Novi železnički koridor u Srbiji će biti rađen između Banata i Bačke odnosno na trasi od Pančeva preko Zrenjanina i Kikinde do Subotice. Vlada Srbije nedavno je usvojila odluku o izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Pančevo–Subotica.
Okvirna granica Prostornog plana obuhvata delove teritorije gradova Pančevo, Zrenjanin, Kikinda i Subotica, kao i opština Kovačica, Novi Bečej, Čoka, Senta i Kanjiža.
Na teritoriji Kikinde biće obuhvaćena cela katastarska opština Iđoš.

Osnovni cilj je razvoj železničkog saobraćaja koji je potrebno dostići u smislu tehničke osposobljenosti infrastrukturnog sistema železnice obezbeđivanje UIC profila na svim prugama, odgovarajuće nosivosti i povećanje eksploatacione brzine za mešoviti (putnički i teretni) saobraćaj – navodi se u odluci.
Izrada Prostornog plana zasniva se na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Srbiji, kao i Zaključku Vlade od 5. juna 2025. godine, kojim je projekat rekonstrukcije, elektrifikacije i modernizacije železničke pruge Pančevo–Subotica utvrđen za projekat od značaja za Republiku Srbiju.
Rok za izradu Nacrta prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu odluke, a sredstva za izradu plana obezbeđuje Infrastruktura železnice Srbije a.d, Beograd. Nosilac izrade Prostornog plana je Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije.