Центар за пружање услуга социјалне заштите

Nasa-kuca-zacinsko-bilje-(8)

Na gradskom trgu, ispred Kulturnog centra, u toku je prodajni bazar začinskog bilja koje su uzgajali korisnici usluge Dnevni boravak za odrasla lica sa intelektualnim teškoćama i telesnim invaliditetom u okviru Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“.

Pod nazivom „Mali vrt velikog srca“, ova manifestacija predstavlja završnicu višemesečnih radno-okupacionih aktivnosti. Uz puno pažnje, strpljenja i ljubavi, korisnici Centra već četiri godine neguju začinske biljke u svom plasteniku, a potom ih izlažu na prodajnom bazaru. Cena je simbolična – 200 dinara po saksiji, a svaki kupac, na ovaj način, direktno podržava korisnike.

– Imamo obe vrste bosiljka – ljubičasti i zeleni, zatim žalfiju, selen, nanu, majčinu dušicu i čubar, koji je odličan za pasulj, protiv nadimanja. Sve su to višegodišnje biljke, osim bosiljka – objašnjava Zoran Savičić, jedan od učesnika u projektu, i poziva sugrađane da podrže njihovu akciju.

Sav prihod biće iskorišćen za organizovanje izleta, po želji samih učesnika, kaže v. d. direktorka Centra, Nikoleta Pavlov.

– Proizvodnju počinjemo u februaru, a kruna rada je ova prodaja na trgu. Svi korisnici učestvuju u procesu, svako na svoj način, i ponosni su na krajnji rezultat, a sugrađani se rado odazivaju našim akcijama.

U ovom trenutku, Dnevni boravak ima 25 korisnika. Osim rada u plasteniku, oni održavaju voćnjak i dvorište Centra, što je i deo terapeutskih aktivnosti. Uz 60 sadnica voća, u planu je i nabavka mašine za sušenje, kako bi uskoro sugrađanima mogli da ponude i sušeno bilje, dodaje direktorka.

Prodajni bazar će trajati danas i sutra, od 10 do 14 sati. Ukoliko ostane nerasprodatih saksija, iz Centra će pozvati sugrađane da ih posete u njihovom prostoru.

Inače, Centar svakog prvog petka u mesecu organizuje Dan otvorenih vrata, kada im dolaze i potencijalni novi korisnici i svi koji žele da se bliže upoznaju sa njihovim radom.

– U decembru nas očekuje i obeležavanje Dana osoba sa invaliditetom. Ove godine ćemo ga proslaviti na malo drugačiji način i već sada možemo reći da pripremamo veliko iznenađenje za naše sugrađane – najavljuje Nikoleta Pavlov.

Website-banner-images-1024x512

Na Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom, sutra (petak, 21. mart), Centar za pružanje usluga socijalne zaštite organizuje program ispred Kulturnog centra.

Radi podizanja svesti o važnosti inkluzije i podrške osobama sa Daunovim sindromom biće održane interaktivne radionice u kojima mogu da učestvuju sugrađani i da, na taj način, pokažu važnost međusobnog razumevanja i solidarnosti. Program počinje u 10 sati.

Dom-ucenika-Nasa-kuca-(2)

Na inicijativu Učeničkog parlamenta Doma učenika srednjih škola “Nikola Vojvodić” ostvarena je saradnja sa korisnicima Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada, „Naše kuće“. Korisnici Dnevnog boravka Centra učestvovali su, u Domu, na novogodišnjoj radionici.

– Izrađivane su novogodišnje čestitke i radionica je protekla u lepoj atmosferi, druženju i upoznavanju. Učenici su pokazali visok nivo empatije i istovremeno stekli značajno iskustvo u komunikaciji i radu sa korisnicima „Naše kuće“ – rekla je Vesna Subašić, stručni saradnik-pedagog u Domu učenika.

Ova aktivnost važna je radi promocije inkluzije i ravnopravnosti, složila se v. d. direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, Nikoleta Pavlov.

– Mi smo uvek otvoreni za saradnju. Aktivnosti u kojima su korisnici usluge Dnevnog boravka učestvovali zajedno sa učenicima, predstavljaju upravo prvi korak ka razvijanju empatičnosti i prihvatanju različitosti – navela je Nikoleta Pavlov. – Mladi ljudi koji odrastaju u okruženju koje prihvata različitosti, u odraslom dobu će biti spremniji i otvoreniji da podrže inkluzivne inicijative u zajednici. Prilikom ove posete uverili smo se da su učenici vrlo senzibilisani i da je interakcija koju su imali sa našim korisnicima bila potpuno prirodna i spontana.

Predstavnici obe ustanove saglasni su u tome da nastave saradnju i druženje,  što je, kako je naglašeno, važno i za podizanje svesti žitelja našeg grada o neophodnosti aktivnog suživota svih građana.

 

 

Nasa-kuca-radionica-(10)

Korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“, bili su danas domaćini u Narodnom muzeju, na svojoj prodajnoj izložbi rukotvorina koje su izradili uz podršku stručnih saradnika Muzeja i Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“.

Program „Naš suvenir u tvom domu“ trajao je četiri meseca i u njemu je, uz podršku Grada i Ministarstva kulture, učestvovalo 25 korisnika „Naše kuće“. Tokom deset radionica izradili su više od 250 suvenira, rekao je Dragan Kiurski, viši muzejski pedagog.

– Cilj je bio da ih osposobimo da, inspirisani lokalnim nasleđem, izrađuju suvenire od gline. U prvoj fazi upoznali su se sa stalnom postavkom Muzeja, radili su crteže i skice, u drugom delu su izrađivali suvenire i u trećem smo pripremali ovu promociju. Osim što je inkluzivan, ovaj projekat je i participativan, što znači da, zajedno sa našim posetiocima, pravimo programe i plasiramo nastala dela. Na taj način Muzej uključuje svoje posetioce u stvaranje programa, što je praksa već petnaestak godina – napomenuo je Kiurski.

Pored Kiurskog, u projektu su sarađivali Katarina Dragin, muzejski edukator, i Ljubiša Nikolić, konzervator-restaurator iz “Tere”.

– Ovaj projekat se razlikuje po tome što su, prvi put, svi korisnici našeg Dnevnog boravka samostalno, uz podršku, postali aktivni učesnici u životu Muzeja, i svi smo ponosni na njih. Velika vrednost je i održivost projekta koja nema vremenski rok jer svi izrađeni kalupi ostaju u našem Centru i uvek ćemo imati mogućnosti da, sa saradnicima iz „Tere“, pravimo nove suvenire. Takođe je napravljen i poseban štand sa kojim će naši korisnici uvek moći da izađu i prodaju svoje rukotvorine – rekla je Vesna Šavija, stručni saradnik u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite.

Jedna od korisnica Centra, Dragana Pavlov, kaže da je pravila suvenire sa vetrenjačama i suvačom i da je neke od njih poklonila drugarima.

Zoran Savičić je istakao da je veoma zadovoljan svojim učešćem u projektu.

– Od septembra do decembra smo radili na tome da napravimo suvenire sa simbolima našeg grada: suvačom, Kikom, biciklima, etno-kućom, sovama – naveo je Zoran. – Nadam se da ćemo nastaviti da pravimo ovakve suvenire.

U završnici projekta, organizatori su svim učesnicima uručili poklone. Na prodajnoj izložbi, koja je imala promotivni karakter, suveniri-magneti, prodavali su se po ceni od 200 dinara. U narednom periodu svi koji to žele, moći će da ih kupe u „Našoj kući“, čime će pomoći u nabavci materijala neophodnog za aktivnosti u ovoj ustanovi.

S. V. O.

Nas-suvenir

Prodajna izložba suvenira inspirisanih lokalnim nasleđem koje su samostalno ili uz podršku izradili korisnici „Naše kuće“ – Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, biće održana u petak, 13. decembra, od 13 do 15 sati, u Narodnom muzeju.

Ova aktivnost deo je projekta „Naš suvenir u tvom domu“ koji sprovode Muzej, Centar „Tera“ i „Naša kuća“, uz podršku Grada i Ministarstva kulture.

(Foto: Narodni muzej)

Naša kuća 2

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite će u četvrtak i petak (16. i 17. maja) održati svoju treću prodaju začinskog bilja, kao rezultat terapije baštovanstvom pod nazivom “Ovde gajimo ljubav”. Bilje koje su uzgojili korisnici Centra prodavaće se  ispred Kulturnog centra od 10 do 14 sati.

ee56c2c7-189f-4427-bd3d-7dbed94fdaea

Izložba pod nazivom „Mi smo ta nit“ otvorena je u Galeriji Kulturnog centra. Radove, tapiserije, izradili su korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite. V.d. direktora Centra  Nikoleta Pavlov napomenula je da je značaj velik jer korisnici putem izložbe pokazuju da su ravnopravni članovi društva.

-Tkanje je sastavni deo radionica koje svakodnevno realizujemo i jedan je od načina na koji se naši korisnici opuštaju tokom radnih terapija. Na ovaj način vežbamo koncentraciju i pažnju, a služi i da se postanemo što bliži. Ova godina je u znaku jubileja, 10 godina od početka rada Centra i ovo je prva od planiranih izložbi na kojima ćemo pokazati šta sve radimo u našoj ustanovi. Prikazane su različite tehnike tkanja na malim i velikim tapiserijama, a u njihovoj izradi učestvovali su svi korisnici. Pored samih radova u okviru izložbe sugrađani mogu da pronađu QR kodove koji vode do naših  društvenih mreža koje prikazuju naše aktivnosti – istakla je Nikoleta Pavlov.

Otvaranju izložbe prisustvovala  je članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Ova izložba podstiče inkluziju i uči nas da poštujemo različitost. Prilika je i da korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite pokažu svoj talenat i stvaralaštvo širem auditorijumu čime dokazuju koliko mogu da daju ovom društvu – napomenula je Valentina Mickovski.

Sugrađani će, tapiserije, urađene tokom tkačkih radionica korisnika usluge Dnevni boravak, moći da vide do petka 17. maja.

A.Đ.

Suvaca Nasa kuca (4)

Prvi pokloni počeli su, već tradicionalno uoči božićnih i novogodišnjih praznika, da stižu u Centar za pružanje usluga socijalne zaštite. Članice  Etno-građanskog društva „Suvača“ prve su donele paketiće korisnicima Dnevnog boravka.

– Ovo je samo jedna u nizu naših humanitarnih akcija. Članice su prikupile novac i kupile 26 paketića za korisnike Dnevnog boravka. Naša sredstva su skromna, ali pomažemo koliko možemo. U „Našu kuću“ dolazimo svake godine i radujemo se ovim susretima – rekla je predsednica Društva, Radojka Vujadinov.

Korisnici i zaposleni u Centru često primaju posete mnogih udruženja, na obostrano zadovoljstvo, kaže v. d. direktorica Centra, Nikoleta Pavlov.

– Naši korisnici uvek se raduju druženjima i poklonima. I mi smo za gošće pripremili poklone koje izrađuju korisnici – kaže Pavlova i dodaje da su za prodaju na bazarima pripremili i novi asortiman.

Zoran Savičić iz Dnevnog boravka zahvalio se na poklonima.

– Dugo smo čekali i drago nam je što stižu praznici i pokloni – kaže Zoran. -Primamo sve goste i Deda Mraza, kolektivno smo željni Nove godine i mnogo se radujemo.

Zoranova drugarica Svetlana Kalinov objasnila je koji su novi proizvodi koji će iz Naše kuće narednih sedmica stići na bazare.

– Odnedavno štampamo cegere i šolje. I ja sam probala da štampam i jako mi se sviđa. Pozivam sve građane da dođu na naš štand, da vide šta smo pripremili i da kupe nešto – rekla je Svetlana.

Korisnici Dnevnog boravka narednih dana će, kao i svake godine u ovo vreme, dočekati mnoge goste i primiti još paketića od humanih ljudi iz grada i okolnih mesta.

vulkanizerska drama plakat

Korisnici usluge Dnevni boravak Centra za pružanje usluga socijalne zaštite dobili su vredno pomagalo koje će im olakšati pristup objektima bez prilaza za invalide. Na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova opredeljen im je novac za kupovinu „guseničara“ za invalidska kolica.

Zahvaljujući tome korisnici će sutra (četvrtak, 30. decembar) odigrati svoju predstavu „Vulkanizerska drama“ u Kulturnom centru.

Pripremanjem i izvođenjem predstava podižemo svest svest u društvu o osobama sa invaliditetom, borimo se protiv stereotipa i predrasuda koje vladaju o njihovim mogućnostima, i obezbeđujemo njihovu veću vidljivost u lokalnoj zajednici, navode u Centru.

U svečanoj sali Kulturnog centra predstava počinje u 18 sati, ulazak je besplatan.

Kozarci i Nasa kuca

Članice Udruženja žena „Novi Kozarci“ posetile su danas korisnike Dnevnog boravka Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“, i uručile im vredan poklon.

– Humanitarnim aktivnostima bavimo se već 40 godina, a takmičenje u pravljenju pita, „Pitijadu“, organizovale smo ove godine 13 put. Svaki put napravimo „pitu za Ginisa“ i novac od njene prodaje na manifestaciji dajemo u humanitarne svrhe. Ove godine pita je bila duga 30.53 metara i sakupile smo 15 hiljada dinara koje smo odlučile da poklonimo korisnicima „Naše kuće“ – kazala je Boja Oljača, predsednica Udruženja.

Zahvaljujući na poklonu, v. d. direktorica Centra, Nikoleta Pavlov, objasnila u šta su rešili da ulože dobijeni novac.

– Kupili smo „blutut“ zvučnik koji ćemo moći da koristimo kada idemo u prodaje ili imamo neke aktivnosti napolju. Mi imamo zvučnike, ali su teško prenosivi i uvek moramo da pozajmljujemo struju da bismo ih aktivirali na otvorenom prostoru. Sada će sve to biti mnogo lakše, moći ćemo uvek da imamo muziku. Možda ćemo praviti i svirke na otvorenom. Moći ćemo na više načina da ga koristimo – rekla je Pavlova.

Za korisnike Dnevnog boravka koji uvek s radošću primaju goste ovaj dan bio je  poseban i zbog čuvenih kozaračkih pita koje su im donele humane članice Udruženja „Novi Kozarci“.

error: Content is protected !!