Сова-кућа и чувари прошлости на фотографијама

Изложба мотива аутентичне банатске куће на фотографијама Кикинђана Чедомира Вујанића, Јелене Веселинов, Милоша Иветића, Иване Јовановић, Шари Золтана и Горана Биримца, отворенa је у галерији Културног центра. Поставка носи назив „Чувар прошлости – мали свет у великој Кикинди“. Гости на отварању били су градоначелник Никола Лукач са сарадницима, и власница куће, Драгана Алексић-Питерсон.

– Погледом кроз објектив овде се повезују прошлост и садашњост, историја града и модерно доба. Мислим да, промоцијом оваквих вредности, можемо да мотивишемо младе да, примењујући технолошке иновације и чувајући традицију, пронађу своје мотиве да остану у Кикинди. Наша суграђанка пропутовала је читав свет, али је, мислима и срцем сачувала везу са Кикиндом – рекао је Лукач.

Драгана Алексић-Питерсон рођена је Кикинђанка која живи и ради у Лондону. Захваљујући њеној жељи и архитекти Аранки Блат, као и извођачу радова, Александру Влајкову, кућа на углу Сувачарске и Улице Лазе Костића у Кикинди коју је купила, реконструкцијом није само враћена у епоху – у њу су уграђени најлепши детаљи прошлости. Власници и архитекти је, за овај допринос, агенција ICOMOS, део организације UNESCO, доделила награду за очување културне баштине.

Фотографима је, овог лета, Драгана омогућила да овековече безброј уметничких погледа на њен дом, који је назвала сова-кућом. Они су за изложбу одабрали 70 радова.

– Имали смо уметничку слободу да бирамо мотиве. Шест пута сам улазио у кућу и сваки пут сам видео нешто ново. Мислим да Кикинђани, тек када оду из свог места, схвате колико је свет мали и колико је наша Кикинда велика, препуна дивних, можда и мање познатих ствари из тако богате прошлости – рекао је Вујанић.

Фотографкиња Јелена Веселинов, каже да је у кући пронашла мотиве у оквиру својих интересовања.

– Волим уређење ентеријера, али и моду – каже Јелена. – За мене је изазов био управо спој традиционалног и модерног.

Просторима и детаљима, истакнутим на фотографијама, представљен је животни стил ослоњен на екологију и заштиту културног наслеђа.

– Сова-кућа симбол је привржености, али и огромне љубави према завичају – каже њена власница. – Веома је тешко бити странац. Колико год да живите у другој држави, увек сте аутсајдер. Припадам овде, и тај осећај посебно је био снажан када сам први пут ушла у ову кућу и видела четри пара сова на ораху. Смисао и посвећеност мојој земљи веома су ми важни.

Она је истакла да сарађује са бројним хуманитарним организацијама, често доводи госте из свих крајева света, и да јој је жеља да промовише биодивезитет. Зато ће кућа бити отворена у многим приликама, најавила је, за све оне који желе да уживају у повратку традицији и природи – у најлепшој једноставности живота.

За Кикинђане који то препознају, изложба ће бити доступна до краја месеца, сваког дана, до 21 сата, у галерији Културног центра.

Don`t copy text!