Na gradskom trgu, ispred Kulturnog centra, u toku je prodajni bazar začinskog bilja koje su uzgajali korisnici usluge Dnevni boravak za odrasla lica sa intelektualnim teškoćama i telesnim invaliditetom u okviru Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“.
Pod nazivom „Mali vrt velikog srca“, ova manifestacija predstavlja završnicu višemesečnih radno-okupacionih aktivnosti. Uz puno pažnje, strpljenja i ljubavi, korisnici Centra već četiri godine neguju začinske biljke u svom plasteniku, a potom ih izlažu na prodajnom bazaru. Cena je simbolična – 200 dinara po saksiji, a svaki kupac, na ovaj način, direktno podržava korisnike.
– Imamo obe vrste bosiljka – ljubičasti i zeleni, zatim žalfiju, selen, nanu, majčinu dušicu i čubar, koji je odličan za pasulj, protiv nadimanja. Sve su to višegodišnje biljke, osim bosiljka – objašnjava Zoran Savičić, jedan od učesnika u projektu, i poziva sugrađane da podrže njihovu akciju.
Sav prihod biće iskorišćen za organizovanje izleta, po želji samih učesnika, kaže v. d. direktorka Centra, Nikoleta Pavlov.
– Proizvodnju počinjemo u februaru, a kruna rada je ova prodaja na trgu. Svi korisnici učestvuju u procesu, svako na svoj način, i ponosni su na krajnji rezultat, a sugrađani se rado odazivaju našim akcijama.
U ovom trenutku, Dnevni boravak ima 25 korisnika. Osim rada u plasteniku, oni održavaju voćnjak i dvorište Centra, što je i deo terapeutskih aktivnosti. Uz 60 sadnica voća, u planu je i nabavka mašine za sušenje, kako bi uskoro sugrađanima mogli da ponude i sušeno bilje, dodaje direktorka.
Prodajni bazar će trajati danas i sutra, od 10 do 14 sati. Ukoliko ostane nerasprodatih saksija, iz Centra će pozvati sugrađane da ih posete u njihovom prostoru.
Inače, Centar svakog prvog petka u mesecu organizuje Dan otvorenih vrata, kada im dolaze i potencijalni novi korisnici i svi koji žele da se bliže upoznaju sa njihovim radom.
– U decembru nas očekuje i obeležavanje Dana osoba sa invaliditetom. Ove godine ćemo ga proslaviti na malo drugačiji način i već sada možemo reći da pripremamo veliko iznenađenje za naše sugrađane – najavljuje Nikoleta Pavlov.
– Izrađivane su novogodišnje čestitke i radionica je protekla u lepoj atmosferi, druženju i upoznavanju. Učenici su pokazali visok nivo empatije i istovremeno stekli značajno iskustvo u komunikaciji i radu sa korisnicima „Naše kuće“ – rekla je Vesna Subašić, stručni saradnik-pedagog u Domu učenika.
Ova aktivnost važna je radi promocije inkluzije i ravnopravnosti, složila se v. d. direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, Nikoleta Pavlov.
– Mi smo uvek otvoreni za saradnju. Aktivnosti u kojima su korisnici usluge Dnevnog boravka učestvovali zajedno sa učenicima, predstavljaju upravo prvi korak ka razvijanju empatičnosti i prihvatanju različitosti – navela je Nikoleta Pavlov. – Mladi ljudi koji odrastaju u okruženju koje prihvata različitosti, u odraslom dobu će biti spremniji i otvoreniji da podrže inkluzivne inicijative u zajednici. Prilikom ove posete uverili smo se da su učenici vrlo senzibilisani i da je interakcija koju su imali sa našim korisnicima bila potpuno prirodna i spontana.
Predstavnici obe ustanove saglasni su u tome da nastave saradnju i druženje, što je, kako je naglašeno, važno i za podizanje svesti žitelja našeg grada o neophodnosti aktivnog suživota svih građana.
Program „Naš suvenir u tvom domu“ trajao je četiri meseca i u njemu je, uz podršku Grada i Ministarstva kulture, učestvovalo 25 korisnika „Naše kuće“. Tokom deset radionica izradili su više od 250 suvenira, rekao je Dragan Kiurski, viši muzejski pedagog.
– Cilj je bio da ih osposobimo da, inspirisani lokalnim nasleđem, izrađuju suvenire od gline. U prvoj fazi upoznali su se sa stalnom postavkom Muzeja, radili su crteže i skice, u drugom delu su izrađivali suvenire i u trećem smo pripremali ovu promociju. Osim što je inkluzivan, ovaj projekat je i participativan, što znači da, zajedno sa našim posetiocima, pravimo programe i plasiramo nastala dela. Na taj način Muzej uključuje svoje posetioce u stvaranje programa, što je praksa već petnaestak godina – napomenuo je Kiurski.
Pored Kiurskog, u projektu su sarađivali Katarina Dragin, muzejski edukator, i Ljubiša Nikolić, konzervator-restaurator iz “Tere”.
– Ovaj projekat se razlikuje po tome što su, prvi put, svi korisnici našeg Dnevnog boravka samostalno, uz podršku, postali aktivni učesnici u životu Muzeja, i svi smo ponosni na njih. Velika vrednost je i održivost projekta koja nema vremenski rok jer svi izrađeni kalupi ostaju u našem Centru i uvek ćemo imati mogućnosti da, sa saradnicima iz „Tere“, pravimo nove suvenire. Takođe je napravljen i poseban štand sa kojim će naši korisnici uvek moći da izađu i prodaju svoje rukotvorine – rekla je Vesna Šavija, stručni saradnik u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite.
Jedna od korisnica Centra, Dragana Pavlov, kaže da je pravila suvenire sa vetrenjačama i suvačom i da je neke od njih poklonila drugarima.
Zoran Savičić je istakao da je veoma zadovoljan svojim učešćem u projektu.
U završnici projekta, organizatori su svim učesnicima uručili poklone. Na prodajnoj izložbi, koja je imala promotivni karakter, suveniri-magneti, prodavali su se po ceni od 200 dinara. U narednom periodu svi koji to žele, moći će da ih kupe u „Našoj kući“, čime će pomoći u nabavci materijala neophodnog za aktivnosti u ovoj ustanovi.
Ova aktivnost deo je projekta „Naš suvenir u tvom domu“ koji sprovode Muzej, Centar „Tera“ i „Naša kuća“, uz podršku Grada i Ministarstva kulture.









