O Radaku, Nikoliću, Lotiću i drugim zadužbinarima i srpskim dobrotvorima iz Banata

„Dobrotvori Matice srpske sa područja Banata i njihove zadužbine“ naziv je predavanja koje je danas, u punom holu Istorijskog arhiva, održala upravnica poslova Matice srpske, dr Jelena Veselinov.

Dr Veselinov govorila je o njihovim ciljevima i motivima i šta se na kraju dogodilo sa njihovim zadužbinama koje su, kako je rekla, bez obzira na to što su imale različite ciljeve i različitu imovinu, uvek sve bile pod upravom Matice srpske.

– Znači da su ti dobrotvori i zadužbinari imali puno poverenja u Maticu srpsku i u to da će njihove ideje i ciljevi koje su namenili zadužbinama, biti ispunjeni. Matica srpska se i dan danas bori za povraćaj nekih od njih u postupku restitucije – rekla je dr Veselinov. – Kikinđani imaju nekoliko izuzetnih ličnosti koji su bili veliki zadužbinari i mislim da je dobro da ih se podsetimo. To su, pre svih, Đoka Radak, Laza Nikolić i Ljubomir Lotić, koji su bili veoma značajni i za Kikindu i za Maticu, i kao zadužbinari sa svojim idejama i plemenitim pobudama da osnaže srpski narod kroz funkcionisanje njihovih zadužbina.

Ljubomir Lotić

Dr Veselinov nedavno je, na izložbi posvećenoj Đorđu Đoki Radaku u Narodnom muzeju, takođe govorila o ovom značajnom zadužbinaru, advokatu, koji je, baveći se pravom i poljoprivredom, stekao veliko bogatstvo.

Kikinđanin Ljubomir Lotić, učitelj, pisac i prevodilac, izdavao je „Velikokikindski kalendar“ i bio je saradnik u više listova i časopisa, između ostalih i u Letopisu Matice srpske i u Godišnjaku ove institucije. Pisao je pesme i pripovetke, a posebno mu je bilo značajno prosvećivanje i vaspitavanje omladine i roditelja.

Lazar Nikolić

Lazar Nikolić, veleposednik i dobrotvor, rođen u Adi, završio je trgovačku školu i bavio se javnim poslovima. Bio je osnivač Privredne banke u Kikindi, član odbora Srpske pravoslavne crkvene opštine, i predstavnik političke opštine.

S. V. O.

Don`t copy text!