Povrtari privode kraju poslove na njivama i polako svode račune. U ovom momentu na otvorenom je aktuelna berba kupusnjača: kupusa, karfiola, celera, brokolija. I u gazdinstvu povratara Aleksandra Svirčeva iz Iđoša stigao je kupus, koji se ranijih u godina u ove vreme uveliko kupovao zbog sezone kišeljenja.
-Povrtarstvom se bavimo skoro tri decenije i svaka godina je priča za sebe. Toplo vreme , za ovo doba godine, smanjilo je potražnju, jer je kod nas običaj da se kupus kiseli tek kada zahladi. Sreća je pa on može da stoji na njivi, tako da smo do sada posekli između 40 i 50 kilograma roda – istakao je Aleksandar Svirčev.
Naš sagovornik proizvodi više sorti kupusa, ali je futoški najtraženiji. Ova sorta je i najteža za uzgoj i retko ko je ima na njivi.
-Imam jutro pod kupusom i biće roda oko 30 tona. To je solidno za ovu godinu. Futoški kupus je najtraženiji, ali malo je povrtara koji ga uzgajaju jer nije otporan na promenljive vremenske uslove sa kojima smo suočeni iz godine u godinu – dodaje naš sagovornik.
Cena kupusa je 60 dinara za kilogram, a kvalitet mu je odličan.
-Karfiol je ove godine stigao jako rano. Interesantno je to da prošle godine u ovo vreme nisam mogao da stignem da ga nabarem koliko se tražio, a ove nikome ne treba. Vreme mu nije odgovaralo tako da sam morao da istanjiram pola jutra, a sa pola jutra imam roda – kaže Svirčev.
Celer je stigao na vreme, ali je ove godine bila muka uzgojiti ga. Jun je bio, maltene, fatalan za ovo povrće. Stoga je ove godine bilo puno više prskanja protiv bolesti. Celer se odlično prodaje, a posebno se traži u Novom Sadu.
-Peršun će imati solidan rod. Kod njega nema iznenađenja i on manje, više, uvek isplati uloženo – napominje povrtar iz Iđoša.
Paprika je najlošije prošla ove godine. Bilo je onih za pečenje, babura i ljutih i zbog prolećnih kiša proizvodnja na otvorenom nije dala željene rezultate. Sa druge strane ona u plastenicima Svirčevu je nadoknadila izgubljeno na njivi.
-Babura je najbolje rodila, ali nju najviše uzgajam u kontrolisanim uslovima. Ove godine nikada ranije paprika nije došla i nikada brže je nisam prodao – zaključio je Aleksandar Svirčev.
Najveća stavka u ovogodišnjoj proizvodnji je zalivanje. I sada se kupusnjače na otvorenom zalivaju, a tako je bilo i u avgustu i septembru. Kako je zalivanje bilo konstantno potrošnja struje je bila velika i to je stavka koja i najviše opterećuje povrtare koji imaju zalivne sisteme.
Poljoprivredno gazdinstvo Svirčev uzgaja više od 20 vrsta povrća u plastenicima i na otvorenom. Proizvodnja se odvija u 12 plastenika i na desetak jutra na otvorenom.