Завршна седнице Националног савета ромске националне мањине у Србији у овој години организована је у нашем граду. Градоначелник Младен Богдан у свом кабинету приредио је пријем за делегацију поменутог Националног савета, након чега је одржан и радни састанак на коме је резимирана година на измаку, са освртом на планове у наредној години.
-Наш савет има 35 чланова из свих крајева наше земље од Бујановца до Суботице јер нам је циљ, приликом формирања листе био да заступимо Роме и Ромкиње из свих крајева Србије. Кикинда је локална самоуправа која служи као пример добре праксе када говоримо о унапређењу положају Рома. Овде су Роми интегрисали у локалну средину, добар део њих је запослен, има високо образовање, али имамо и студенте из Кикинде – истакао је Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне мањине.
Љиљана Михајловић, чланица Националног савета и директорка Канцеларије за инклузију АП Војводине, такође је напоменула значајан помак у Кикинди када су Роми у питању.
-Све што је држава препознала и стоји у Стратегији у Кикинди се примењује. Посебно смо поносни на чињеницу да је све више високо образованих Рома и Ромкиња у вашем граду и надам се да ће се овај тренд наставити – прецизирала је Љиљана Михајловић.
Члан Националног савета ромске националне мањине у Србији је и Жељко Раду, члан Градског већа.
-Пуно тога урађено је на унапређењу положаја ромске популације у нашем граду. Систематизовано је радно место координатора за ромска питања, показали смо да је Кикинда сигуран стратешки партнер организацијама различитог нивоа власти попут Националног савета, Сталне конференције градова и општина, немачкој организацији ГИЗ са којом радимо на економском и социјалном оснаживању Рома и Ромкиња. Ту је и помоћ у бесплатним уџбеницима и школском прибору за сву нашу децу јер нам је образовање најважније с обзиром на то да само образован Ром може обезбедити адекватан живот себи и својој породици – додао је Раду.
На самом почетку седнице госте је поздравио градоначелник Богдан, а скупу су присуствовали и Душан Попесков, председник Скупштине града и чланице Градског већа Маријана Мирков и Мелита Гомбар.
-Како би се Кикинда развијала потребно је да омогућимо једнаке могућности за све наше суграђане и у томе и успевамо. Константно радимо на побољшању положаја Рома и можемо да кажемо да су они једнаки са свим осталим становницима нашег града. Имамо велики број мера и програма који се односи на Роме, а у градској власти они имају свог достојног представника – навео је Богдан.
У Кикинди, према попису из 2022. године, живи 1.621 Ром. Како постоје велике миграције ове мањине, према информацијама са терена у нашем граду има 3.000 Рома.
А.Ђ.