Lekari i medicinsko osoblje bolnice u Žombolju danas su u poseti kikindskoj Opštoj bolnici. Razmena iskustava redovna je aktivnost projekta „Banat 112“ po programu prekogranične saradnje Rumunija – Srbija koji realizuju Grad Kikinda, Opština Žombolj i kikindski Crveni krst.
Projekat Evropske unije, vredan 320 hiljada dinara, sprovodi se tokom cele 2023. godine. Uspostavljanje saradnje zdravstvenih radnika prvi je deo projekta, započetog ranije ove godine, kada su predstavnici Kikinde boravili u Žombolju.
– Za nas je poseta žomboljskoj bolnici bila veoma značajna jer se nalazi u Evropskoj uniji. Oduševljeni smo time što su zgrade paviljonskog tipa, kao naša stara bolnica, ali je prostor uređen po standardima EU – kreveti, oprema, sve je vrhunskog nivoa. Odeljenja su vrlo dobro organizovana, posebno neonatologija, sa puno inovacija o kojima smo samo čitali. Prostorije su veoma čiste, a pacijenti su klasifikovani u zavisnosti od težine bolesti i nivoa nege. Bolnica je mnogo manja od naše, imaju samo 125 kreveta, pokrivaju manju teritoriju, ali dežuraju samo tri lekara. Mi imamo jedanaest dežurnih lekara, naša kadrovska pokrivenost je bolja, ali je njihova organizacija izuzetno dobra. To je primer dobre prakse, kako se može sa malo učiniti mnogo. Vrlo su vredni, odgovorni i posvećeni i izuzetno mnogo rade – kaže direktorica Opšte bolnice u Kikindi dr Vesna Tomin.
Posete su veoma korisne i za rumunske kolege, ocenjuje doktor Ferdand Nikolaj Kristijan, ortoped i traumatolog iz Žombolja.
– Mnogo nam znači razmena iskustava jer u kikindskoj bolnici može mnogo toga da se nauči. Bolnica je mnogo veća, sa širim mogućnostima lečenja različitih patologija – kaže dr Nikolaj. – Bio sam ovde pre četiri-pet godina, upoznao sam tada kolegu ortopeda sa kojim sam razgovarao o saradnji u našoj uskoj specijalnosti i drago mi je što sada sarađujemo na nivou ustanova. Kada govorimo o procedurama, postoji razlika u složenijim slučajevima.
U sklopu Projekta, Crveni krst i Služba hitne pomoći organizovali su i 15 edukativnih radionica o prvoj pomoći za osnovce, što će biti urađeno i u Žombolju. Takođe, u maju su kolege iz dve države prezentovale svoj rad i razmenile iskustva na dvodnevnom stručnom skupu.
Kruna Projekta je nova oprema koja će, krajem novembra, stići u ustanove u oba grada. Kikindska Služba hitne pomoći dobiće tri ambulantna vozila, defibrilatore, transportne respiratore i ekg aparate, aparat za mehaničku kompresiju grudnog koša, radna odela za zaposlene i sistem za edukaciju lekara i tehničara.