Идеја која је настала међу ученицима Економско-трговинске школе прерасла је у велику акцију солидарности. Под називом „Сви за једну маму“, у Народном позоришту 23. марта у 18 часова биће одржан хуманитарни концерт, са циљем да се помогне лечење Јасне Стокић, мајке ученице ове школе.

Иницијатива је потекла од самих ђака, а убрзо је добила подршку читаве школе, али и бројних других образовних и културних институција у граду.
– Ива Киш из ИИ1 је на састанку ученичког парламента предложила акцију и сви су одмах пристали. Потом је предложено да се покрене и онлајн хуманитарна кампања, да се плакати деле на друштвеним мрежама. Сва одељења су се одмах одазвала и размишљала како могу да помогну. Тако је настала идеја и о концерту – објашњава професорка Мирјана Секулин, координатор тима за подршку ученичком парламенту.

Ученици су одлучили да направе програм који ће окупити различите извођаче и привући публику свих генерација. Позив је упућен школама, хоровима и културно-уметничким друштвима, а одзив је био већи него што су организатори очекивали.
– Толико имамо пријављених да смо наступе ограничили на десет минута, а неке чак морали да померимо за наредну акцију прикупљања новца. Програм ће бити шаренолик, тако да може да задовољи свачији укус – каже Огњен Гуцул, председник ученичког парламента ЕТШ.

На концерту ће наступити женска певачка група „Мелизми, хор Културног центра „Аттендите“, хорови ОШ „Вук Караџић“ и ЕТШ, ученици и рецитатори више школа, АДЗНМ „Гусле“, као и Милан и Вид Вашалић, а у организацији учествују и ученици различитих образовних профила. Док једни певају или рецитују, други ће дочекивати госте, послуживати пиће, помагати око организације и стајати поред кутија за добровољне прилоге.
Хуманитарни концерт организује се како би се прикупио новац за трансплантацију бубрега, која је неопходна мајци Јелене Стокић, ученице ИИ1 ЕТШ.
– Моја мама је дијализни болесник. Један бубрег нема, а други не функционише како треба и потребна је трансплантација која би требало да се обави у Белорусији. Потребно је прикупити велику суму новца, скоро 12 милиона динара, како би у октобру могла да почне са припремама за операцију – дели са нама Јелена.

Подршка која стиже из школе, али и из читавог града, за њу има немерљиву вредност.
– Заиста нисам очекивала да ће се оволико људи укључити. Много ми значи што су се школе, удружења и људи из различитих места одазвали и што желе да помогну, посебно Народно позориште које нам је уступило велику сцену за овај догађај – додаје она.
Публика ће моћи да помогне добровољним прилогом. На улазима у позориште биће постављене кутије за донације, а сваки прилог, како истичу организатори, значи корак ближе циљу.

– Желимо да покажемо да Јелена није сама и да нико, заправо, није сам. Позивамо све људе који могу и желе да дођу 23. марта у 18 часова у Народно позориште и да нам пруже подршку. Ниједна помоћ није мала – поручује Огњен.
Ова акција, како кажу ученици, носи и снажну поруку заједништва.
– Поносни смо на све који су великодушно прихватили идеју и показали да је свака особа важна. Тај осећај да заједница жели да помогне је невероватан – каже Ива Киш, која је покренула иницијативу.

Професорица Мирјана Секулин изјавила је да је ово само једна од неколико планираних активности.
-Због количине новца коју Јасна мора да прикупи, организоваћемо више хуманитарних активности у наредним месецима, од којих је концерт прва.
„Сви за једну маму“ тако ће бити много више од музичког програма – биће вече солидарности, у коме се, како верују организатори, показује да када се људи уједине око доброг циља, ни најтежи пут не мора да се пређе сам.
Т. Д.
































Директори Академског друштва за неговање музике „Гусле“ и Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ данас су потписали уговор о сарадњи. У просторијама Школе овом чину присуствовала је чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.
У областима учења и истраживања сарадња већ постоји и она ће се наставити на обострано задовољство, закључено је приликом потписивања уговора.