Европска недеља превенције рака грлића материце која се, од 23. до 29. јануара обележава 17. пут, само је још један повод за подсећање на мере превенције које, у случају овог карцинома, могу потпуно да уклоне ризик од обољевања.
Према подацима Диспанзера за жене, у Кикинди је, у 2022. години, од карцинома грлића материце оболело је 20-ак жена. У највећем броју случајева то су жене у 40-им и 50-им годинама.
У нашој земљи, ова врста карцинома је пета по учесталости. У развијеним земљама, у којима је превентива веома заступљена, практично овог карцинома и нема, каже др Драгана Миладинов, начелница Диспанзера за жене.
– Превенција подразумева преглед уз папа-брис, једном годишње. Папа-брис је скрининг, ако није у реду, урадимо додатна испитивања, болест ухватимо у раној фази, док још није карцином, и такве промене су апсолутно излечиве – каже др Миладинов.
Статистика показује да у свету, годишње, од овог карцинома оболи хиљаду жена, а 500 њих умре. Драматични подаци указују на то да, насупрот државама са добром превенцијом, у земљама у развоју још увек није довољно развијена свест о значају редовних прегледа и тестирања.
– Главни узрок ове врсте карцинома је инфекција хуманим папилома вирусом (ХПВ) – објашњава др Миладинов. – Овај вирус је, у 99 одсто случајева, нађен у карциномима грлића материце, али ми се против вируса не можемо ефикасно борити, осим вакцином, што је и примарна превенција. Сада је доступна деветовалентна вакцина, односно вакцина која штити од девет типова хуманих папилома вируса који су најризичнији и који најчешће изазивају карцином грлића материце. Могу да се вакцинишу девојчице до 19. године, у зависности од узраста, са две или три дозе. Вакцинација је бесплатна и обавља се у Дечијем диспанзеру.
Др Миладинов додаје да карцином грлића није наследан у смислу у којем се наслеђује карцином дојке, али се наследни фактор ипак не може искључити јер су нека ткива осетљивија на ХПВ.
– До 35. године све жене су прокужене неком врстом папилома вируса. Ових вируса има око 70 типова и жена може имати један или више њих. За две године, организам најчешће успева да се избори са тим вирусом, али у неким случајевима, у зависности од врсте и од имуног стауса, немогуће је сачувати се, долази до неких промена, кондилома или промена на грлићу.
Овогодишњи слоган кампање превенције је „Рак грлића материце, рак који можемо спречити”. Носилац кампање је Европска асоцијација за рак грлића материце, а наша земља је од самог почетка укључена у обележавање ове значајне недеље.
Активности су усмерене ка томе да жене почну да размишљају о свом репродуктивном здрављу, као и да користе доступне мере примарне и секундарне превенције.