Кикинда део пројекта за оснаживање маргинализованих група у оквиру „Подршке социјалном укључивању у Србији“

Кикинда је међу локалним самоуправама које ће учествовати у пројекту „Подршка социјалном укључивању у Србији“ чији је циљ сарадња ради унапређења услуга социјалне заштите у Србији, као и размена искустава. Потписивањем „Паноа сарадње“ између градова и општина,  представника Немачке развојне сарадње, као и Министарстава за рад и људска и мањинска права Србије сарадња је званично почела. Овом догађају присуствовали су Младен Богдан, председник Скупштине града и Жељко Раду, члан Градског већа.

-У оквиру пројекта у нашем граду отвориће се Саветовалиште за жртве насиља. За маргинализоване групе, првенствено Ромкиње, такође ће бити доступно саветовалиште током 18 месеци са циљем да се економски оснаже. Реализација пројекта ће почети након потписивања уговора са Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ-ом. Овим мерама ће се и социјално и економски оснажити све маргинализоване групе на територији града. За нас је овај пројекат веома значајан узимајући у обзир и саму чињеницу да је свега 20 градова и општина испунило услове да учествују у пројекту „Подршка социјалном укључивању у Србији“  – истакао је Жељко Раду додајући да је од априла прошле године трајало процењивање локалних самоуправа за учешће у пројекту.

 

У име Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, потпис на пано ставио је ресорни министар Томислав Жигманов, а Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, посебни саветник министра Срђан Барац. Пројекат Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“ реализује „Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit“ ГИЗ у партнерству са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Жигманов је говорећи на скупу организованом поводом почетка сарадње на унапређивању услуга социјалне заштите у Србији рекао да је пројекат резултат опредељења Немачке и Савезног министарства за економску сарадњу и развој за наставак пружања подршке Србији у процесу приступања ЕУ.

 

-Циљ овог пројекта огледа се у јачању социјалног и економског укључивања жена у Србији кроз интегративни и родно трансформативни приступ. Укупан износ буџета овог пројекта је 9,5 милиона евра и финансијску подршку обезбеђује немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој – рекао је Жигманов.

Пројекат „Подршка социјалном укључивању у Србији“ састоји се од четири компоненте, а то су јачање интегрисаних услуга социјалне заштите на локалном нивоу, стварање подстицајног окружења за економско оснаживање жена, као и подизање свести о дискриминацији на основу националне припадности и других својстава, али и подршке нормативном оквиру за социјално и економско укључивање и његову примену на локалном нивоу.

А.Ђ.

 

 

Don`t copy text!