Хуманитарно предавање доктора Горана Абрахама о стресу

Предавање на тему „Стрес и стресогени фактори модерног доба као узрочници настанка симптома и болести“ одржао је доктор Горан Абрахам, један од оснивача удружења „Здравље на длану“, у амфитеатру ВШССОВ.

Важно је да људи схвате да свакодневица, у данашње време, умногоме утиче на њихово здравље или погоршавање хроничних болести. Тога нису свесни у довољној мери, каже др Абрахам. Он додаје да циљ његовог удружења и јесте  побољшање здравља и животног века суграђана.

– Значајно је да се примењују здраве ситнице у свакодневном животу, како би се унапредило здравље и како свакодневни стресори не би утицали на њега или на погоршање основне болести. Људи, рецимо, генерално не знају да, уколико не спавају довољно и квалитетно, то ремети имуни систем. Нормално је, у просеку, седам сати сна, али је важан и његов квалитет, а то зависи од тога како се пробудите. На пример, кафа на празан стомак ремети лучење мелатонина који утиче на спавање тог дана. Кафа би требало да се пије сат, сат и по после буђења и да се претходно доручкује.

Људи су „у машини“, не желе да изађу из свог ритма иако знају да је лош по здравље, каже др Абрахам. Не иду на време или превентивно код лекара, не размишљају о свом здрављу на време.

– Углавном је то последица неинформисаности. Лекари немају времена да појасне људима важне ствари, а људи, често, и не знају где да пронађу корисну и тачну информацију. Бавим се науком и здравим стиловима живота и зато сам и желео да им кажем шта треба да мењају. То су мале промене које, заједно, много помажу – тврди др Абрахам.

Он објашњава да је једна од промена и дневни ритам. Одлазак на спавање „са кокошкама“ итекако има смисла, каже доктор. Наши стари су знали да је за организам важно да се заспи са заласком сунца јер је такав биоритам усађен у наш ДНК.

Такође, сат и по времена пре спавања не треба гледати у екран, у тв, рачунар, телефон. „Уколико до четири ујутро гледате у екран, смањује се ниво допамина, хормона среће у организму и будите се депресивни, што може да доведе до озбиљнијих проблема“, додаје.

Организован под покровитељством Црвеног крста, догађај је имао хуманитарни карактер – добровољни прилози усмерени су Дечијем одељењу кикиндске болнице за куповину опреме.

Don`t copy text!