Састанак представника локалних самоуправа Округа: за бољу безбедност учесника у саобраћају

Синхронизоване активности локалних самоуправа ради боље безбедности у саобраћају биле су тема данас одржане седнице Савета Севернобанатског управног округа (СБУО) у Чоки.

– Безбедност у саобраћају у фокусу је свих локалних самоуправа које припадају Округу, а ми, као Град, морамо да будемо стожер и пример у подизању свести суграђана о значају правилног понашања у саобраћају, као и да у томе помогнемо другим локалним самоуправама – рекао је градоначелник Кикинде, Младен Богдан.

Према статистици, изнесеној на седници, безбедност у саобраћају мало је лошија ове у односу на претходну годину, али је на нивоу 2021. и 2022. године, навео је градоначелник.

– Ипак, у наредном периоду морамо што више да радимо на едукацији свих учесника у саобраћају, треба да се оформе посебни оперативни тимови на нивоу Савета у свим локалним самоуправама Севернобанатског округа и да се прати стратегија Агенције за безбедност у саобраћају. Најважније је да заштитимо најугроженије групе, а то су деца – да не буде ниједно погинуло дете до 2030. године, што је основни циљ, као и да се обрати пажња на најстарије учеснике у саобраћају, да се, кроз програме, активности и мере апелује да се поштују прописи, да њихово непоштовање у целом друштву буде сагледано као непожељно, што је посебно важно за младе возаче. У Кикинди су, као најугроженија група, препознати бициклисти – навео је Богдан и додао да је Град већ спровео неколико активности у сарадњи са Агенцијом и Институтом за безбедност у саобраћају са циљем едукације бициклиста, али и других учесника у саобраћају који их угрожавају. Следећа акција градског Савета је већ сутра, када ће, као и ранијих година, у вртићима бити подељена бустер-седишта за децу у аутомобилима, најавио је Богдан.

Небојша Јованов, начелник СБУО, оценио је да је састанак био изузетно продуктиван и да су договорене координисане активности.

– Акценат је стављен на најугроженије категорије: пешаке, бициклисте, мотоциклисте и старије особе, као и на едукацију деце – рекао је Јованов. – Ми већ спроводимо и обуке пољопривредника које дају резултате јер је сада проблем недовољне осветљености пољопривредних машина много мањи. Један од пројеката је и уређење зона школа, у складу са стратегијом да ниједно дете не страда у саобраћају.

Седници су присуствовали и Мирослав Дучић, члан Градског већа, представници МУП-а, и Милан Илић, саветник директора Агенције за безбедност саобраћаја Србије.

– Наша стратегије налаже и да се преполови број тешко повређених и погинулих у односу на 2019. годину. Представници локалних самоуправа су изнели своје проблеме, а ми подржавамо све активности које су изнесене на данашњој седници. На територији овог округа примећено је да су угрожени учесници у саобраћају бициклисти, а да су посебан проблем возачи пољопривредних машина и трактора који не уклањају блато са точкова и коловоза – истакао је Илић.

Он је изнео и податке да је у саобраћајним незгодама са настрадалима у 40 одсто случајева утицајни фактор било погрешно извођење радње, у 13 одсто – брзина кретања и у 12 одсто случајева алкохолисаност возача.

– Такође, треба стално истицати да употреба појаса може да спаси живот: 80 одсто погинулих на задњем седишту није било везано, а појас није користило стотину погинулих возача, и то само у прошлој години – навео је Илић. – Путно-пружни прелази су, такође, велики проблем. Према нашим подацима, у 95 одсто случајева саобраћајне незгоде на овим местима изазване су људским фактором. Последњим изменама закона прецизирано је да је возач дужан да се заустави пре пружног прелаза како би се уверио да ли је безбедно да прође. Технички фактор, такође, може да допринесе саобраћајној незгоди на прелазу, али у много мањој мери.

Стана Ђембер, председница Општине Чока, напоменула је да је њихово Радно тело за безбедност у саобраћају иницирало овај састанак.

– Хтели смо да разменимо искуства о безбедности у саобраћају. Наша општина сарађује са Агенцијом за безбедност у саобраћају, већ смо имали низ активности, али је потребно да едукујемо грађане и да на томе заједно радe свe локалнe самоуправe Округа како бисмо, што више, побољшали сигурност суграђана – рекла је Стана Ђембер.

На састанку је закључено да ће све општине и Град заједно спроводити стратегију, како би се број страдалих на путевима континуирано смањивао.

С. В. О.

(ВИДЕО) НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ: Овде расту глумци

Овде су научиле своје прве песмице и прве наступе имале генерације младих Кикинђана. Глумачка школа...

(ВИДЕО) Градски Деда Мраз обрадовао децу у селима: Александру из Сајана поклонио бицикл

Подела пакетића настављена је у селима. Малишани који су писмо убацили у „Кутију жеља“ жељно...

Don`t copy text!