Muke stanovnika ulice Zlatna greda u Mokrinu: Temelji i zidovi popucali, traže obeštećenje od NIS-a

Stanovnici ulice Zlatne grede u Mokrinu imaju velikih problema s obzirom na to da im kuće svakodnevno propadaju. Bez obzira na to koje godine su stambeni objekti izgrađeni i od kakvog materijala zidovi i temelji na njima su popucali i sležu se. Grupa meštana smatra da je uzrok svakodnevnim promenama na kućama remont bušotine Naftne industrije Srbije, te su ovoj kompaniji uputili tužbu. Bušotina se nalazi na stotinak metara od kuća, a remont je rađen jula i trajao je mesec dana, nakon čega je na kućama došlo do oštećenja.

Dragan Popov živi u ulici Zlatne grede 54 i malo je reći da je ogorčen šta mu se dešava sa kućom od letos.

-Kuća je uništena. Ne postoji prostorija  u kojoj su zidovi celi. Prošle godine potpuno sam renovirao kupatilo: nove pločice, cevi, sanitarija. Uložio sam, za mene značajan novac. Sada su pločice popucale i otpadaju. Zajedno sa mnom još osmoro mojih komšija imalo je hrabrosti da presavije tabak, angažuje advokata i tuži NIS. Po našim saznanjima još je minimalno dvadesetak kuća koje su popucala poput naših i u isto vreme. Mi tražimo vansudsko poravnanje. Neka dođu procenitelji koje NIS odredi, nemamo ništa protiv toga. Želimo da dobijemo nadoknadu za štetu na kućama kako bismo uradili neophodne popravke i spremno dočekali zimu – precizira Popov i napominje da je kuća u kojoj živi počela da se razilazi na pola.

I kuća Živojina Dražića puca i sleže se. On je istakao da su se slične stvari dešavale i 2003. godine.

-Te godine NIS je radio ispitivanje tla u potrazi za naftom. I ta godina je bila sušna kao i ova, a naftaši kada izvlače naftu iz onoga što izvuku 10 odsto je nafta, a 90 procenata je isplaka koja se vraća nazad u zemlju. Od isplake koja se vraća u zemlju 30 odsto ispari i to dovodi do toga da Mokrin tone. Ranije smo na svakom ćošku u selu imali arterski bunar, a protekle tri decenije nema nijedan jer je od silnog izvlačenja nafte nivo vode spušten – rekao je Dražić  i napomenuo da je promene na kući primetio još u julu dok je trajao remont.

-Pucaju zidovi, temelj i ploča. Praktično svakog dana pukotine postaju sve veće. Nema veze da li je kuća nova ili stara, u svima su isti problemi – potvrđuje Dražić.

Goran Stojkov saglasan je sa svojim komšijama:

-Mi to sami ne možemo da saniramo. Oštećenja su velika i zahtevaju ulaganja. Remont je rađen teškom mehanizacijom i svi imali imali smo utisak da nam avioni poleću u komšiluku – otkrio nam je Stojkov.

U tužbi koja je upućena NIS-u traži se vansudsko poravnanje i da se nadoknadi šteta nastala usled remonta bušotine. Oštećeni traže da procenitelji izađu na teren i utvrde stvarno stanje u kućama i na osnovu toga da im se isplati šteta koja će pokriti sanaciju i adaptaciju kuća.

-Ukoliko NIS ne prihvati naš predlog pokrenućemo sudski postupak. Nećemo odustati od naše namere da nam se nadoknadi šteta. Problem je što će kišni period i zima brzo stići, a naše kuće prokišnjavaju i kroz njih duva vetar  – kaže Popov.

Naši sagovornici navode i da svake godine ulažu u svoje kuće. Ove niko nije ništa renovirao, krečio, farbao jer čekaju dolazak procenitelja i ishod tužbe.

NIS DA BUDE DRUŠTVENO ODGOVORAN

Stanovnici Zlatne grede i predstavnike Saveta mesne zajednice upoznali su sa svojim mukama.

-Mokrin više od dve decenije ima problem sa štetama koje su nastale od NIS-ove mehanizacije, mašina i radova. Osim na kućama, tu su i oštećenja na putevima. Kuće koje su oštećene u ulici Zlatna greda stare su 40, 50 godina, a pojedine nisu ni završene, još uvek su u izgradnji, a stradale su. Kako su me moji moji meštani obavestili rešeni su da budu uporni do kraja. Pozivam kompaniju NIS da bude društveno odgovorna, da se sastane sa ovom grupom građana i da zajednički dođu do rešenja – kazao je Goran Ristić, predsednik Saveta MZ Mokrin.

NEGIRAJU NAVODE GRUPE MOKRINČANA

Povodom slučaja stanovnika u ulici Zlatna greda kontaktirali smo kompaniju NIS čiji odgovor prenosimo u celosti:

„Kompanija NIS posluje u skladu sa propisima Republike Srbije i poseduje sve dozvole i saglasnosti  nadležnih organa za izvođenje radova. Tokom svojih aktivnosti, NIS koristi savremenu opremu, poštuje sve bezbednosne procedure i nastoji da u što manjoj meri remeti svakodnevni život i rad meštana. Kao rezultat, u dosadašnjoj praksi NIS-a ne postoje slučajevi da je došlo do oštećenja građevinskih objekata na zemljinoj površini usled remonta u bušotini kakvi su vršeni i na lokaciji u Mokrinu. Isto tako, kompanija NIS ne vrši transport radnih mašina i opreme na deonicama ulice Zlatna greda u Mokrinu na koje se odnosi upit. Kao društveno-odgovorna kompanija, NIS je spreman za konstruktivnu saradnju sa lokalnim zajednicama u obostranom interesu“.

A.Đ.

Don`t copy text!