Игор Јурић одржао радионице о опасностима на друштвеним мрежама

O опасностима које вребају на друштвеним мрежама, начинима да се препознају предатори и заштите млади, данас је у Кикинди говорио Игор Јурић, оснивач Центра за несталу и злостављану децу.

Едукативне радионице под називом „Превенција насиља на друштвеним мрежама“ одржане су за ђаке и родитеље, у Културном центру, Дому ученика и у Основној школи „Вук Караџић“, чији ученици су иницирали одржавање предавања.

У интерактивном наступу Јурић је говорио о формама насилних и садржаја који до насиља могу да доведу, доступних на интернету, и о начинима њихововог препознавања.

– За тему увек имамо актуелне опасности на интернету. Тренутно је највећи проблем дељење нагих фотографија. Деца нису свесна опасности и врло лако деле такве фотографије, што је тренд и ми не знамо зашто је то тако – каже Јурић. – Такође, велики број деце се веома лако и без икаквопг страха налази са људима које упознаје на друштвеним мрежама. Према истраживању које смо радили са три хиљаде малишана, деца највише верују наставницима, чак много више него родитељима. Закључак је да су нам деца веома небезбедна јер је однос поверења између детета и родитеља-старатеља на врло ниском нивоу и мора много да се ради на томе да се то исправи.

Он је додао да родитељи морају да схвате да је веома важно да се информишу и едукују и да није довољно да једном месечно разговарају са дететом. Када је у питању интернет, деца су веома затворена, каже Јурић. Када дете одлучи да се повери родитељу, он не сме да пропусти прилику, мора да буде спреман да га саслуша, да не изгуби његово поверење. Свакодневни разговори, активно слушање, неопходни су за изградњу поверења, објаснио је.

Јурић истиче да дете, најчешће, не препознаје да је злостављано. Насилници су веома перфидни и манипулативни и зато је важно упознати се са начинима њиховог деловања на друштвеним мрежама.

Одржавање едукативних радионица остварено је у сарадњи са Градском управом.

– Овакве радионице веома су важне за децу, родитеље и читаву заједницу. Градска управа ће, у сарадњи са школама, континуирано спроводити активности на спречавању насиља међу младима – рекла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа задужена за културу и образовање.

Све одржане радионице биле су веома посећене. И млади и њихови родитељи сазнали су како да препознају ризичне садржаје и како исправно и благовремено да реагују на потенцијалне опасности.

Центар за несталу и злостављану децу

Организатор, Центар за несталу и злостављану децу је непрофитна организација, настала из Фондације Тијане Јурић. Тијана је имала је 15 година када ју је, у Бајмоку, надомак Суботице, 2014. године, отео и убио месар из Сурчина који се сада налази на четрдесетогодишњој робији. Њен отац, Игор Јурић, основао је Фондацију у сећање на њу и како би подигао друштвену свест о опасностима које прете младима и, својим деловањем, побољшао безбедност деце у нашој земљи.

Тијана Јурић. Извор: Facebook

Захваљујући деловању Фондације, 2015. године измењен је Закон о полицији у делу потраге за децом. Према тој измени, полиција више не чека да прође 24 сата, већ у потрагу за несталим дететом креће одмах након пријаве нестанка. Пре усвајања закона, у пракси је тај период био између 24 и 48 сати. Измењени члан 72 симболично је назван „Тијаниним законом“.

Don`t copy text!