Као део пројекта „За живот без псоријазе“, у кикиндској Општој болници данас је одржан стручни скуп. Пројекат чији је носилац Српско лекарско друштво, подразумева и скриниг на псоријазу, системску болест за коју постоје нови, савремени лекови помоћу којих пацијенти могу да буду залечени и да побољшају квалитет живота.
Циљ је едукација популације о самој болести и њена дестигматизација, упознавање пацијената о лечењу, као и побољшање сарадње дерматолога на примарном, секундарном и терцијарном нивоу, рекла је др Бранислава Гајић, дерматовенеролог и онколог у Универзитетском клиничком центру Војводине (УКЦВ), професор на Медицинском факултету у Новом Саду, и председница Секције дерматовенеролога Српског лекарског друштва.
– Оболели могу да живе и без псоријазе, али је потребно да се то стање одржава. Постоје бројне терапијске опције, међутим, наши пацијенти, када једном добију дијагнозу псоријазе као неизлечиве болести, одустају од лечења. Псоријаза носи и ризик од других обољевања и често је удружена са другим болестима – метаболичким дисбалансима – навела је професорка Гајић и објаснила зашто је неопходно побољшање сарадње лекара на различитим нивоима здравствене заштите.
– Када пацијент дође на преглед због псоријазе, потребно је да се тачно зна смер којим се даље тај пацијент лечи, да се направи добра класификација – који пацијенти могу да се лече у тој здравственој установи, који морају да се шаљу даље, у установе у којима постоје услови за ефикаснију фототерапију, који су кандидати за системску терапију и, потом, за биолошке лекове. Та комуникација и пут који пацијент треба да прође треба да буде са што мање потешкоћа како би му се обезбедили бољи услови и олакшао приступ свим могућностима за лечење и контролу ове болести.
Псоријаза је једна од најчешћих кожних болести – има је око два одсто популације, од тога 10 до 20 одсто болују од најтежих облика који захтевају врло специфично и компликовано лечење, истакла је др Зорица Гајинов, дерматолог на Клиници за кожно-венеричне болести УКЦВ и професор на Медицинском факултету.
– Већина, ипак, има блаже облике који адекватно могу да се лече локалном терапијом без великих системских ризика. Сви ти различити модуси терапије код псоријазе треба добро да се искомбинују да бисмо постигли оптималну ефикасност, уз што мање нуспојава. Други проблем је у томе што су пацијенти доста инертни јер је псоријаза дуго сматрана неизлечивом, доживотном болешћу. Зато их треба мотивисати да побољшају своје здравствено стање. Наша жеља је да се олакша пацијенту, да се промени начин преписивања лекова, да неки, који се сада преписују само на терцијарном нивоу, буду доступни и у болницама – рекла је професорка Гајинов.
Ова болест може да се појави у свакој животној доби, али се, најчешће, испољава код младих одраслих особа. У 30 одсто случајева је наследна, али не мора да се испољи генерацијама. Најчешћи окидач за њено појављивање је стрес, речено је на скупу.
Др Синиша Јолић, специјалиста дерматовенерологије и ангиологије, начелник Одељења за дерматовенерологију Опште болнице у Кикинди био је домаћин скупа који је, како је истакао, само почетак сарадње.
– Надам се да ћемо, овим побољшањима, нашим пацијентима који имају једно од најтежих хроничних обољења у дерматологији, омогућити да добију најадекватније лекове, најбоље лечење, и да се сам поступак убрза и поједностави. То је и промотивна кампања, па ће они који су на различитим врстама терапије имати прилику да се информишу и да се укључе у најбоље терапијске модалитете које, од пре неколико година, можемо да спроводимо и у Србији – навео је др Јолић. – Све више пацијената је свесно да, и са овим обољењем, могу да уђу у ремисију и да побољшају квалитет живота. Наша мисија је да им то преносимо јер је веома важан и психолошки фактор – оболели су склони самоизолацији из друштва и зато је битно да их едукујемо и подржавамо и у том смислу.
Професорке из Новог Сада су, са доктором Јолићем, данас и прегледали пацијенте који су се јавили да учествују у овом пројекту и за сваког од њих су разматране најбоље терапијске опције.
Пројекат „За живот без псоријазе“ Српског лекарског друштва, како је најављено, биће настављен средином марта следеће године.
С. В. О.