Културно вече Књижаре „Хелм“: прећутаних шест хиљада година историје Срба погубно за наш идентитет

„Прећутана историја и наш идентитет“ била је тема књижевне вечери у организацији Књижаре „Хелм“, одржане синоћ у дворишту Народне библиотеке. Ово је и основна концепција Издавачке куће „Пешић и синови“ из Београда чија је оснивачица и власница ауторка бројних историографских дела, Весна Пешић, говорила управо о историји Срба, мање познатој и незаступљеној у уџбеницима.

Гошћа је стигла на позив власника Књижаре, Немање Бадрљице. Представила ју је његова мајка, професорица српског језика и књижевности у пензији, Илинка Ђуран.

– На једном месту Весна Пешић изговорила је да је 6.000 година историје Срба прећутано. Немања је дошао до календара по којем је Александар Шаргић (писац и истраживач, прим. аут.) објаснио да је данас 7.532. година – рекла је, отварајући вече, професорка Ђуран.

Утврђено је да 50 одсто гена Срба припада балканској популацији која датира од Лепенског вира, значи од пре 10, 11 хиљада година, док је других 50 одсто мешавина свих народа који су кроз наше територије пролазили, рекла је у уводу Весна Пешић.

– Протерују нас са вишевековних станишта, отимају нам територију, а лек против тога је знање о сопственој прошлости. Тиме се бавим као издавач прећутане историје. Наша основна оријентација је да изнесемо све чињенице, податке, али и фалсификате на које су нас приморали и које су нам подметнули и да, помоћу сопственог истраживања и знања, дођемо до увида да веома дуго трајемо и да то треба тако и да остане. Дакле, знање је кључни елемент – рекла је Пешићева.

Издавачка кућа „Пешић и синови“ издала је један пионирски рад ауторке Браниславе Божиновић, која се бавила истраживањем сличности српског и санскритског језика.

– Она је утврдила да је, од свих индоевропских језика који су настали из санскрита, најсличнији, и по звучењу и по значењу, управо српски језик. То нам говори да је српски од најдревнијих и најстаријих језика – истакла је Весна Пешић.

Један од прећутаних примера је систематизација Винчанског писма коју је сачинио њен отац, палеолингвиста, професор др Радивоје Пешић, померајући тиме и настанак првог људског писма у 2.000 година дубљу прошлост и дислоцирајући његов настанак са Месопотамије на Подунавље. Упоредним таблицама, професор Пешић је доказао да је у Винчанском писму садржано мноштво знакова из најстаријих писама и комплетни етрурски алфабет. Када је, 1985. године, ово његово откриће објављено у Италији, где је тада радио као универзитетски професор, бројни светски стручњаци су подржали његов рад, али је овдашњи цензорски комитет за управљање историјском истином ћутао, наводе у Издавачкој кући „Пешић и синови“.

– Није било промене када је у питању Цензорски комитет, али се догодило нешто друго, што ме јако радује. За 30 година, од када сам основала Издавачку кућу, јако велики број људи је сазнао за бројне фалсификате, прекрајања и креирања наше историје, и то је сада постао један незадрживи талас који се шири и који се не може ни спречити ни зауставити. То је јако битно због младих генерација које у школама учимо погрешној историји, бројним неистинама и тако одрастају са комплексом вечитих досељеника на своје територије и вечитих луталица које неко може да протера када му се прохте. Познавање прошлости омогућава да се изгради наш идентитет на прави начин, а то је „ко сам“, то је оно што питате себе од тренутка када почињете свесно да размишљате, па до краја живота – истакла је Пешићева. – Предавање је посвећено тој теми јер желимо да, у јако турбулентним и временима великих лажи, имамо знање и свест који ће нам помоћи да одвојимо лаж од истине и да избегнемо могућност да нама манипулишу.

Уз то, додала је, кључне позиције, катедре, институте, академије наука, још увек, у великом броју, заузимају људи који су аутошовинистички настројени, који никада нису вредновали сопствено порекло и традицију и који су увек мислили да је трава зеленија у туђем дворишту. Међу њима има и таквих који сматрају да Косово треба предати, да је ћирилица потпуно архаично писмо. И они су још увек у прилици да креирају свест младих људи, истакла је Весна Пешић.

Окосница издаваштва куће „Пешић и синови“ је библиотека ”Трагом Словена”. Сама  Пешићева је ауторка многобројних дела на тему порекла и историје српског народа. „Прећутана историја: гозба инфоратника“, „Праисторијска баштина Србије“, „Дивље друштво: како смо стигли довде“, „Винча колевка прве Европе“, „Српске приповетке“, само су нека од њих.

С. В. О.

Don`t copy text!