грејна сезона

Dial on radiator

Иако званично грејна сезона почиње сутра, 15. октобра, Јавно предузеће „Топлана“ већ вечерас ће загревати станове. Како сазнајемо од в.д. директора Душана Марјановића систем ће бити покренут у касним послеподневним сатима.

-Жеља нам је да загрејемо комплетан систем с обзиром на то да у протеклих седам дана није било загревања станова. Како је он комплексан неопходно је угрејати воду како би у сутра, 15. октобра, без проблема и званично започели овогодишњу грејну сезону. Корисници ће већ током вечери имати загрејане радијаторе до 21 сата. Та температура неће бити као када је грејна сезона – навео је Марјановић.

До краја октобра даљинско грејање диктираће спољне температуре.

-Када спољна температура пређе 12 степени имамо могућност да гасимо систем даљинског грејања. Током прелазног периода  радићемо тако, а уштедећемо и енергенте. На овај начин избећи ћемо да се у отварају прозори и да нас корисници зову и жале се да не могу да дишу у својим становима јер се греје, а спољна температура је висока. Котлове ћемо палити оног момента када се температура спусти испод 12 степени, како је и регулисано градском одлуком – прецизирао је наш саговорник.

А.Ђ.

 

radijator

ЈП „Топлана”  обавештава кориснике да ће сутра, 15. априла, званично бити завршена грејна сезона 2024/2025.

Сходно градској одлуци о производњи и дистрибуцији топлотне енергије са изменама и допунама службе овог предузећа биће у приправности, пратити спољне температуре и у складу са истим, када за то буде било потребе испоручивати топлотну енергију, сходно Одлуци, која предвиђа да ће се  од 16. априла  до 10. маја објектима, који су прикључени на систем даљинског грејања, испоручује топлотна енергија током дана када РХМЗ прогнозира у 21 час температуру нижу од 12 степени Целзијуса  узастопно три дана.

radijator

Грејна сезона за више од 3.100 корисника ЈП „Топлана“ почела је јуче у вечерњим сатима. Како је за наш портал истакао в.д. директор овог предузећа Душан Марјановић станови су били топли од 18 часова.

-Пустили смо грејање ради, такозваног, загревања система. Јутрос је грејање кренуло на време и систем функционише без већих проблема. С обзиром на то да су најављене дневне температуре око 20 степени, поштоваћемо градску одлуку и у најтоплијем делу дана гасићемо систем и поново га палити када спољана темперетаура падне испод 15 степени –  истакао је Марјановић.

Уколико неко од корисника нема грејање или дође до цурења или ваздуха у радијаторима потребно је да преко професионалних управника односно председника Скупштине станара пријави проблем. Запослени у „Топлани“ изаћи ће на терен и решити насталу ситуацију.

А.Ђ.

toplana-(2)

Грејна сезона почеће 15. октобра, најавио је директор ЈП „Топлана“ Душан Марјановић. Током лета завршен је ремонт најкритичнијих деоница топловода на више локација у центру и на Микронасељу. Уложен је новац у дотрајалу опрему и ремонт система, а велику помоћ пружила је и Градска управа.

-У току је тестирање система и очекујемо успешан старт. Надамо се да током грејне сезоне неће бити већих проблема. Прошле сезоне имали смо свега четири хаварије и уколико и ове буде тако бићемо задовољни – рекао је Марјановић.

Цена даљинског грејања неће се мењати.

-Постоје најаве да ће се даљинско грејање имати нижу цену него што је сада. Наплата је на задовољавајућем нивоу и хвала свим корисницима који обавезе према „Топлани“ измирују на време. Стабилни приходи омогућују да немамо дуговања према добављачима ЈП „Србијагасу“ и ЕПС-у -додао је наш саговорник.

Дуг привреде и грађана према ЈП „Топлани“ је око десет милиона динара. Део корисника је и тужен и та потраживања су око пет милиона динара. Сви имају могућност да потпишу репрограм дуговања на рате – подсетио је Марјановић.

У четвртак и и петак, 10. и 11. октобра планиране су топле пробе.

-У четвртак су пробе у центру, а у петак у Микронасељу, у Банатском Великом Селу и улицама Светозара Милетића и Хајдук Вељковој. Уколико неко не буде имао грејање током поменута два дана потребно је да преко професионалних управника односно председника Скупштине станара пријаве проблем. Запослени у „Топлани“ изаћи ће на терен и решити проблем – додао је Душан Марјановић.

А.Ђ.

 

toplana

У ЈП „Топлана“ у току су такозване функционалне, хладне пробе, а сутра, 12. и прекосутра, 13. октобра, биће урађене и топле пробе система као припрема за предстојећу грејну сезону. У четртак ће топле пробе бити у котларници Центар и у Банатском Великом Селу, а у петак у Микронасељу, Хајдук Вељковој и котларници у улици Светозара Милетића, истакао је в.д. директор ЈП „Топлана“ Душан Марјановић.

-Спремни смо за почетак нове грејне сезоне, а када ће она почети у пуном обиму зависи од спољне температуре. Подсетићу да смо прошле године са грејањем почели 1. новембра. Према најавама које имамо у понедељак се очекује пад температуре тако да ћемо у недељу покренути систем. Употпуности ћемо испоштовати градску одлуку везну за даљинско грејање – рекао је Марјановић.

Цена даљинског грејања за кориснике који га плаћају по квадрату увећана је 15,55, а за оне који плаћају по утрошку 16,97 процената. Нове цене биће исказане на новембарском рачуну који корисници добијају у децембру.

-Више пута поскупели су природни гас и електрична енергија од претходне грејне сезоне тако дс је било неминовно да и грејање поскупи. За стан од 60 квадрата рачун у грејној сезони пре поскупљења био је 12.030 динара, а са поскупљењем он ће изности 13.900 динара – појаснио је наш саговорник и додао да је настављен позитиван тренд прикључења нових корисника тако да „Топлана“ има нешто више од 3.100 корисника даљинског грејања.

Током лета саниран је део дотрајале топловодне мреже у Микронасељу и у центру на више локација, а замењена је и дотрајала опрема и вентили. За наредни период измењен је инвестициони план и очекивању су да ће до краја године бити завршен пројекат за санацију котларнице Центар.

Из Јавног предузећа „Топлана“ обавештавају кориснике својих услуга да ће грејна сезона званично почети у уторак, 1. новембра.

У саопштењу се напомиње да ће режим рада, односно загревање станова, бити усклађено с препоруком Владе о штедњи енергената и са спољним температурама.

 

radiator-250558_1280

„Топлана” је саопштила да се одлаже почетак грејне сезоне због најављених повољних временских прилика за ово доба године, по препоруци Владе Републике Србије и закључка Градског већа донетог 14. октобра:

– Имајући у виду актуелну ситуацију и потребу штедње енергената на коју нас упућује и Влада Републике Србије, неопходно је да рационално планирамо и трошимо енегренте како би се обезбедила несметана испорука топлотне енергије. Наше стручне службе ће помно пратити развој ситуације и благовремено реаговати уколико дође до наглих температурних промена.

-Искрено се надамо да ће корисници система даљинског грејања имати пуно разумевање, имајући у виду да је у заједничком интересу да рационално и економично располажемо енергентима- наводи се у саопштењу ЈП  „Топлана Кикинда”.

error: Content is protected !!