Kao deo projekta „Za život bez psorijaze“, u kikindskoj Opštoj bolnici danas je održan stručni skup. Projekat čiji je nosilac Srpsko lekarsko društvo, podrazumeva i skrinig na psorijazu, sistemsku bolest za koju postoje novi, savremeni lekovi pomoću kojih pacijenti mogu da budu zalečeni i da poboljšaju kvalitet života.
Cilj je edukacija populacije o samoj bolesti i njena destigmatizacija, upoznavanje pacijenata o lečenju, kao i poboljšanje saradnje dermatologa na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou, rekla je dr Branislava Gajić, dermatovenerolog i onkolog u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV), profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, i predsednica Sekcije dermatovenerologa Srpskog lekarskog društva.
– Oboleli mogu da žive i bez psorijaze, ali je potrebno da se to stanje održava. Postoje brojne terapijske opcije, međutim, naši pacijenti, kada jednom dobiju dijagnozu psorijaze kao neizlečive bolesti, odustaju od lečenja. Psorijaza nosi i rizik od drugih oboljevanja i često je udružena sa drugim bolestima – metaboličkim disbalansima – navela je profesorka Gajić i objasnila zašto je neophodno poboljšanje saradnje lekara na različitim nivoima zdravstvene zaštite.
– Kada pacijent dođe na pregled zbog psorijaze, potrebno je da se tačno zna smer kojim se dalje taj pacijent leči, da se napravi dobra klasifikacija – koji pacijenti mogu da se leče u toj zdravstvenoj ustanovi, koji moraju da se šalju dalje, u ustanove u kojima postoje uslovi za efikasniju fototerapiju, koji su kandidati za sistemsku terapiju i, potom, za biološke lekove. Ta komunikacija i put koji pacijent treba da prođe treba da bude sa što manje poteškoća kako bi mu se obezbedili bolji uslovi i olakšao pristup svim mogućnostima za lečenje i kontrolu ove bolesti.
Psorijaza je jedna od najčešćih kožnih bolesti – ima je oko dva odsto populacije, od toga 10 do 20 odsto boluju od najtežih oblika koji zahtevaju vrlo specifično i komplikovano lečenje, istakla je dr Zorica Gajinov, dermatolog na Klinici za kožno-venerične bolesti UKCV i profesor na Medicinskom fakultetu.
– Većina, ipak, ima blaže oblike koji adekvatno mogu da se leče lokalnom terapijom bez velikih sistemskih rizika. Svi ti različiti modusi terapije kod psorijaze treba dobro da se iskombinuju da bismo postigli optimalnu efikasnost, uz što manje nuspojava. Drugi problem je u tome što su pacijenti dosta inertni jer je psorijaza dugo smatrana neizlečivom, doživotnom bolešću. Zato ih treba motivisati da poboljšaju svoje zdravstveno stanje. Naša želja je da se olakša pacijentu, da se promeni način prepisivanja lekova, da neki, koji se sada prepisuju samo na tercijarnom nivou, budu dostupni i u bolnicama – rekla je profesorka Gajinov.
Ova bolest može da se pojavi u svakoj životnoj dobi, ali se, najčešće, ispoljava kod mladih odraslih osoba. U 30 odsto slučajeva je nasledna, ali ne mora da se ispolji generacijama. Najčešći okidač za njeno pojavljivanje je stres, rečeno je na skupu.
Dr Siniša Jolić, specijalista dermatovenerologije i angiologije, načelnik Odeljenja za dermatovenerologiju Opšte bolnice u Kikindi bio je domaćin skupa koji je, kako je istakao, samo početak saradnje.
– Nadam se da ćemo, ovim poboljšanjima, našim pacijentima koji imaju jedno od najtežih hroničnih oboljenja u dermatologiji, omogućiti da dobiju najadekvatnije lekove, najbolje lečenje, i da se sam postupak ubrza i pojednostavi. To je i promotivna kampanja, pa će oni koji su na različitim vrstama terapije imati priliku da se informišu i da se uključe u najbolje terapijske modalitete koje, od pre nekoliko godina, možemo da sprovodimo i u Srbiji – naveo je dr Jolić. – Sve više pacijenata je svesno da, i sa ovim oboljenjem, mogu da uđu u remisiju i da poboljšaju kvalitet života. Naša misija je da im to prenosimo jer je veoma važan i psihološki faktor – oboleli su skloni samoizolaciji iz društva i zato je bitno da ih edukujemo i podržavamo i u tom smislu.
Profesorke iz Novog Sada su, sa doktorom Jolićem, danas i pregledali pacijente koji su se javili da učestvuju u ovom projektu i za svakog od njih su razmatrane najbolje terapijske opcije.
Projekat „Za život bez psorijaze“ Srpskog lekarskog društva, kako je najavljeno, biće nastavljen sredinom marta sledeće godine.
S. V. O.