Одржана обука за купце-произвођаче електричне енергије

У Кикинди је данас представљена могућност да се, производњом електричне енергије помоћу соларних панела за сопствене потребе, оствари и продаја добијеног вишка. У Градској кући обуку је организовао зрењанински Регионални центар за друштвено-економски развој „Банат“.

Пројекат под називом „Промоција коришћења соларне енергије кроз приступ купац-произвођач“ финансира Немачка организација за међународну сарадњу (GIZ). Обуци је присуствовао и члан Градског већа задужен за привреду и инвестиције, Саша Танацков.

“Енергетска зависност веома је нестабилан фактор у привреди, економији и друштву уопште. Зато је прелазак са класичних видова коришћења енергије ка зеленој енергији циљ према коме ће наше друштво морати да се креће. у наредном периоду. У нашој средини већ се, у значајној мери, спроводе овакви пројекти – у Сајану постоји соларни парк, а у току је пројектовање ветропарка у Башаиду. Имамо и привредна друштва у којима већ раде мини соларни паркови за њихове потребе, а неке установе, попут Опште болнице и Спортског центра ‘Језеро’, такође користе соларну енергију“, рекао је Танацков.

Коришћење и продаја соларне енергије, осим локалним самоуправама, представља се и образовним институцијама, невладиним организацијама и грађанима. Предавач, проф. др Филип Кулић са Факултета техничких наука у Новом Саду, истакао је да изворе електричне енергије треба развијати равномерно.

“Важно је да не дођемо у стиуацију да се стихијски развију неки извори, као што је сад јако популарно улагати у соларне панеле. У том случају, може да се деси да имамо сувише енергије коју не можемо да апсорбујемо у систем. Из тог разлога мора да се ради плански, да се одреде тачне количине које могу да буду прихваћене“, објаснио је професор Кулић.

Вредност пројекта представљања обновљивих извора енергије je 1,5 милион евра. Споразум о његовом спровођењу, са немачком организацијом потписала је министарка рударства и енергетике, Зорана Михајловић. Она је напоменула да њено министарство, у том смислу, свим грађанима који желе да постану купци-произвођачи, омогућава да добију субвенције од 50 одсто за постављање соларних панела

Грађани који одлуче да постану купци-произвођачи, престају да зависе од тржишта електричне енергије, остварују уштеду и приход, и доприносе заштити животне средине, изјавио је Тил Бајмајер, вођа овог пројекта Немачке организације за међународну сарадњу.

Како би се омогућио развој производње соларне енергије кроз приступ купац-произвођач и у нашој земљи, осим за енергетске менаџере, биће организоване обуке и за инсталатере соларних фиотонапонских система и ученике средњих школа и студенте.

Концепт производње електричне енергије уз уступање – продају произведеног вишка, све је присутнији у свету. Број такозваних прозјумера (eng. prosumer – потрошач и произвођач ел. ен.), само у Немачкој је, од фебруара 2019. до јануара 2020. године, порастао за готово сто хиљада.

ТВОЈ БРЗИ ИНФО: Ново на Кикиндском порталу (Видео)

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

(ВИДЕО) Бачкоградиштани победници „3х3 фудбал финала Србије”

Састав из Бачког Градишта победник је „3x3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у...

(ВИДЕО) На 1.200 квадрата салон „Форма идеале“ у Кикинди: Прва три дана попусти за купце

  У Кикинди је отворен салон намештаја „Форма идеале“ на адреси Милоша Великог 54. Прва...

Don`t copy text!