Кикинда је слободарски, родољубив и патриотски град, поручено на обележавању 80 година од Дана ослобођења

Полагањем венаца на споменик Жртвама фашизма у центру града обележено је 80 година од ослобођења Кикинде у Другом светском рату. Почаст погинулим борцима одали су представници локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, амбасаде Руске Федерације , СУБНОР-а, Војске Србије и Министарства одбране, борачких удружења, политичких партија. Обраћајући се окупљенима градоначелник Богдан истакао је да се 6. октобра у Кикинди обележава један од најважнијих датума у историји 20. века.

-Велики је дан за наш град јер прослављамо 80 година слободе и не смемо то никада заборавити. Наши преци положили су своје животе како би победили фашизам и од тада је Кикинда слободарски, родољубиви и патриотски град и одувек је била на правој страни историји. Наши суграђани били су хероји, борили су се за слободу, своју земљу и свој град. Подсетићу на поруку нашег председника Александра Вучића да нам је најважнија слободна, независна Србија, Србија која ће увек чувати своју слободу, а да су нам за то потребни мир и стабилност. Треба да чувамо Кикинду и Србију за нашу децу, али и да их учимо да никада не забораве ко су, шта су и одакле су – истакао је градоначелник Богдан.

Кикинда је ослобођена 6. октобра 1944. године када су трупе Совјетске црвене армије заједно са Великокикиндским партизанским одредом након тросатне борбе са немачком артиљеријом на улазу у град извојевале победу. Скупу је присуствовао и Јово Барошевчић , председник СУБНОР-а Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије.

-Данас је у Кикинду дошла слобода и престало је страдање. Српски и други народи на почетку рата донели су тешке одлуке, рекли су не фашизму и узели су пушке и руке и борили се за слободу. После четири године страдања, победили смо и јер смо били на правој страни историје. Били смо трећа држава, са 1,7 милиона жртава по страдању, у Другом светском – навео је Барошевчић.

Саветник у Влади Србије генерал у пензији Милорад Ступар поручио је да је Србија вечна док су јој деца верна.

-Морамо да имамо понос, бригу и веру у себе. Са овог места поручујем да је важно да спречимо поделе и да немамо право да се делимо. За своју слободу давали смо највредније, животе. Никада нисмо угрожавали туђу слободу јер потшујемо своју. Наше државно и војно руководство води нас ка војној неутралности јер треба да се бавимо нашим напретком и просперитетом. За то нам треба концепт тоталне одбране који подразумева и обавезно служење војног рока зато је потребно да се он потврди општим консензусом  – навео је Ступар.

Црвена армија је, 6. октобра 1944. године, у снажном удару разбила остатке немачких јединица који су били присутни у Кикинди. Са 35 тенкова ушли су у наш град, а у ослобођењу су учествовали  партизани Севернобанатског одреда. У Другом светском рату живот је изгубило 648 Кикинђана.

А.Ђ.

(ВИДЕО) Кикинда дочекала пролеће уз Сајам цвећа: Од мушкатли до егзотичне „четке за флашу“

Градски трг данас је процветао и замирисао захваљујући шаренилу понуда расадника из Кикинде и околних...

(ВИДЕО) При крају реконструкција свлачионица у КСЦ „Језеро“: Како напредују радови уверио се и градоначелник Богдан

Комплетна реконструкција свлачионица за дворанске спортове у Културно-спортском центру „Језеро“ је у самом финишу. У...

(ВИДЕО) Сећање на дане бомбардовања: Да се не заборави

Ваздушни напади НАТО снага на територију тадашње Савезне Републике Југославије почели су 24. марта 1999....

Don`t copy text!