног универзитета из Темишвара.

У четвртак, 17. јула, такође у 20 сати концертно вече отварају Даница Крстић и Велики народни оркестар, Турци и Румуни, као и чланови ансамбла „Македонија“ Музичке академије „Гоце Делчев“ из Штипа.

Петак, у 20 часова, је резервисан за концерт удружених омладинских тамбурашких оркестара „Звуци паноније“. Учествују оркестар Центра тамбурашке културе „Марко Нешић“ из Новог Сада и „Темишварски тамбураши“.

Последњег дана ФЕНОК-а у суботу у 20 сати је вече на ком ће се представити Женска певачка група, солисти, дуети „Гусала“ и Саша Петровић, тенор, првак опере новосадског Српског народног позоришта и део Великог народног оркестра.

У организацији АДЗНМ „Гусле“ од 13. до 20. јула трајаће традиционални етно камп. Научно истраживачка станица музичко-традиционалног фолклора Баната окупиће студенте етнокореологије и етномузикологије из Бања Луке, Београда, Новог Сада, Штип из Македоније. Учествоваће и ученици средњих музичких школа из Краљева, Суботице и Сомбора. Очекује се долазак 25 учесника кампа. Менторка кампа је др Драгица Панић из Бања Луке, а коментори су др Кристина Плањанин Симић и Катарина Николић.

Током седмодневног боравка за учеснике ће бити организована предавања еминентних стручњака из земље и региона и музичке, играчке и певачке радионице. У оквиру истраживања организоваће се и посета у мађарско место Батања, румунско Арад и Ченеј и Кумане где ће студенти моћи да виде како изгледа рад на терену. У оквиру кампа радиће се и на архивирању материјала и његовом чувању.

А.Ђ.

 

 

 

Гусле-деца-ННК

Неки нови клинци је едукативан серијал који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног времена.

У савременом добу преплављеном јутјуберима и тик ток изазовима, када за децу мањкају квалитетни медијски садржаји, а доминира свакодневна и прекомерна употреба мобилних телефона, представљамо како у свом граду могу на квалитетан начин да употпуне слободно време, бирајући њима блиске активности.

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ током читаве године прима нове чланове, а деца имају могућност да науче све о традиционалној игри, песми и музици у фолклорним секцијама које раде у оквиру друштва.

Пројекат је реализован захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама

гусле силистра

Дефилеом учесника, креативном радионицом и концертом почела традиционална, интернационална дечија манифестација у бугарском граду Силистри која ће трајати до 26. јула. Међу 320 деце, учесника 25. Међународног дечијег фестивала плеса „Сутрашњи мир почиње данашњим пријатељством” су и наши мали суграђани, чланови „Гусала”.

У најбољем светлу, представљају свој град и земљу.

– У Силистру је дошло 15 деце. Представљамо се играма из Баната, песмом из Косова и познатим играма из Груже. Деца су одушевљена, почели су да се друже са осталим учесницима, децом из Пољске, Кине, Румуније, Турске, Молдавије, Бугарске- наводи Драгослав Танацков из АДЗНМ „Гусле”.

Заменица градоначелника Марија Недјалкова нагласила је да фестивал датира из 1994. године те да су и ове године поносни домаћини малишана из бројних држава.

Силистра и Кикинда су братски градови који обострано настоје да продубе сарадњу, истакао је председник скупштине Младен Богдан који предводи делегацију Града Кикинде.

– Настављамо дугогодишњу сарадњу, коју смо протеклих месеци проширили учешћем на заједничким форумима у циљу успостављања сарадње и на другим пољима. И у наредном периоду, трудићемо се да са сваким братским градом развијамо што боље односе и изнађемо нове области за сарадњу. Главна порука овог фестивала су мир и сарадња- рекао је Богдан.

Делегација Кикинде позвала је своје домаћине у узвратну посету. Права прилика за то биће предстојећи Дани лудаје, указала је Јасмина Миланков из Туристичке организације.

– Жеља нам је да пријатељство подигнемо на виши ниво и да позовемо наше домаћине да нам буду  гости на Данима лудаје и представе се у Европском кутку. Потврдили су долазак, радујемо се наредном дружењу- додала је Миланков.

 

 

 

359494976_240283878470878_1052888106767634007_н

Етнокамп и ФЕНОК у организацији Академског друштва за неговање музике „Гусле“ биће одржан од од 23. до 30. јула. Кикинда ће бити домаћин студентима музичких академија и средњошколцима музичких школа из Београда, Новог Сада, Бања Луке, Суботице, Сомбора и Кикинде. Студијско истраживање музичко-традиционалног фолклора Баната које се већ 22 године организује у оквиру етно кампа користи се за семинарске, дипломске и мастер радове студената, као и за писање различитих књига. “Гусле” су домаћин кампу који је проглашен за истраживачку станица фолклористике, рекао је директор Зоран Петровић.

-Реч је о пројекту који је започет 2002. године и сматра се најуспешнијим ове врсте у Србији. У протекле 22 године много користи за друштво и културни живот града донеле су ове манифестације, а подсетићу да смо допринели и отварању смера васпитач за традиционалне игре у кикиндској Високој струковној школи. Очекујемо да ћемо наредне године привести крају трансформацију друштва које би требало да постане покрајинска институција културе што је велико признанња за наш рад, али и подстрек и подршка културном животу Кикинде – напоменуо је Петровић.

Истраживања  се базирају на музичком традиционалном фолклору Баната односно на играчкој, певачкој и музичкој традицији нашег краја и ширег окружења. Велики део терена већ је истражен, али потреба да се истражује жива традиције постоји и даље. Компаративном анализом сазнаје се шта је остало, шта се променило, да ли је нешто нестало, напоменула је уметнички руководилац Магдалена Попов.

-Истражује се српски, мађарски и румунски Банат са тенденцијом  да се проширимо на читаву Војводину. Осим тога организоваћемо и бројна предавања еминентних стручњака етнокореолога, етнолога и етномузиколога, а сваког дана петнаестак студената очекују играчке, певачке и музичке радионице. Ментор кампа је др Драгица Панић са бањалучке Академије уметности, а коментор је уметнички руководилац „Гусала“ Игор Попов. У среду организујемо и промоцију књиге „Игре и обичаји Срба у Поморишју“  Игора Попова која је настала као директан продукт етно кампа. Посебан део кампа посветићемо и преминулој др Селени Ракочевић која је од почетка била  са нама, а за собом је оставила значајна истраживања и радове – додала је Магдалена Попов.

Међународни фестивал оркестара ФЕНОК, као засебна манифестација, такође слави 22. рођендан. До сада је окупила више од 150 оркестара и ансамбала. Поред музичких радионица и презнтација за госте и концертима који афирмишу музичку традицију наше земље и земаља учесница моћи ће свако вече да уживају суграђани од уторка, 25. јула у 20 сати у дворишту Курије.

-Имаћемо госте из Бугарске, Турске, Румуније, Босне и Херцеговине и више домаћих ансамбала. Прво вече резервисано је за концерт фолклора и са нашим гостима фолклорним ансамблом „Вила“ из Новог Сада наступиће чланови „Гусала“. Други концерт исте вечери биће наступ оркестра „Ђерђевдан“ из Бугарске. Наредне вечери наступају певачка група етно кампа, а на сцени ће се заједно представити  и гости из Бугарске и оркестар „Гусала“. Четвртак је резервисан за београдски Етно академски народни оркестар, музичари Академије из Темишвара и турски анасмбл из Истанбула, док ће се у петак публици представити румунски тамбураши и пољски вокални квартет. У суботу поново наступају Турци и Пољаци, али и тенор Саша Петровић. Последњег дана, у недељу, бенд „Ворд ап“ одржаће одличан поп-рок концерт. – прецизирао је Петровић.

Покровитељ је град Кикинда , а финансијску подршку пружио је и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.

 

Место сусрета теорије и праксе

Етно камп је место на ком се сусрећу теорија и пракса јер студенти имају прилику да се упознају са оним шта ће радити пошто заврше факултете. Сва истраживања се архирвирају и сматра се да је архивска грађа „Гусала“ једна од највреднијих те врсте у нашој земљи. У оквиру пројекта нематеријалног културног наслеђа чији је носилац био град огроман посао већ је завршен.

 

 

345437506_266705659191411_5660100184426804681_н

Све је спремно за „Мали матуранстки плес“ у ком ће учествовати ученици четвртих разреда основних школа из града. У среду 7. јуна у 11. 30 сати у дворишту Курије ђаци ће показати шта су научили током године. Интересантно је да ће то бити фолклорне игре које су савладали на часовима физичког васпитања, а које су им пренели уметнички руководиоци и асистенти АДЗНМ „Гусле“, рекла је Магдалена Попов.

-Ово је завршница пројекта започетог пре годину дана у сарадњи са школама „Свети Сава“, „Жарко Зрењанин“, „Ђура Јакшић“, „Јован Поповић“, „Вук Караџић“ и „Фејеш Клара“. Ове школске године четвртаци су учили фолклорне игре, препознатљиве за Србију. Од десетак игара, одабрали смо пет којим ће се представити на „Малом матурантском плесу“. Деца су радо прихватила и научила основне фолклорне обрасце. Ово је круна, пре свега, дечијег рада и сигурна сам да ће се овог плеса сећати до краја живота. Подршку у овом пројекту нам је пружио Град Кикинда – сазнајемо од Магдалене Попов.

Циљ је да деца науче више о културном наслеђу, али и традиционалним играма. Наша саговорница истакла је да ће у случају да падне киша „Мали матуранстки плес“ бити одржан у СЦ „Језеро“ у 13. 30 часова.

гусле

Плодотворна сарадња АДЗНМ „Гусле” са Културно-уметничким друштвом „Коло” из Арада настављена је вечерашњим заједничким концертом у кикиндском Народном позоришту.

-Наш КУД „Коло” основан је пре 13 година и негује традицију и обичаје. Данас на Светски дан игре, наступом у Кикинди показали смо да сарадња са „Гуслама” има будућност. Од наших предстојећих активности у Араду, издвојио бих отварање нове српске куће, новог седишта Савеза Срба, поред новог музеја и библиотеке- рекао је Дарко Воштинар, потпредседник Савеза Срба у Румунији.

Игор Попов, уметнички руководилац  „Гусала” недавно је објавио књигу о играма у Поморишју коју је штампао Савез Срба у Румунији, након чега је у Араду и договорен данашњи концерт.

-Наставак сарадње следи на лето, када ће наши професори и студенти спроводити истраживања у околини Арада, у оквиру Етно-кампа. У септембру, поводом Дана српске културе, имаћемо наступ нашег оркестра и певачке групе- каже Попов.

Госте су поздравили први човек града Никола Лукач и чланица Градског већа задужена за културу и образовање Валентина Мицковски.

-„Гусле” су нам у најбољем светлу презентовале традицију и културу нашег народа кроз песму и игру, а уживали смо и у наступу гостујућег КУД-а „Коло” из Арада. Надам се да ће се ова сарадња и пријатељство, на обострано задовољство, наставити и учврстити- истакла је Мицковски.

 

 

Музицка 2

Директори Академског друштва за неговање музике „Гусле“ и Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ данас су потписали уговор о сарадњи. У просторијама Школе овом чину присуствовала је чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

Маргита Детари, директорица Музичке школе истакла је да је потписивање уговора само озваничило већ постојећу сарадњу.

– Заједнички циљ је неговање и развој музике Кикинде, Баната и Србије. Музичка школа треба да даје допринос свуда где се промовише музика и наш задатак јесте да описмењујемо ученике и да их оспособљавамо и за самосталне и за наступе у  ансамблима, хоровима и оркестрима. „Гусле“ су изузетна установа у којој ће стечено знање моћи да примењују јер, наравно, ми се не ограничавамо само на озбиљну музику. Сматрамо да треба да будемо активни у свим жанровима – рекла је Маргита Детари.

АДЗНМ „Гусле“, као установа културе и образовна установа придаје велики значај формалном образовању, рекао је директор Зоран Петровић.

– Важно је то што се, и у „Гуслама“ и у Музичкој школи, трудимо да, уз помоћ квалитетних кадрова, подстакнемо младе да остану у нашем граду да бисмо, аутентичним програмима, подигли ниво културе и образовања. У „Гуслама“ смо увек спремни да организујемо едукације за ученике и све који желе да напредују.

У областима учења и истраживања сарадња већ постоји и она ће се наставити на обострано задовољство, закључено је приликом потписивања уговора.

– Ово је пример добре праксе који ће, надам се, инспирисати и остале образовне и институције културе да га следе – изјавила је Валентина Мицковски. – Један од бенефита за Музичку школу је тај што ће ученици бити у могућности да део својих активности фокусирају на очување традиције и културног наслеђа уз помоћ „Гусала“, док ће члановима овог друштва бити доступнија класична музика.

Уговор о сарадњи потписан је на неодређено време, а из обе установе већ најављују нове, заједничке активности, мајсторске радионице и наступе својих чланова, ученика и наставника.

error: Content is protected !!