Град финансијски подржао 43 лекара на специјализацији и субспецијализацији

У Свечаној сали Градске куће данас је градоначелник Никола Лукач потписао уговоре о финансијској помоћи са специјализантима и субспецијализантима, запосленим у кикиндској Општој болници. Свечаности су присуствовали и в.д. директорица Болнице, др Весна Томин, заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски и секретар Секретаријата за социјалну заштиту, Иван Нинчић.

Рад 38 специјализаната и пет лекара који су на субспецијализацији Град је, ове године, подржао са по 60 хиљада динара. Градоначелник Лукач захвалио је лекарима за њихово досадашње ангажовање и изразио жељу да остану у нашем граду и по завршетку специјализације.

– Ови лекари су одвојени од својих породица, а сви смо сведоци колико су напорно и пожртвовано радили у време пандемије. Помажемо им због онога што су већ учинили и због свега што ће тек урадити за наше грађане. Ми ову помоћ не видимо као трошак, него као инвестицију, јер је став нас у Градској управи да је појединац на првом месту, у сваком сегменту нашег друштва – рекла је Дијана Јакшић Киурски. – Квалитет здравствене заштите можемо да унапређујемо обезбеђивањем опреме и дијагностичких апарата, али је најважније да улажемо у кадар – у знање, капацитет и способности лекара. Ово је улагање у будућност и поносни смо на то. Са финансијском подршком наставићемо и у наредним годинама.

У име болнице и колега захвалила се в. д. директорица Болницем др Весна Томин, која је истакла да је, на овај начин, Градска управа јасно ставила до знања здравственим радницима и грађанима да јој је веома стало до квалитета здравствене заштите становништва.

– Поред реконстурисане Болнице и најсавременије опреме, имаћемо и едуковани кадар који ће, на најбољи могући начин, пружити здравствену заштиту свим нашим становницима. Кикиндска болница је једна од три која је ушла у ужи избор  Министарства здравља за набавку најсавременијег 64-слојног CT скенера и ми ћемо, за месец и по дана, трећи у Војводини имати овај апарат. Наши специјализанти су увек на клиникама похваљивани да су међу најбољима јер долазе са добром припремом – рекла је др Томин.

Она је објаснила да највише лекара недостаје на Интерном, а затим и на свим осталим одељењима. Болница запошљава 85 лекара, а оптимално би било да их има 19 више, што потврђује потребу да што више лекара који су на специјализацији и остане у установи која их је школовала. Један од њих је Кикинђанин Стеван Крнић, који завршава специјализацију из гинекологије и акушерства.

– Захвалан сам Градској управи на помоћи. Ово је други пут да је локална самоуправа финансијски подржала моје образовање јер сам већ био добио помоћ за одлазак у Русију на размену студената – каже др Крнић. – Дефинитивно остајем у свом граду, моји преци су одавде и не планирам да одем осим, можда, на додатно усавршавање, како бих помогао развоју акушерства и гинекологије. Знање које сам стекао у терицијарној здравственој установи желим да донесем у свој град и да што боље лечим своје суграђане.

Како законски нису обавезни да се задржавају у здравственој установи која их је школовала, неки од лекара ускоро ће и отићи. Један од њих је доктор Александар Младеновић, специјализант радиологије из Лесковца који је у Кикинди са супругом, такође лекаром, живео пет година.

– Драго ми је да сам позван на овај скуп и ово сматрам признањем за свој рад у овом граду, од примарне заштите до болнице, на разним одељењима. За мене је то и  лична и морална сатисфакција. Град Кикинда се позиционира на мапи градова у којима људи желе и хоће да раде – рекао је др Младеновић.

Иначе, Општа болница је, до пре неколико година, имала довољно средстава да исплаћује специјализантима накнаде за одвојен живот, што се одвајало од износа који добија од Министарства за материјалне трошкове. Како Министарство не уплаћује новац за школовање лекара, а Болница, која такође није у законској обавези, нема довољно новца, помоћ локалне самоуправе за чак 43 специјализанта, од непроцењивог је значаја.

У Општој болници надају се да ће своје специјализанте успети и да задрже јер, како каже др Томин, раде са њима, обучавају их и – рачунају на њихов допринос што бољој здравственој заштити грађана Кикинде.

Don`t copy text!