О побољшању интеграције инвалида и отварању више радних места за њихово запошљавање, разговарало се данас у Предузећу за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом „ЛИРА“ које је, са челницима локалне самоуправе, посетила Биљана Барошевић, помоћница министра у Сектору за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
– У Министарству свакодневно радимо на побољшању положаја особа са инвалидитетом и у фокусу нам је њихово запошљавање. Наш циљ је да младе особе са инвалидитетом пронађу своје занимање, запослење, и да остваре своје снове. Сарађујемо са 62 предузећа за професионалну рехабилитацију у 25 локалних самоуправа – рекла је Биљана Барошевић.
Помоћница министра додала је да је Министарство за рад, за ову годину, обезбедило укупно 705 милиона динара за мере запошљавања ове категорије становништва и за производне програме и развој предузећа у којима раде.
У обиласку „Лире“ били су и градоначелник Никола Лукач, председник Градског парламента Младен Богдан и члан Градског већа за привреду и инвестиције, Саша Танацков.
– Са 103 запослена, од којих готово 70 одсто чине инвалиди, ово предузеће врло успешно послује на територији града и ми покушавамо да пронађемо модел да помогнемо фирмама које ће обезбеђивати радна места за наше суграђане са инвалидитетом – истакао је Лукач. – Разговарали смо о могућностима да се, можда, ова фирма прошири и да Град, својим мерама, олакша запошљавање особа са инвалидитетом у неком од модела сарадње са надлежним министарством.
Сада приватно предузеће, „Лира“ је основана 2001. године као део тадашње Ливнице жељеза и темпера „Кикинда“ ради запошљавања инвалида рада. Основна делатност тада је била одржавање зелених површина и чишћење круга фабрике.
Данас се, на око три хиљаде квадратних метара производног простора, у светлим и чистим халама некадашње Ливнице, одвијају процеси шивења, веза, дизајна, хемијског чишћења и састављања компоненти за аутомобилску и друге индустријске гране.
– Ово је највеће привредно предузеће у Србији које запошљава особе са инвалидитетом у домаћем власништву и желимо да очувамо ту позицију. Специјализовали смо се за услуге шивења и индустријске монтаже коју радимо са иностраним партнерима и једно смо од малобројних предузећа које је актуелно на међународном тржишту. Повод давнашње посете је седница Скупштине Удружења предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом Републике Србије које слави 58. рођендан и мислим да играмо веома важну улогу у интеграцији наших комшија, суграђана и суграђанки у нормалне токове живота, да имају професионални ангажман и да се осећају вреднима у свакодневном функционисању – каже власник и директор „Лире“, Бранислав Бугарски.
Удружење предузећа посвећених унапређењу положаја особа са инвалидитетом, како је напоменуто, окупља 33 фирме са око хиљаду радника.
С. В. О.