Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) organizovalo je, u prostorijama Veća u Kikindi, radionicu o bezbednosti i zdravlju na radu. Učesnici su obučavani o tome kako da, radi primene odredaba novog Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, formiraju Odbore za bezbednosti i zdravlje na radu u svojim preduzećima
Odluka o formiranju Odbora u preduzećima, ustanovama i organizacijama koje ih još uvek nemaju, doneta je u ovom sindikatu početkom godine, kaže Duško Vuković, potpredsednik SSSS.
– Analize pokazuju da su, tamo gde postoje odbori, radna mesta bezbednija, da se događa manje povreda, posebno onih sa smrtnim ishodom. Samo zajedničkim učešćem, podizanjem svesti, informisanjem i komunikacijom između poslodavaca i Sindikata, odnosno zaposlenih, možemo unaprediti ovu oblast. Moramo obezbediti sve mere sadržane u Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu – od formiranja odbora do primene procedura za bezbedan i zdrav rad, i uključivanja u donošenje akata, korišćenja sredstava zaštite i slanja zaposlenih na rekreativni odmor – objašnjava Vuković.
Seminaru u Kikindi prisustvovalo je 25 predsednika sindikalnih organizacija, predstavnika postojećih odbora, poslodavaca i pravnih službi kojima je, takođe, predočeno, da će imati podršku SSSS u osnivanju odbora i saradnji sa poslodavcima.
Potrebu za osnivanjem ovih novi tela potkrepljuje poražavajući podatak da svake godine u Srbiji na radnom mestu pogine više od 50 radnika, što, takođe, govori o nedovoljnoj svesti i nedovoljnom angažovanju, ukazao je Vuković.
– Mi imamo poslodavce koji su društveno neodgovorni i ne dozvoljavaju formiranje odbora, i na ovoj obuci upoznali smo sindikalce sa zakonskim prerogativima koji im to omogućavaju – dodao je.
Vuković priznaje da samo manjina poslodavaca pristaje da osigura zaposlene, što dovodi do toga da se nadoknade u slučajevima povređivanja na radu ostvaruju tek posle dugotrajnih parnica, između ostalog i zato što ne postoji namenski fond.
– Ovo je veliki propust i radnici često nisu osigurani. Mi nemamo poseban zakon o nadoknadi štete u slučaju povrede na radu i profesionalnih oboljenja. Uz to, problem je i što imamo samo dve stotine inspektora rada na više od 400 hiljada radnika, ali novi odbori mogu da pomognu, da ukažu poslodavcima na opasnosti i štetnosti. Radnici i sindikati, naravno, imaju i pravo da nezakonistosti prijavljuju inspekciji.
Važna odredba novog zakona u vezi sa odborima za bezbednosti i zdravlje na radu u preduzećima jeste i da u njima radnici imaju pravo na jednog člana više u odnosu na broj predstavnika poslodavca.
Kako bi se sindikalci i poslodavci koji su za to zainteresovani, što bolje informisali o ovim novinama, Sindikat je priredio i priručnik sa detaljnim instrukcijama za formiranje odbora i pravilima kojima se obezbeđuju bezbednost i zdravlje na radu.
S. V. O.