Kontrola pilot projekta „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“ u školi u Nakovu

U okviru pilot-projekta Ministarstva zdravlja po kojem je povećan broj časova fizičkog vaspitanja, danas su kontrolisani rezultati u OŠ „Petar Kočić“ u Nakovu. Projektom pod nazivom „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“ bio je obuhvaćen 31 učenik trećeg, četvrtog i sedmog razreda, a njihovo zdravstveno stanje i fizičku spremnost proveravali su predstavnici pokrajinskih sekretarijata za zdravstvo, obrazovanje i sport. Događaju su prisustvovali članovi Gradskog veća Dragan Pecarski, za oblast sporta i omladine, i Valentina Mickovski, zadužena za kulturu i obrazovanje.

– Prvo testiranje i lekarske preglede sproveli smo u oktobru i novembru. Đaci su imali pojačane aktivnosti i očekujemo pozitivne rezultate koje ćemo objaviti tokom sledećeg meseca i poslati ih u Institut za javno zdravlje Srbije „Batut“ i u Ministarstvo sporta. Očekujemo da će projekat, od septembra, da zaživi kao obavezan u čitavoj državi. To znači da će se broj časova fizičkog vaspitanja za osnovce povećati sa tri na pet nedeljno, i sa dva na četiri za učenike srednjih škola. Najvažnije što smo uočili jeste da deca žele da imaju fizičko, i, ako to napravimo kao sistemsko rešenje, mislim da će ga đaci prihvatiti. U zdravstvenom smislu, imamo oko 40 odsto dece sa problemima krive kičme, ravnih stopala, držanjem, u posturalnom statusu, izazvanih neaktivnošću, a bilo je i problema sa krvnom slikom. Oni daju maksimum na testiranjima, žele da se bave sportom, ali smo zapazili i probleme koje bi izazvali dodatni časovi, a to je, između ostalih, i prevoz dece koja žive u selima. Svakako bi sve trebalo rešavati u zavisnosti od situacije i u svakoj pojedinoj školi, odnosno mestu – rekao je dr Branislav Strajnić, šef Odeljenja za sportsku dijagnostiku u Pokrajinskom zavodu za sport i medicinu sporta.

Da su reakcije đaka pozitivne, potvrdila je i nastavnica fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, Jelena Banić.

– Primetno je da im jako puno znače dodatni časovi. Treći i četvrti razred imali su dodatne časove u okviru redovne nastave, dok su učenici sedmog razreda dolazili u poslepodnevnim satima, u danima kada nemaju fizičko. Rado su vežbali i igrali se. Mislim da je ovo veoma važno, posebno u godinama kada se razvijaju i rastu, što treba da bude praćeno osnaživanjem mišića zglobova – istakla je nastavnica.

Projekat je od velikog značaja, posebno u ruralnim oblastima, u kojima se deca manje bave sportom, ukazao je Dragan Pecarski.

– Rezultati u prvom testiranju pokazuju probleme i u motoričkim sposobnostima. Sa više časova fizičkog vaspitanja imaćemo i bolje rezultate kod dece. Ovaj projekat se naslanja na strategiju koju smo nedavno usvojili na nivou grada i u kojoj je akcenat na zdravlju i motoričkim sposobnostima, kao i na stručnom radu sa mlađim uzrastom. Izuzetno mi je drago što ćemo, kroz ovaj projekat, sprovesti i jedan deo naše strategije – rekao je Pecarski.

Nakovačka škola je jedna od 19 odabranih za sprovođenje pilot-projekta u Pokrajini.

– Prošlog leta smo se prijavili i već septembra započeli startne aktivnosti: potpune lekarske i preglede fizičkih sposobnosti dece. Naša škola je, već nekoliko godina, u projektu obogaćenog jednosmenskog rada i shvatili smo da je đacima potrebna stručno kontrolisana i rukovođena fizička aktivnost. Deca ne znaju da se igraju, mnogo su za računarima, fizički su malo aktivna, zato smo već bili dodali čas fizičkih aktivnosti za svih 70 učenika naše škole. Ovaj projekat je još više doprineo našim nastojanjima – kaže direktorica, Ljiljana Janjilović.

Pilot-projektom „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“ ministarstava prosvete, zdravlja i sporta, u protekloj školskoj godini, bile su obuhvaćene 73 osnovne i 22 srednje škole sa jednosmenskim radom u čitavoj Srbiji.

S. V. O.

Don`t copy text!