У оквиру пилот-пројекта Министарства здравља по којем је повећан број часова физичког васпитања, данас су контролисани резултати у ОШ „Петар Кочић“ у Накову. Пројектом под називом „Свако дете има право да одраста здраво“ био је обухваћен 31 ученик трећег, четвртог и седмог разреда, а њихово здравствено стање и физичку спремност проверавали су представници покрајинских секретаријата за здравство, образовање и спорт. Догађају су присуствовали чланови Градског већа Драган Пецарски, за област спорта и омладине, и Валентина Мицковски, задужена за културу и образовање.
– Прво тестирање и лекарске прегледе спровели смо у октобру и новембру. Ђаци су имали појачане активности и очекујемо позитивне резултате које ћемо објавити током следећег месеца и послати их у Институт за јавно здравље Србије „Батут“ и у Министарство спорта. Очекујемо да ће пројекат, од септембра, да заживи као обавезан у читавој држави. То значи да ће се број часова физичког васпитања за оснoвце повећати са три на пет недељно, и са два на четири за ученике средњих школа. Најважније што смо уочили јесте да деца желе да имају физичко, и, ако то направимо као системско решење, мислим да ће га ђаци прихватити. У здравственом смислу, имамо око 40 одсто деце са проблемима криве кичме, равних стопала, држањем, у постуралном статусу, изазваних неактивношћу, а било је и проблема са крвном сликом. Они дају максимум на тестирањима, желе да се баве спортом, али смо запазили и проблеме које би изазвали додатни часови, а то је, између осталих, и превоз деце која живе у селима. Свакако би све требало решавати у зависности од ситуације и у свакој појединој школи, односно месту – рекао је др Бранислав Страјнић, шеф Одељења за спортску дијагностику у Покрајинском заводу за спорт и медицину спорта.
Да су реакције ђака позитивне, потврдила је и наставница физичког и здравственог васпитања, Јелена Банић.
– Приметно је да им јако пуно значе додатни часови. Трећи и четврти разред имали су додатне часове у оквиру редовне наставе, док су ученици седмог разреда долазили у послеподневним сатима, у данима када немају физичко. Радо су вежбали и играли се. Мислим да је ово веома важно, посебно у годинама када се развијају и расту, што треба да буде праћено оснаживањем мишића зглобова – истакла је наставница.
Пројекат је од великог значаја, посебно у руралним областима, у којима се деца мање баве спортом, указао је Драган Пецарски.
– Резултати у првом тестирању показују проблеме и у моторичким способностима. Са више часова физичког васпитања имаћемо и боље резултате код деце. Овај пројекат се наслања на стратегију коју смо недавно усвојили на нивоу града и у којој је акценат на здрављу и моторичким способностима, као и на стручном раду са млађим узрастом. Изузетно ми је драго што ћемо, кроз овај пројекат, спровести и један део наше стратегије – рекао је Пецарски.
Наковачка школа је једна од 19 одабраних за спровођење пилот-пројекта у Покрајини.
– Прошлог лета смо се пријавили и већ септембра започели стартне активности: потпуне лекарске и прегледе физичких способности деце. Наша школа је, већ неколико година, у пројекту обогаћеног једносменског рада и схватили смо да је ђацима потребна стручно контролисана и руковођена физичка активност. Деца не знају да се играју, много су за рачунарима, физички су мало активна, зато смо већ били додали час физичких активности за свих 70 ученика наше школе. Овај пројекат је још више допринео нашим настојањима – каже директорица, Љиљана Јањиловић.
Пилот-пројектом „Свако дете има право да одраста здраво“ министарстава просвете, здравља и спорта, у протеклој школској години, биле су обухваћене 73 основне и 22 средње школе са једносменским радом у читавој Србији.
С. В. О.