Прегршт награда за наше таленте

Полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ ове школске године постигли су изванредне успехе. На државним такмичењима за основце у Панчеву и за средњошколце у Чачку, 13 ученика освојило је чак 21 републичку награду. Они су представљени данас у кикиндској гимназији.

– Дошли смо до резултата које нисам очекивао на почетку године – рекао је руководилац Центра, професор Срђан Срдић. – Од 21 награде, десет су признања за пласман, што значи и ослобађање од пријемних испита на факултетима. Ми сада имамо најбоље услове за рад у Србији и то, сваке године, показују резултати.  Јако бих волео да сви размислимо о томе како да се половина њих врати, да раде и живе овде, да имају добре услове за то, јер је очигледно да ми можемо да произведемо све кадрове, професије и стручњаке који нам данас недостају и зашто би неко живео негде другде, а не у свом граду. Верујем да ће бити разговора на ту тему у наредном периоду. Хоћу да истакнем и њихово понашање, ови млади људи су путовали на многа такмичења без иједног повишеног тона и ја на томе честитам родитељима. За овај запањујући резултат честитке припадају и колегама, а радује ме и што, после шест година, имамо и једну награду из књижевности.

Највише, по три награде, добијене су за историју и за физику, за психологију и биологију освојене су две, и једна из књижевности. У посебној категорији научних радова добијено је много признања, додао је Срдић.

Ана Стојковић је матуранткиња и ове године је освојила друго место на државном такмичењу из психологије.

– Такмичила сам се и прошле године и била сам трећа у држави – каже Ана. – Занима ме психологија још од основне школе, а почела сам да је учим у другој години Гимназије. Писала сам научно-истраживачки рад и полагали смо тест знања. Припремала сам се са менторком Сањом Мракић, и психологију ћу уписати у Новом Саду.

Две године млађи Богдан Завишин освојио је прво место у држави из историје и другу награду за научно-истраживачки рад.

– Бавио сам се Павлом Кенђелцом. У припремама сам одлазио у Историјски архив и користио литературу која ми је била потребна. Мислим да је добро знати историју да не бисмо дозволили да не бисмо понављали грешке из прошлости.  Планирам да упишем право и да будем адвокат – каже Богдан.

Поред Ане и Богдана, награђени су: Дуња Бјелић, Милица Савковић, Леа Калембер, Татјана Исаков, Ксенија Стефановић, Лена Давидовић, Јована Карић, Светлана Ћулафић, Вук Јакић, Емилија Рељин и Владимир Босанчић.

Њихови ментори били су професори: Сања Мракић, Јелена Михајловић, Марија Поповић, Драгана Француски, Срђан Срдић и Гордана Новаковић.

За све који желе да се упознају са достигнућима ових талентованих ђака, биће приређена изложба награђених радова у дворишту Народне библиотеке, у четвртак, 6. јуна, од 20 сати.

С. В. О.

 

Don`t copy text!