Музеј „Тера“, у некадашњем мањежу кикиндске касарне, данас слави шест година постојања. На чврстом темељу који је, пре 42 године, поставио магистар Слободан Којић, оснивач и донедавно директор Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“, у Музеју је створен храм скулптуре од националног и интернационалног значаја, рекао је директор, Александар Липован.
– Од оснивања, овде је поставка са 308 уметничких дела. Те 2017, био је то пресек од 1982, од оснивања Симпозијума, до 2016. године – рекао је Липован. – Иначе, комплетан фундус „Тере“ чини око 1.200 скулптура, што је највећа колекција теракоте на свету.
Липован додаје да „Тера“ развија сарадњу са високошколским установама у региону. Поред већ потписаних споразума о сарадњи са уметничким факултетима у Новом Саду, Београду, Темишвару, Ријеци, Осијеку и Тирани, овог месеца биће озваничена будућа сарадња са још једном високошколском установом у Темишвару, Западним универзитетом.
– Шири се наша прича на простору западног Балкана који видимо као јединствени културни простор који може да се дисеминира у формалне и неформалне културне, генерацијске покрете – рекао је Липован.
Коктелу поводом шест година рада присуствовао је и градоначелник Никола Лукач са сарадницима, члановима Градског већа, Валентином Мицковски и Небојшом Јовановим.
Графички и програмски уредник „Тере“, Игор Грандић, истакао је излагачке активности Центра.
– Можемо да се похвалимо да, са само шесторо запослених, имамо тренутно чак пет изложби – две у Музеју, једну у Галерији, сталну поставку Музеја и изложбени простор у околини Атељеа, и графике 12 еминентних српских графичара у спомен-соби у Атељеу – каже Грандић.
Од почетка године приређене су 22 изложбе, напомињу у „Тери“. Такође, бележи се стални пораст броја посетилаца, годишње за 20 до 30 одсто – 2022. било их је око 5,5 хиљада. „Тера“ је обавезна дестинација и за ђачке екскурзије, али и странце, који, углавном, стижу викендом, у највећем броју Руси и Румуни.