Озиме стрнине у доброј кондицији: Почиње сетва пролећних култура

Током марта на територији града пало је 75 литара кише по квадратном метру, што је изнад вишегодишњег просека. Само у последњој недељи прошлог месеца пало 36 литара воденог талога што је надоместило недостатак влаге у земљишту.

-Јужнији делови територије града добио је мање, а севернији нешто више падавина – сазнајемо од Зорана Симића, саветодавца Пољопривредне стручне службе „Кикинда“. – Залихе влаге су се поправиле тако да је и стање уљане репице и пшенице у атару боље него пре падавина.

Највећи део пшенице посејан је у оптималним агротехничким роковима. Време погодује пшеници, сада има довољно падавина и резерве влаге у земљишту нису занемарљиве. Све то погодују доброј вегетацији.Заштита усева, од штетних организама, биће неопходна како би се осигурао висок и стабилан принос.

-Температуре и падавине погодују развоју патогена код озимих стрнина и уљане репице, тако да се мора озбиљно приступити проблему са заштитом. Саветујем да се не чекају први симптоми, јер тада, обично, буде касно. Потребне су превентивне мере неге јер без улагања нема ни сигурног рода – подсетио је Симић.

Сетва пролећних култура, пре свега сунцокрета и кукуруза, неће почети пре него што се земљиште добро просуши.

-Очекивања су да највећи пролећни посао започне до половине априла. Температура није лимитирајући фактор, а и влаге има довољно, међутим, пољопривредници не могу да уђу у њиве – наводи наш саговорник.

Поучени искуством из претходне четири сушне године, пољопривредници ће водити рачуна о сетвеној структури.

-Засигурно ће се наставити тренд смањења површина под кукурузом. На територији северног Баната и прошле и ове године мање је њива под „златним „ зрном. Са друге стране повећавају се површине под сунцокретом и уљаном репицом. Сушна лета и високе температуре губи се могућност да пољопривредници имају стабилну и високу производњу кукуруза. Све више се одлучују на алтернативне културе. Претпоставка је да ће кукуруз заменити сирак, међутим систем откупа још увек није заживео – додао је Симић.

СКУПЉА СЕТВА

Сетва кукуруза ће бити скупља првенствено због сталног поскупљења минералних ђубрива и, како се приближавају рокови сетве, цене ђубрива иду нагоре. Семе кукуруза није поскупело, али су цене хемијских средстава различите, некима се цена није мењала, а другима је виша за око 20 одсто.
Са друге стране за семе сунцокрета биће потребно 9.000 динара по јутру, ђубриво 11.000 динара, нафту 12.000 и хемију 6.000 динара. У ове цене нису урачунати сопствени рад, као ни услуге механизације ни остали трошкови.
Пољопривредници очекују да ће највише новца требати за сетву кукуруза око 100.000 по хектару, а за сунцокрет око 66.000 динара не рачунајући аренду, услуге, амортизацију, сопствени рад

А.Ђ.

(ВИДЕО) Кикинда дочекала пролеће уз Сајам цвећа: Од мушкатли до егзотичне „четке за флашу“

Градски трг данас је процветао и замирисао захваљујући шаренилу понуда расадника из Кикинде и околних...

(ВИДЕО) При крају реконструкција свлачионица у КСЦ „Језеро“: Како напредују радови уверио се и градоначелник Богдан

Комплетна реконструкција свлачионица за дворанске спортове у Културно-спортском центру „Језеро“ је у самом финишу. У...

(ВИДЕО) Сећање на дане бомбардовања: Да се не заборави

Ваздушни напади НАТО снага на територију тадашње Савезне Републике Југославије почели су 24. марта 1999....

Don`t copy text!