На градском тргу, испред Културног центра, у току је продајни базар зачинског биља које су узгајали корисници услуге Дневни боравак за одрасла лица са интелектуалним тешкоћама и телесним инвалидитетом у оквиру Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“.
Под називом „Мали врт великог срца“, ова манифестација представља завршницу вишемесечних радно-окупационих активности. Уз пуно пажње, стрпљења и љубави, корисници Центра већ четири године негују зачинске биљке у свом пластенику, а потом их излажу на продајном базару. Цена је симболична – 200 динара по саксији, а сваки купац, на овај начин, директно подржава кориснике.
– Имамо обе врсте босиљка – љубичасти и зелени, затим жалфију, селен, нану, мајчину душицу и чубар, који је одличан за пасуљ, против надимања. Све су то вишегодишње биљке, осим босиљка – објашњава Зоран Савичић, један од учесника у пројекту, и позива суграђане да подрже њихову акцију.
Сав приход биће искоришћен за организовање излета, по жељи самих учесника, каже в. д. директорка Центра, Николета Павлов.
– Производњу почињемо у фебруару, а круна рада је ова продаја на тргу. Сви корисници учествују у процесу, свако на свој начин, и поносни су на крајњи резултат, а суграђани се радо одазивају нашим акцијама.
У овом тренутку, Дневни боравак има 25 корисника. Осим рада у пластенику, они одржавају воћњак и двориште Центра, што је и део терапеутских активности. Уз 60 садница воћа, у плану је и набавка машине за сушење, како би ускоро суграђанима могли да понуде и сушено биље, додаје директорка.
Продајни базар ће трајати данас и сутра, од 10 до 14 сати. Уколико остане нераспродатих саксија, из Центра ће позвати суграђане да их посете у њиховом простору.
Иначе, Центар сваког првог петка у месецу организује Дан отворених врата, када им долазе и потенцијални нови корисници и сви који желе да се ближе упознају са њиховим радом.
– У децембру нас очекује и обележавање Дана особа са инвалидитетом. Ове године ћемо га прославити на мало другачији начин и већ сада можемо рећи да припремамо велико изненађење за наше суграђане – најављује Николета Павлов.
– Израђиване су новогодишње честитке и радионица је протекла у лепој атмосфери, дружењу и упознавању. Ученици су показали висок ниво емпатије и истовремено стекли значајно искуство у комуникацији и раду са корисницима „Наше куће“ – рекла је Весна Субашић, стручни сарадник-педагог у Дому ученика.
Ова активност важна је ради промоције инклузије и равноправности, сложила се в. д. директорица Центра за пружање услуга социјалне заштите, Николета Павлов.
– Ми смо увек отворени за сарадњу. Активности у којима су корисници услуге Дневног боравка учествовали заједно са ученицима, представљају управо први корак ка развијању емпатичности и прихватању различитости – навела је Николета Павлов. – Млади људи који одрастају у окружењу које прихвата различитости, у одраслом добу ће бити спремнији и отворенији да подрже инклузивне иницијативе у заједници. Приликом ове посете уверили смо се да су ученици врло сензибилисани и да је интеракција коју су имали са нашим корисницима била потпуно природна и спонтана.
Представници обе установе сагласни су у томе да наставе сарадњу и дружење, што је, како је наглашено, важно и за подизање свести житеља нашег града о неопходности активног суживота свих грађана.
Програм „Наш сувенир у твом дому“ трајао је четири месеца и у њему је, уз подршку Града и Министарства културе, учествовало 25 корисника „Наше куће“. Током десет радионица израдили су више од 250 сувенира, рекао је Драган Киурски, виши музејски педагог.
– Циљ је био да их оспособимо да, инспирисани локалним наслеђем, израђују сувенире од глине. У првој фази упознали су се са сталном поставком Музеја, радили су цртеже и скице, у другом делу су израђивали сувенире и у трећем смо припремали ову промоцију. Осим што је инклузиван, овај пројекат је и партиципативан, што значи да, заједно са нашим посетиоцима, правимо програме и пласирамо настала дела. На тај начин Музеј укључује своје посетиоце у стварање програма, што је пракса већ петнаестак година – напоменуо је Киурски.
Поред Киурског, у пројекту су сарађивали Катарина Драгин, музејски едукатор, и Љубиша Николић, конзерватор-рестауратор из “Тере”.
– Овај пројекат се разликује по томе што су, први пут, сви корисници нашег Дневног боравка самостално, уз подршку, постали активни учесници у животу Музеја, и сви смо поносни на њих. Велика вредност је и одрживост пројекта која нема временски рок јер сви израђени калупи остају у нашем Центру и увек ћемо имати могућности да, са сарадницима из „Тере“, правимо нове сувенире. Такође је направљен и посебан штанд са којим ће наши корисници увек моћи да изађу и продају своје рукотворине – рекла је Весна Шавија, стручни сарадник у Центру за пружање услуга социјалне заштите.
Једна од корисница Центра, Драгана Павлов, каже да је правила сувенире са ветрењачама и сувачом и да је неке од њих поклонила другарима.
Зоран Савичић је истакао да је веома задовољан својим учешћем у пројекту.
У завршници пројекта, организатори су свим учесницима уручили поклоне. На продајној изложби, која је имала промотивни карактер, сувенири-магнети, продавали су се по цени од 200 динара. У наредном периоду сви који то желе, моћи ће да их купе у „Нашој кући“, чиме ће помоћи у набавци материјала неопходног за активности у овој установи.
Ова активност део је пројекта „Наш сувенир у твом дому“ који спроводе Музеј, Центар „Тера“ и „Наша кућа“, уз подршку Града и Министарства културе.









