Немачко удружење Кикинда организовало је концерт немачких и аустријских композитора за клавир и виолину у извођењу Мирка Толимира и Ине Кекењ. Овом догађају присуствовали су и представници сличних удружења у Србији, чланови Националног савета немачке националне мањине и амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад са сарадницима.
-Пратимо рад немачких удружења у Србији и кад год можемо подржавано њихове активности. Задовољни смо иницијативама, али и активностима. Први пут сам у Кикинди и одушевљена са архитектуром у градском језгру. Имали смо прилику да видимо и сове по којима је ваш град познат, али и скулптуре од теракоте о којима сам доста слушала и сада сам се уверила зашто је ваш град препознат по њима – истакла је Анке Конрад.
Павел Вороњин у амбасади Немачке задужен је за културу.
-Министарство унутрашњих послова Немачке подржава пројекте у Србији, као и Институт ИФА. Они се у највећој мери односе на очување културе и језика. Драго нам је што су немачка удружења део локалних заједница – додао је Павел Вороњин.
Највише удружења, али и чланова немачке националне мањине сконцентрисано је у Војводини додао је Михаел Плац, председник Националног савета немачке националне мањине.
-Овакви догађаји прави су начин да се размене искуства и да се очува традиција наше националне мањине. Кикинда је један од светлих примера одличне сарадње локалне заједнице и удружења – казао је Плац.
Председница кикиндског Немачког удружења Ерика Бански истакла је да је циљ да се сачува национални идентитет, али и да се суграђанима и гостима приреди лепо музичко вече.
-Сваке године рудимо се да приредимо културно вече у чему нам помажу и град, али и Република и Покрајина. Не одустајемо од планова да се немачки учи у једном од вртића и у једно школи. У току је анкетирање родитеља како би видели колика је заинтересованост. Наша идеја је да часови буду доступни првацима у школи Феје Клара и предшколцима у једном од вртића – навела је Ерика Бански.
Немачко удружење има четрдесет активних чланова.
А.Ђ.