Обука за запослене у просвети о борби против насиља на интернету

Педагошки завод Војводине организовао је обуку од јавног интереса на тему ,,Кораци ка доброј примени електронских уређаја и ненасилној комуникацији у онлајн окружењу“. Скупу су присуствовали представници основних и средњих школа са територије града Кикинда. Јанош Пушкаш, директор педагошког завода Војводине истакао је да се предавања организују широм покрајине.

-Циљ је да превентивно делујемо и да укажемо на позитивне примере превазилажења насиља на интернету. Пошто завршимо обуке имаћемо добар основ за истраживање које ће нам помоћи у наредним корацима везаним за ненасилну онлајн комуникацију. Потреба за овом обуком показала се након анкетирања 5.000 родитеља и 7.000 наставника који су нам указали на шта треба обратити пажњу – појаснио је Пушкаш.

Давид Ивановић, саветник у кабинету председнице Народне скупштине, окупљенима је представио националну платформу за превенцију насиља „Чувам те“ која укључује децу.

-Платформа „Чувам те“ осмишљена како би јачала интерсекторску сарадњу свих надлежних институција у борби против насиља у које су на било који начин укључена деца, да ли као починиоци или као жртве. Сарадњу имамо са седам министарстава и од 26. маја 2023. године постоји могућност онлајн пријаве насиља. До сада смо имали 3.500 јединствених случајева насиља. По основу пријава тријажни тим алармира надлежне установе да реагују по сваком појединачном случају. Платформа је једноставна за коришћење и донела је много већу информисаност, али и сигурност. Свако ко пријави насиље зна да ће се на њу реаговати –   навео је Ивановић.

 

Догађају су присуствовали Душан Попесков, председник Скупштине града и Мелита Гомбар, чланица Градског већа.

-Веома је важно да ученици препознају ризичне ситуације на интернету, да знају да реагују на њих, да знају да потраже помоћ и да се заштите. Стога ће локална самоуправа увек подржавати пројекте који су окренути спречавању насиља јер нам је приоритет безбедност ђака – додала је Мелита Гомбар.

 

Према истраживањима ученици старијег основношколског узраста користе интернет до два сата дневно и углавном за то користе свој мобилни телефон. Искуство ђака показује да су најчешћи облици насиља које доживљавају на интернету избацивање из одређених група, добијање узнемирујућих или увредљивих порука путем мобилног телефона и узнемиравање на друштвеним мрежама.

А.Ђ.

 

(ВИДЕО) Постављен нови, позлаћен, крст на цркви Светог Архангела Михаила у Мокрину

На цркви Светог Архангела Михаила у Мокрину у присуству мештана, представника града и свештеника Српске...

ТВОЈ БРЗИ ИНФО (ВИДЕО): Кратко, јасно, суботом

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

ТВОЈ БРЗИ ИНФО и ове суботе на вашем порталу

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

Don`t copy text!