Classic Layout

bajkeri-1

Završena je sedmodnevna Međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja koje čine vozači dvotočkaša vozači motocikla i mopeda, bicikla i lakih električnih vozila u okviru koje je ukupno sankcionisano 2707 vozača dvotočkaša.

Najveći broj vozača, ukupno 500 sankcionisan je zbog nekorišćenja zaštitne kacige. Više od 200 vozača dvotočkaša je bilo pod dejstvom alkohola, dok je kod šest utvrđeno da su pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Sankcionisano je i 137 vozača zbog neposedovanja odgovarajuće kategorije.

-Apelujemo na motocikliste, bicikliste, kao i na vozače lakih električnih vozila da poštuju saobraćajne propise koriste zaštitnu opremu, budu vidljivi na putu, poštuju saobraćajne propise, prilagode brzinu uslovima na putu i vode računa o drugim učesnicima u saobraćaju. Takođe, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da obrate posebnu pažnju na bicikliste i motocikliste, naročito u raskrsnicama i prilikom preticanja, jer je njihova bezbednost često ugrožena i najmanjom nepažnjom – poručuju u MUP-u.

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 100 saobraćajnih nezgoda u kojima su povređena 52 lica. Na teritoriji Policijske uprave Kikinda nije bilo saobraćajnih nezgoda prethodnog dana.

snezana-tomin

Kikinđanka Snežana Tomin dobitnica je jednog od najznačajnijih priznanja u oblasti dijalekatske poezije, nagrade „Draganovo pero“, koja joj je uručena na manifestaciji „U ritmu dijalekta“ u Leskovačkom kulturnom centru.

Ovo priznanje, koje nosi ime Dragana Radovića, istaknutog pesnika i promotera dijalekatskog stvaralaštva, dodeljuje se autorima koji na najautentičniji način čuvaju i oživljavaju bogatstvo lokalnih govora.

Foto: Printskrin Grad Leskovac

Ovogodišnja manifestacija okupila je pesnike iz brojnih krajeva Srbije, koji su publici predstavili stihove napisane na različitim dijalektima. Prema odluci stručnog žirija u sastavu dr Milivoja Pavlovića, pesnika Vlaste Cenića i dr Tatjane Trajković sa Filozofskog fakulteta u Nišu, najviše priznanje pripalo je Snežani Tomin iz Kikinde.

Nagrada „Draganovo pero“ važi za jedno od najvažnijih priznanja u ovoj oblasti i dodeljuje se u okviru festivala koji ima za cilj očuvanje govornog nasleđa, jezičke raznovrsnosti i autentičnog književnog izraza.

Festival „U ritmu dijalekta“ iz godine u godinu okuplja sve veći broj autora i potvrđuje značaj negovanja lokalnih govora kao dela kulturnog identiteta Srbije.

dance-n-soul-palic-(4)

Najmlađe plesne grupe udruženja sportskog plesa „Dance N Soul“ učestvovale su na plesnom takmičenju „Infinity Palić“ na Paliću. U jakoj konkurenciji Kikinđanke su osvojile vredna priznanja.

Prva mesta pripala su „Tirkiznim šljokicama“ za open produkciju, „Ljubičastim šljokicama“ za džez mtv formaciju, „Zelenim šljokicama“ za open formaciju, „Ciklama šljokicama“ za džez mtv grupu , „Srebrnim šljokicama“ za open grupu.

Prvakinje su i Vana Pavanić u kategoriji strit stajl solo i Mia Amanović u open solu b. Sofija Nikić u kategoriji open solo a bila je druga, Helena Jelić u kategoriji open solo b zauzela je treće, dok je Anđela Vasilev u kategoriji open solo a osvojila peto mesto.

 

parking-kozarci

U Novim Kozarcima uspešno je završeno uređenje parking prostora ispred prodavnice „Univereksport“ i platoa ispred sale Udruženja vozača, koja će u narednom periodu biti potpuno renovirana i dobiti novi izgled. Inicijativu i organizaciju radova pokrenuo je član Saveta Mesne zajednice Marko Čavka, a čitav posao  je realizovan u saradnji sa meštanima i lokalnom privredom.

Nakon razgovora sa predstavnicima kompanije „Univereksport“, postignut je dogovor o podeli obaveza – kompanija je obezbedila beton i armaturnu mrežu, a Mesna zajednica ivičnjake, betonske cevi i pesak. Čitav posao izveden je dobrovoljnim radom meštana. „Univereksport“ je, pored materijala za parking ispred svoje prodavnice, obezbedio i materijal za izradu platoa ispred sale Udruženja vozača.

Iz Mesne zajednice upućena je zahvalnost kompaniji na, kako se ističe, društveno odgovornom poslovanju i podršci lokalnoj zajednici, kao i vrednim meštanima koji su učestvovali u radovima bez ikakve naknade. Kako ističu, svi učesnici radove su izvodili isključivo dobrovoljno, što pokazuje snagu zajedništva i solidarnosti.

Završetkom ovih radova unapređena je bezbednost saobraćaja, a očekuje se i smanjenje nepropisnog parkiranja u parku. Takođe je najavljeno da je po istom modelu saradnje postignut dogovor i sa kompanijom „PerSu“, a  radovi ispred njihovog objekta počeće u narednom periodu.

 

policija-opste-(1)

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se tri saobraćajne nezgode je nastala  materijalna šteta od 85.000 dinara.

Saobraćajna nezgoda se dogodile zbog radnje vozilom.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je sankcionisano 108 učesnika u saobraćaju.

Istovremeno, iz saobraćaja su zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključena 33 vozača, od kojih je osam zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je osam prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 16 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 59 ostalih prekršaja.

predskolci

Predškolci su se oprostili od vrtićkih dana završnim plesom pod nazivom „Kad si srećan, pleši“. U prisustvu roditelja, baka i deka, kao i mlađih drugara, mališani su izveli plesni program „Put oko sveta očima deteta“.

Uz muziku, igru i osmehe, budući prvaci pokazali su šta su to naučili i pripremili zajedno sa svojim vaspitačima. Ples je ispraćen velikim aplauzima i emocijama, jer za predškolce završetak vrtića predstavlja kraj jednog važnog životnog poglavlja i početak novih školskih avantura.

Završne plesne priredbe održane su u svim vrtićima Predškolske ustanove “Dragoljub Udicki”, dok je izostala velika završna manifestacija na kojoj su prethodnih godina zajedno nastupali predškolci iz svih objekata.

policija-opste-(8)

Tokom prethodne nedelje na području PU Kikinda dogodilo se osam saobraćajnih nezgoda, u kojima je povređeno tri lica.

Stanje bezbednosti saobraćaja na području Republike Srbije u ovom periodu povoljnije je u odnosu na isti period prošle godine. Zabeležen je manji broj poginulih i povređenih u saobraćajnim nezgodama, što predstavlja pozitivan pokazatelj i rezultat višeg nivoa odgovornosti svih učesnika u saobraćaju.

I pored pozitivnih pomaka, brzina ostaje dominantni faktor koji utiče na nastanak saobraćajnih nezgoda, ali i na težinu njihovih posledica. Neprilagođena i prekoračena brzina direktno ugrožava živote svih učesnika u saobraćaju.

Iz MUP-a apeluju na vozače da poštuju ograničenja brzine, koriste sigurnosni pojas i
prilagode vožnju uslovima na putu. Takođe, pešake i druge učesnike pozivaju na odgovorno i bezbedno ponašanje.

mika-16

Sinoć je ponovo naša sugrađanka Slavka Francuski Mika zablistala u šou programu “Nikad nije kasno” na Televiziji Prva. Dvanaest takmičara izvelo je po jednu numeru i žiri je za direktan plasman u finale odredio pet, a preostalih sedam, među kojima je i Mika, šansu za prolazak u finale potražiće putem glasanja publike.

-Videli ste i sami, izvela sam pesmu “Lovac i košuta“ od Plavog orkestra, a bila sam i adekvatno kostimirana. Žika Jakšić, stalni član žirija je prokomentarisao da uvek prigodnim stajlingom propratim svaku pesmu koju izvodim. Doduše, Saša Matić, koji je isto bio u žiriju, uputio mi je jednu malu zamerku koja se odnosila na intonaciju, ali je generalno imao pozitivan stav o mom nastupu. Stalni član žirija, Saša Milošević Mare je izjavio da je pesma koju sam otpevala zahtevna i dobro izvedena, ali da možda nije za ovaj rang nadmetanja. Ipak, generalni utisak žirija je pozitivan, a nadam se da će tako reagovati i publika na glasanju-izjavila je Mika posle nastupa, dodavši da je konkurencija bila izuzetno jaka i da su i ostali takmičari koji prolaz traže preko baraža veoma kvalitetni.

Podsetimo, u prvom polufinalu, koje je emitivano prošle nedelje prošlo je pet takmičara direktno i jedan putem glasanja publike. Tako je i u ovom drugom polufinalu. Od sedam pevača koji su na glasačkoj listi, samo će se jedan naći u finalu, koje je predviđeno za 21. jun.

Slavka Francuski Mika je prošlog puta u poslednjim satima glasanja prestigla protivkandidata iz Banja Luke, a i ovog puta računa na glasove sugrađana i nada se sličnom ishodu.

Svoj glas za Miku Kikinđani mogu da daju do večeras u ponoć, kada će biti zaključeno glasanje, a link za podršku Miki je ovde

 

N.S.

 

zak-ofk-klek-1

Kikinda – Stadion: „Vašarište”. Gledalaca: 450. Sudija: Nikola Knežević (Banatsko Karađorđevo). Strelci: Vrbaški 83. za ŽAK, Čimpokić 79. i Todorov (autogol) 90+2. minutu. za OFK Klek.
ŽAK: Vidicki, Baba, Stanković (Sivčev), Todorov, Utržen, Krnić, Boškov (Golić), Simić (Vrbaški), Ratko, Ćulafić, Hodik.
OFK KLEK: Tomić, Dapčević, M. Bogdanović, M. Mačkić, Stojanovski, L. Mačkić (Spasić), Čimpokić, Vulović, P. Bogdanović, Ninković (Grujić, Ćurić), B. Ratković.
U sadržajanoj, prvoj utakmici baraža za popunu Područne lige Zrenjanin, igralo se na prosečnom nivou vojvođanskog ranga, stvarale se šanse, borilo i obostrano dobro trčalo, a do finiša nedostajali su golovi.
Poveli su Klečani bliže kraju, kada je golman Vidicki, posle nekoliko izvrsnih intervencija u prvom delu, načinio jedinu pogrešku na utakmici. Odbranio je i tada ne toliko opasan udarac gostujućeg igrača, ali zapravo serviravši odbitak Čimpokiću za mat.
„Žutim mravima” nadu je ubrzo vratio rezervista Vrbaški, pošto mu je lopta prethodno došla širinom kaznenog prostora i činilo se da će to biti realan i pravedan ishod, ali gosti su slavili u nadoknadi autogolom najiskusnijeg i do tada odličnog veterana Todorova (43), kada je loptu nesmotrenom reakcijom skrenuo u vlastitu mrežu.
Uzvratni susret na rasporedu je u nedelju u Kleku.

D. P.

mini-basket

Na dvodnevnom 21. Festivalu mini-basketa „Ranko Žeravica”, u kikindskom „Jezeru” u organizaciji Sportskog saveza Kikinde, okupilo se oko 300 mališana iz 12 klubova Srbije i inostranstva, a otvorio ga je gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan.
– Uvek ćemo da se setimo našeg Ranka Žeravice koji je u našem gradu počeo svoje košarkaške korake, ustvari i dečačke korake kroz naše škole i ne smemo nikad da zaboravimo, iako je on Novomiloševčanin, da je on ustvari i Kikinđanin i da će Kikinda uvek da mu se oduži, ne samo što ćemo da organizujemo ovaj turnir sa njegovim imenom nego što ćemo i da učestvujemo u svemu da se njgov lik i delo ne zaboravi. Mi smo svi zajedno učestvovali i u njegovom Memorijalu u Novom Miloševu i nama je velika čast da vidimo, među svim onim imenima i organizacijama, da je učestvovao i grad Kikinda, jer nećemo nikad da ga zaboravimo, a ovde sada želimo da razvijamo mlade talente kao što smo u našem gradu iznedrili mnoge velike košarkaše – rekao je Bogdan.
Okupljenima se obratio i Božidar Maljković, nekadašnji košarkaški trener:
– Ranko Žeravica je bio veliki čovek, a i veliki trener. Odavde je pošao bez para u džepovima, bez hrane, u Beograd i bio borac, sam protiv svih. Pobedio je sve, bio olimpijski pobednik i nosilac raznih priznanja i njemu u čast uradili smo dve biste, jedna će biti ispred hale u Novom Beogradu, a druga u njegovom Novom Miloševu. U Kikindu dolazim, rado, hvala gradonačelniku Bogdanu, hvala mojoj prijateljici Jeleni Čudanov, predsednici Sportskog saveza Kikinde, kojoj čestitam na dobijanju „Majske nagrade” Sportskog saveza Srbije. Što se tiče vas, deco, provodite što više vremena s loptom, slušajte trenere, a ne slušajte tate i mame. Izabrali ste najbolji sport, živi bili da vas sledeće godine vidim ovde bolje, tehnički, taktički, individualno.
Rade Georgijevski, predsednik Udruženja mini-basket Srbija i predstavnik KSS, pozdravio je sve i gradonačelniku uručio monografiju „100 godina košarke u Srbiji”.

error: Content is protected !!