Прва Пролетерска народноослободилачка ударна бригада формирана је 21. децембра 1941. године, а дан касније кренула је у прве борбе, те се овај датум славио као Дан Југословенске народне армије. У знак сећања на ове значајне историјске догађаје, Градски одбор Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата (СУБНОР-а) у Кикинди данас је уприличио свечаност у Културном центру.
– Сходно политичкој и војној ситуацији у којој се Србија налази, задатак борачких удружења је да подигну патриотизам и родољубље нашег народа – рекао је председник Градског одбора СУБНОР-а, Саво Орељ.
На почетку свечаности интонирана је химна Савеза, „Партизан сам, тим се дичим“, а затим је, за чланове и госте, приређен програм у којем су чланови Одбора за културно-забавни рад СУБНОР-а и Одреда извиђача „Прока Средојев“ извели најпознатије песме из Народноослободилачког рата (НОР-а).
Програму је присуствовао председник Градског парламента, Младен Богдан. Он је подсетио да је обележавање историјских датума важно и за град и за државу.
– Не улазећи у идеологију, значајно је да су у покретима отпора били људи који су се борили против надолазеће несреће у Европи и свету. У том моменту били су први који су устали против Хитлера. Обележавањем ових датума задржавамо сећање на људе који су се борили против фашизма, за народ, за слободу, не жалећи своје животе. Они су били праве патриоте и родољуби и ми, као град и држава дужни смо да поштујемо њихову борбу и жртве. Подржаваћемо и убудуће рад удружења која се баве неговањем традиције НОР-а – рекао је Богдан.
Богдану је уручено признање за подршку раду СУБНОР-а. Захвалнице су добили и заслужни чланови и сарадници Одбора: секретар Општинског одбора Савски венац, Чедомир Стевић, председник Месног одбора Дедиње, Рајко Никезић, Илија Стевић из Градског одбора Зрењанин, председница Секције бораца Војвођанских бригада, Олга Којић Штрбац, затим Миодраг Тадић, Владимир Радић, Ђуро Буцало, Драго Пекија, Милна Живко, Борис Живко, Бранка Вујадинов, Душан Вујадинов, Ивица Ромаков, Добринка Недин, Весна Бојић, Драгана Дрљић, Јасмина Тадић и Културни центар Кикинда.
У току свечаности емитован је и разговор са последњим преживелим борцем Прве пролетерске бригаде, митраљесцем и пензионисаним пуковником ЈНА, Зденком Дупланчићем, који је радила новинарка Весна Бојић.
Прва пролетерска народноослободилачка ударна бригада имала је, приликом формирања у месту Рудо, у Босни и Херцеговини, 1.200 бораца, распоређених у шест батаљона – четири из Србије и два из Црне Горе. Формирао ју је Врховни командант Народноослободилачке војске и Покрета за ослобођење Југославије, Јосип Броз Тито.
Први командант Бригаде био је Коча Поповић. На свом ратном путу прешла је више од 20 хиљада километара, у њеним борбама учествовало је више од 22 хиљаде људи из целе Југославије. Имала је више од 7.500 погинулих, рањених и несталих бораца; из строја је избацила више хиљада непријатељских војника. Дала је 83 народна хероја.