новембар 24, 2024

Danilo Stojić iz Užica prvi je dobitnik Nagrade „Jovan Popović“ – svečanost dodele održana na obeležavanju Dana Narodne biblioteke

Na dan rođenja Jovana Popovića, večeras je, u Narodnoj biblioteci koja nosi ime velikog književnika, prvi put uručena i regionalna književna Nagrada „Jovan Popović“ Izdavačke kuće „Partizanska knjiga“. U konkurenciji od 242 pristigla rukopisa kratkih priča iz Slovenije, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, po mišljenju žirija, priznanje – plaketu i štampanje knjige, zaslužio je, Danilo Stojić iz Užica za svoju zbirku pod nazivom „Najbolje je već prošlo“.

Osnovna ideja bila je da se reafirmišu lik i delo Jovana Popovića koji je sasvim zaboravljen u književnosti, naveo je urednik „Partizanske knjige“, dr Srđan Srdić.

– Nakon što smo objavili njegova sabrana dela, ustanovili smo i regionalnu nagradu jer je Jovan Popović bio Jugosloven par ekselans. Što više pobedničke knjige budu nalazile mesto u književnosti, tako će i nagrada dobijati na značaju. Dela Jovana Popovića ponovo će biti istaknuta u obliku u kakvom nikada nisu bila, što on nije doživeo, i što se nije dogodilo još 70 godina kasnije – naveo je Srdić.

Žiri za dodelu Nagrade, koji su činili Milana Grbić, Valentina Knežević i Zvonko Karanović, odluku je doneo jednoglasno, ističući da „zbirka, putem retrospekcije, neretko referiše na Jugoslaviju, naročito na njen raspad i ratne devedesete godine. (…) Iako se čine kao usamljenici i autsajderi, junaci priča pored sebe zapravo uvek imaju barem dvojicu saveznika – autora, a verovatno i čitaoca. Preispitivanje kapitalističke, konzumerističke savremenosti tekstu daje suptilnu, ali definitivno postojeću društveno-kritičku dimenziju“.

Danilo Stojić, rođen 1981. u Titovom Užicu, autor je velikog broja literarnih i art fanzina, bavi se realizovanjem različitih kulturnih akcija, izdavaštvom i video produkcijom. Napisao je romane „Vreme poluraspada“ i „Resto“. Piše na srpskohrvatskom i engleskom jeziku. Na dodeli je istakao da je knjiga nastajala osam godina i prepoznao simboliku sa nazivom nagrade.

– U jednoj priči je moj deda partizan, prvoborac, koji je bio otpisan kao mrtav u hladnjači, preživeo i završio u Egiptu. On je mojoj braći i meni poklonio knjige „Pinki je video Tita“. To je ta veza i najveće značenje što će na mojoj knjizi biti naziv ove nagrade – rekao je Danilo Stojić.

Na književnoj večeri koja je usledila, gost je bio i urednik „Partizanske knjige“, književnik Vladimir Arsenić. Svečanosti u Biblioteci prisustvovale su, u ime lokalne samouprave, koja je podržala konkurs, pomoćnica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i resorna članica Gradskog veća, Marijana Mirkov.

– Dan biblioteke, 179 godina postojanja i rada jedne od najstarijih biblioteka u našoj zemlji obeležavamo sa ponosom i radošću – istakla je Dijana Jakšić Kiurski. – Opstajala je uprkos svim izazovima i iskušenjima koja postoje i danas. Mislim, pre svega, na sveopštu krizu čitanja i krizu kulturnog identiteta jer sve više živimo u materijalističkoj i potrošačkoj stvarnosti. To je prisustvo dualizma između snage žive, slobodne reči i njenog značenja, i sveopšte prisutnog agresivnog digitalnog i znakovnog jezika. U tome je uloga biblioteka, a naša, kikindska biblioteka bori se da očuva ljubav prema knjizi, sačuvala je svoju čitalačku publiku i knjizi privolela i nove generacije.

Narodna biblioteka „Jovan Popović“ baštini tradiciju Srpske čitaonice koju su, 1. maja 1845. godine osnovali studenti Požunskog univerziteta. U to vreme hrabrost je bila i govoriti srpskim jezikom, a posebno pisati srpskim pismom, podsetio je direktor Biblioteke, Brane Marjanović.

U nastavku programa obeležavanja dana ove ustanove, sutra (utorak, 19. novembar) će, od 17 sati, biti svečano uručena nagrada za najbolji trejler za knjigu po konkursu Biblioteke. Gosti će biti pisci: Branko Stevanović, Robert Takarič i Zorica Despotov.

Od 19 sati, održaće se književno veče Vladimira Pištala, književnika i upravnika Narodne biblioteke Srbije. O njegovom delu govoriće književni kritičar, direktor izdavačke kuće „Agora“ i direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“, Nenad Šaponja.

S. V. O.

Don`t copy text!