Kikinđani i ovog leta „okupirali“ Grčku i najviše se prodaju sedmodnevni aranžmani

Nema iznenađenja ni ove sezone kupanja kada su turistički aranžmani u pitanju. Kikinđani, kao i, verovatno, mnogi u Srbiji, hrle u Grčku koja je zadržala niske cene. Najbrži, oni koji su uspevali da dođu do prvih ponuda, u vreme Sajma turizma u februaru, plaćali su do 170 evra po osobi, saznajemo od Kikinđana koji su upravo sada na letovanju koje su već isplatili.

I u Turističkim agencijama potvrđuju da su ubedljivo najpopularniji aranžmani zakupa apartmana u Grčkoj, sa autobuskim prevozom, a sve to može i da se plati na rate.

– Kada su u pitanju avio-aranžmani i „ol inkluziv“ ponude, najprodavaniji je Tunis, koji je zadržao prošlogodišnje cene, i povoljniji je i od Turske i od Egipta koji je, opet, drastično izgubio na popularnosti – kaže Miroslav Brandić, vlasnik turističke agencije „Oaza“. – U Grčkoj, tradicionalno najpopularniji su Olimpska regija, Halkidiki i ostrva. Avionom se najviše putuje na Rodos i Kefaloniju i stranke su veoma zadovoljne.

U pretprodaji, Tunis je, sa avio prevozom i svim plaćenim troškovima, koštao 520 evra po osobi za deset dana, dodaje Brandić.

Njegova preporuka za stranke sa dubljim džepom, svakako je jedno od mesta na kojem, kako kaže, mogu da se kombinuju kupanje i razgledanje.

– Za to je idealna Sicilija. Skuplja je od drugih aranžmana – noćenje sa doručkom, sa avio prevozom, košta 650 evra i organizuju se izleti u Palermo, Kataniju, do Etne i sicilijanskih sela.

I među strankama Agencije „Ksenos“ Tunis je ove godine, ponovo, veoma popularan.

– Tome posebno doprinosi činjenica da su u predsezoni i postsezoni pristupačne cene. Međutim, kada se sve sabere i uporedi Tunis „ol inkluziv“, dakle bez novčanika, dodatan trošak su samo viza i boravišna taksa, sa Grčkom, sa samo plaćenim apartmanom, potrošeni iznosi su vrlo slični, tako nam kažu stranke.  S tom razlikom što se u Tunis putuje avionom i ne brinete o hrani. Možda nam je i zato Tunis hit ove godine – navodi vlasnica Agencije, Stojanka Zuković.

I ovde je Grčka još uvek najzastupljenija i najpovoljnija, dok je adut Tunisa, između ostalog, što ima široku ponudu i dugu obalu, isključivo sa ležaljkama. Na afričkom Sredozemlju sezona traje do kraja oktobra i cene tada mogu da padnu i do 70 evra.

U „visokoj sezoni“, od 20 jula do 20. avgusta, navedeni aranžmani od 10 dana u Grčkoj koštaju 300, a u septembru samo 170 evra.

– Fino se prodaje i Turska, oni su prilagodili cene, posebno u regiji oko Alanje, tamo su nešto niže cene u odnosu na Bodrum i Belek gde je, opet, lepša ponuda. Polupansion u Turskoj je, sa avionskim prevozom, 500 evra, dok je „ol inkluziv“ 200 evra skuplji. Deset noćenja sa autobuskim prevozom sada košta oko 400, a u septembru će biti 350 evra – napominje Zukovićeva.

Uz ove, najpopularnije destinacije, kažu u „Ksenosu“, bilo je interesovanja i za Hrvatsku, međutim, na ovoj obali cene su dosta veće, pa su se stranke preorijentisale na Crnu Goru ili na neku drugu destinaciju. Agencije, kao ni za Crnu Goru, nemaju ugovore o zakupu sa vlasnicima privatnih smeštaja, pa su u ponudi hoteli u kojima je, za prosečnog turistu, letovanje skupo. Srednja cena u Hrvatskoj je oko 200 evra po osobi i po danu.

Ukoliko ste baš u situaciji da vam budžet nije posebno ograničen, u „Ksenosu“ apsolutno preporučuju Palma de Majorku, ako želite da imate prelepo, drukčije i sasvim izuzetno letovanje, kaže Zukovićeva. Cena za ovu destinaciju, recimo za polazak 24. ovog meseca je 799 evra po osobi – za sedam noćenja sa doručkom.

Agencijske statistike pokazuju da je prodaja na nivou prošle godine. Moguće je i plaćanje na rate, čekovima, uz učešće od 30 do 40 odsto prilikom rezervacije.

S. V. O.

Don`t copy text!