Центар за пружање услуга социјалне заштите

Наса-куца-зацинско-биље-(8)

На градском тргу, испред Културног центра, у току је продајни базар зачинског биља које су узгајали корисници услуге Дневни боравак за одрасла лица са интелектуалним тешкоћама и телесним инвалидитетом у оквиру Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“.

Под називом „Мали врт великог срца“, ова манифестација представља завршницу вишемесечних радно-окупационих активности. Уз пуно пажње, стрпљења и љубави, корисници Центра већ четири године негују зачинске биљке у свом пластенику, а потом их излажу на продајном базару. Цена је симболична – 200 динара по саксији, а сваки купац, на овај начин, директно подржава кориснике.

– Имамо обе врсте босиљка – љубичасти и зелени, затим жалфију, селен, нану, мајчину душицу и чубар, који је одличан за пасуљ, против надимања. Све су то вишегодишње биљке, осим босиљка – објашњава Зоран Савичић, један од учесника у пројекту, и позива суграђане да подрже њихову акцију.

Сав приход биће искоришћен за организовање излета, по жељи самих учесника, каже в. д. директорка Центра, Николета Павлов.

– Производњу почињемо у фебруару, а круна рада је ова продаја на тргу. Сви корисници учествују у процесу, свако на свој начин, и поносни су на крајњи резултат, а суграђани се радо одазивају нашим акцијама.

У овом тренутку, Дневни боравак има 25 корисника. Осим рада у пластенику, они одржавају воћњак и двориште Центра, што је и део терапеутских активности. Уз 60 садница воћа, у плану је и набавка машине за сушење, како би ускоро суграђанима могли да понуде и сушено биље, додаје директорка.

Продајни базар ће трајати данас и сутра, од 10 до 14 сати. Уколико остане нераспродатих саксија, из Центра ће позвати суграђане да их посете у њиховом простору.

Иначе, Центар сваког првог петка у месецу организује Дан отворених врата, када им долазе и потенцијални нови корисници и сви који желе да се ближе упознају са њиховим радом.

– У децембру нас очекује и обележавање Дана особа са инвалидитетом. Ове године ћемо га прославити на мало другачији начин и већ сада можемо рећи да припремамо велико изненађење за наше суграђане – најављује Николета Павлов.

Wебсите-баннер-имагес-1024x512

На Светски дан особа са Дауновим синдромом, сутра (петак, 21. март), Центар за пружање услуга социјалне заштите организује програм испред Културног центра.

Ради подизања свести о важности инклузије и подршке особама са Дауновим синдромом биће одржане интерактивне радионице у којима могу да учествују суграђани и да, на тај начин, покажу важност међусобног разумевања и солидарности. Програм почиње у 10 сати.

Дом-уценика-Наса-куца-(2)

На иницијативу Ученичког парламента Дома ученика средњих школа “Никола Војводић” остварена је сарадња са корисницима Центра за пружање услуга социјалне заштите Града, „Наше куће“. Корисници Дневног боравка Центра учествовали су, у Дому, на новогодишњој радионици.

– Израђиване су новогодишње честитке и радионица је протекла у лепој атмосфери, дружењу и упознавању. Ученици су показали висок ниво емпатије и истовремено стекли значајно искуство у комуникацији и раду са корисницима „Наше куће“ – рекла је Весна Субашић, стручни сарадник-педагог у Дому ученика.

Ова активност важна је ради промоције инклузије и равноправности, сложила се в. д. директорица Центра за пружање услуга социјалне заштите, Николета Павлов.

– Ми смо увек отворени за сарадњу. Активности у којима су корисници услуге Дневног боравка учествовали заједно са ученицима, представљају управо први корак ка развијању емпатичности и прихватању различитости – навела је Николета Павлов. – Млади људи који одрастају у окружењу које прихвата различитости, у одраслом добу ће бити спремнији и отворенији да подрже инклузивне иницијативе у заједници. Приликом ове посете уверили смо се да су ученици врло сензибилисани и да је интеракција коју су имали са нашим корисницима била потпуно природна и спонтана.

Представници обе установе сагласни су у томе да наставе сарадњу и дружење,  што је, како је наглашено, важно и за подизање свести житеља нашег града о неопходности активног суживота свих грађана.

 

 

Наса-куца-радионица-(10)

Корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“, били су данас домаћини у Народном музеју, на својој продајној изложби рукотворина које су израдили уз подршку стручних сарадника Музеја и Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“.

Програм „Наш сувенир у твом дому“ трајао је четири месеца и у њему је, уз подршку Града и Министарства културе, учествовало 25 корисника „Наше куће“. Током десет радионица израдили су више од 250 сувенира, рекао је Драган Киурски, виши музејски педагог.

– Циљ је био да их оспособимо да, инспирисани локалним наслеђем, израђују сувенире од глине. У првој фази упознали су се са сталном поставком Музеја, радили су цртеже и скице, у другом делу су израђивали сувенире и у трећем смо припремали ову промоцију. Осим што је инклузиван, овај пројекат је и партиципативан, што значи да, заједно са нашим посетиоцима, правимо програме и пласирамо настала дела. На тај начин Музеј укључује своје посетиоце у стварање програма, што је пракса већ петнаестак година – напоменуо је Киурски.

Поред Киурског, у пројекту су сарађивали Катарина Драгин, музејски едукатор, и Љубиша Николић, конзерватор-рестауратор из “Тере”.

– Овај пројекат се разликује по томе што су, први пут, сви корисници нашег Дневног боравка самостално, уз подршку, постали активни учесници у животу Музеја, и сви смо поносни на њих. Велика вредност је и одрживост пројекта која нема временски рок јер сви израђени калупи остају у нашем Центру и увек ћемо имати могућности да, са сарадницима из „Тере“, правимо нове сувенире. Такође је направљен и посебан штанд са којим ће наши корисници увек моћи да изађу и продају своје рукотворине – рекла је Весна Шавија, стручни сарадник у Центру за пружање услуга социјалне заштите.

Једна од корисница Центра, Драгана Павлов, каже да је правила сувенире са ветрењачама и сувачом и да је неке од њих поклонила другарима.

Зоран Савичић је истакао да је веома задовољан својим учешћем у пројекту.

– Од септембра до децембра смо радили на томе да направимо сувенире са симболима нашег града: сувачом, Киком, бициклима, етно-кућом, совама – навео је Зоран. – Надам се да ћемо наставити да правимо овакве сувенире.

У завршници пројекта, организатори су свим учесницима уручили поклоне. На продајној изложби, која је имала промотивни карактер, сувенири-магнети, продавали су се по цени од 200 динара. У наредном периоду сви који то желе, моћи ће да их купе у „Нашој кући“, чиме ће помоћи у набавци материјала неопходног за активности у овој установи.

С. В. О.

Нас-сувенир

Продајна изложба сувенира инспирисаних локалним наслеђем које су самостално или уз подршку израдили корисници „Наше куће“ – Центра за пружање услуга социјалне заштите, биће одржана у петак, 13. децембра, од 13 до 15 сати, у Народном музеју.

Ова активност део је пројекта „Наш сувенир у твом дому“ који спроводе Музеј, Центар „Тера“ и „Наша кућа“, уз подршку Града и Министарства културе.

(Фото: Народни музеј)

Наша кућа 2

Центар за пружање услуга социјалне заштите ће у четвртак и петак (16. и 17. маја) одржати своју трећу продају зачинског биља, као резултат терапије баштованством под називом “Овде гајимо љубав”. Биље које су узгојили корисници Центра продаваће се  испред Културног центра од 10 до 14 сати.

ее56ц2ц7-189ф-4427-бд3д-7дбед94фдаеа

Изложба под називом „Ми смо та нит“ отворена је у Галерији Културног центра. Радове, таписерије, израдили су корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите. В.д. директора Центра  Николета Павлов напоменула је да је значај велик јер корисници путем изложбе показују да су равноправни чланови друштва.

-Ткање је саставни део радионица које свакодневно реализујемо и један је од начина на који се наши корисници опуштају током радних терапија. На овај начин вежбамо концентрацију и пажњу, а служи и да се постанемо што ближи. Ова година је у знаку јубилеја, 10 година од почетка рада Центра и ово је прва од планираних изложби на којима ћемо показати шта све радимо у нашој установи. Приказане су различите технике ткања на малим и великим таписеријама, а у њиховој изради учествовали су сви корисници. Поред самих радова у оквиру изложбе суграђани могу да пронађу QР кодове који воде до наших  друштвених мрежа које приказују наше активности – истакла је Николета Павлов.

Отварању изложбе присуствовала  је чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Ова изложба подстиче инклузију и учи нас да поштујемо различитост. Прилика је и да корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите покажу свој таленат и стваралаштво ширем аудиторијуму чиме доказују колико могу да дају овом друштву – напоменула је Валентина Мицковски.

Суграђани ће, таписерије, урађене током ткачких радионица корисника услуге Дневни боравак, моћи да виде до петка 17. маја.

А.Ђ.

Суваца Наса куца (4)

Први поклони почели су, већ традиционално уочи божићних и новогодишњих празника, да стижу у Центар за пружање услуга социјалне заштите. Чланице  Етно-грађанског друштва „Сувача“ прве су донеле пакетиће корисницима Дневног боравка.

– Ово је само једна у низу наших хуманитарних акција. Чланице су прикупиле новац и купиле 26 пакетића за кориснике Дневног боравка. Наша средства су скромна, али помажемо колико можемо. У „Нашу кућу“ долазимо сваке године и радујемо се овим сусретима – рекла је председница Друштва, Радојка Вујадинов.

Корисници и запослени у Центру често примају посете многих удружења, на обострано задовољство, каже в. д. директорица Центра, Николета Павлов.

– Наши корисници увек се радују дружењима и поклонима. И ми смо за гошће припремили поклоне које израђују корисници – каже Павлова и додаје да су за продају на базарима припремили и нови асортиман.

Зоран Савичић из Дневног боравка захвалио се на поклонима.

– Дуго смо чекали и драго нам је што стижу празници и поклони – каже Зоран. -Примамо све госте и Деда Мраза, колективно смо жељни Нове године и много се радујемо.

Зоранова другарица Светлана Калинов објаснила је који су нови производи који ће из Наше куће наредних седмица стићи на базаре.

– Однедавно штампамо цегере и шоље. И ја сам пробала да штампам и јако ми се свиђа. Позивам све грађане да дођу на наш штанд, да виде шта смо припремили и да купе нешто – рекла је Светлана.

Корисници Дневног боравка наредних дана ће, као и сваке године у ово време, дочекати многе госте и примити још пакетића од хуманих људи из града и околних места.

вулканизерска драма плакат

Корисници услуге Дневни боравак Центра за пружање услуга социјалне заштите добили су вредно помагало које ће им олакшати приступ објектима без прилаза за инвалиде. На конкурсу Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова опредељен им је новац за куповину „гусеничара“ за инвалидска колица.

Захваљујући томе корисници ће сутра (четвртак, 30. децембар) одиграти своју представу „Вулканизерска драма“ у Културном центру.

Припремањем и извођењем представа подижемо свест свест у друштву о особама са инвалидитетом, боримо се против стереотипа и предрасуда које владају о њиховим могућностима, и обезбеђујемо њихову већу видљивост у локалној заједници, наводе у Центру.

У свечаној сали Културног центра представа почиње у 18 сати, улазак је бесплатан.

Козарци и Наса куца

Чланице Удружења жена „Нови Козарци“ посетиле су данас кориснике Дневног боравка Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“, и уручиле им вредан поклон.

– Хуманитарним активностима бавимо се већ 40 година, а такмичење у прављењу пита, „Питијаду“, организовале смо ове године 13 пут. Сваки пут направимо „питу за Гиниса“ и новац од њене продаје на манифестацији дајемо у хуманитарне сврхе. Ове године пита је била дуга 30.53 метара и сакупиле смо 15 хиљада динара које смо одлучиле да поклонимо корисницима „Наше куће“ – казала је Боја Ољача, председница Удружења.

Захваљујући на поклону, в. д. директорица Центра, Николета Павлов, објаснила у шта су решили да уложе добијени новац.

– Купили смо „блутут“ звучник који ћемо моћи да користимо када идемо у продаје или имамо неке активности напољу. Ми имамо звучнике, али су тешко преносиви и увек морамо да позајмљујемо струју да бисмо их активирали на отвореном простору. Сада ће све то бити много лакше, моћи ћемо увек да имамо музику. Можда ћемо правити и свирке на отвореном. Моћи ћемо на више начина да га користимо – рекла је Павлова.

За кориснике Дневног боравка који увек с радошћу примају госте овај дан био је  посебан и због чувених козарачких пита које су им донеле хумане чланице Удружења „Нови Козарци“.

error: Content is protected !!