Classic Layout

plava-banja

Zaposleni u JP „Kikinda“ proteklih dana pokosili su i uredili prostor kod Plave banje, kako bi bio čistiji, bezbedniji i prijatniji za boravak posetilaca.

Kako ističu iz ovog javnog preduzeća, redovno održavanje javnih površina nastavlja se i tokom narednog perioda, sa ciljem da prirodne i rekreativne zone budu dostupne i uređene za građane.

Plava banja, decenijama je bila omiljeno mesto za odmor i osveženje tokom letnjih meseci. Nastala je na mestu nekadašnjeg glinokopa fabrike „Toza Marković“, gde se vremenom formiralo veštačko jezero. Prepoznatljiva je po plavičastoj boji vode, po kojoj je i dobila ime, a među starijim generacijama Kikinđana budi sećanja na leta provedena uz kupanje, druženje i rekreaciju.

Foto: JP Kikinda

Nekada je Plava banja raspolagala bogatim sadržajima, uključujući tobogane, pedaline, sportske terene i ugostiteljske objekte, zbog čega je bila jedno od najposećenijih mesta u gradu. Iako danas nema nekadašnju infrastrukturu, ovo kupalište i dalje privlači brojne sugrađane koji žele da vreme provedu u prirodi. S obzirom na to da je Plava banja neuređeno, odnosno „divlje“ kupalište, posetiocima se savetuje dodatni oprez.

Iz JP „Kikinda“ uputili su apel građanima da zajednički čuvaju ovaj prostor, odlažu otpad na predviđena mesta i doprinesu očuvanju životne sredine.

 

 

notari

Građani u proteklih desetak dana nisu u mogućnosti da kod notara overe kupoprodajne ugovore, poklone, ostavine i druga dokumenta u vezi sa nepokretnom imovinom, jer je pao sistem preko koga se rade overe.

Iz Ministarstva pravde kažu da je trenutno ograničena funkcija pojedinih servisa i da rade na unapređenju bezbednosti i stabilnosti sistema u saradnji sa Kancelarijom za eUpravu.

Tvrde da će sistem ponovo biti uspostavljen do kraja sedmice, kada će, kako navode, biti  uspostavljena puna funkcionalnost servisa za beležnike i izvršitelje.

Tera-muzej-(5)

Na sada već glasovitom mestu kulturnih događanja, beogradskim “Silosima”, biće upriličena retrospektivna izložba radova iz kikindske “Tere” pod nazivom „Biseri od blata”. „Silosi” su nekadašnji (poljo)privredni objekat na obali Dunava, koji je nekad služio za skladištenje žitarica, a od pre nekoliko godina doživeo je prenamenu i sada predstavlja prestižan prostor za održavanje izložbi, sajmova, festivala i drugih kulturno-umetničkih događaja.

Tako će od petka, 12. juna i prestonička publika moći da izbliza pogleda oko sedamdeset  reprezentativnih radova koji su inače deo stalne „Terine” postavke. Selekciju radova izvršila je  kustoskinja „Terinog” muzeja Verica Nemet i postavka je podeljena po dekadama. Posetioce očekuju i vođene ture, radionice, market vojvođanskih proizvoda, muzički programi i mnogi drugi sadržaji.

Svi autori zastupljeni su sa po jednim radom, osim utemeljivača „Tere”, Slobodana i Miroslave Kojić, koji će biti prestavljeni sa po tri rada. Od kikindskih umetnika, osim bračnog para Kojić, radove u terakoti Beograđanima će predstaviti i Sanja Radusin Smiljanić, sadašnja direktorka Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera”, Jovan Blat, Milan Ramaji i Igor Smiljanić. Izložba u „Silosima” trajaće tri nedelje.

U objavi organizatora stoji i poziv Beograđanima u vidu lepog omaža našem gradu: “Ako još niste bili u Kikindi, sada imate priliku da upoznate deo kolekcije koja je ovaj grad upisala na svetsku mapu savremene skulpture. A posle toga, iskreno se nadamo da ćete posetiti i grad Kikindu, upoznati ljude koji stoje iza “Tere” i otkriti jednu od najvrednijih kulturnih priča iz našeg regiona”.

 

N.S.

viber-image-2026-06-06-14-19-47-422

Članice Plesnog studija „Jefimija“ ostvarile su izuzetan uspeh na plesnom takmičenju održanom u Zrenjaninu, odakle su se vratile sa čak 17 medalja i priznanja.

Studio se predstavio sa 15 koreografija, koje su izveli plesači svih uzrasnih kategorija, pokazavši zavidan nivo umeća, kreativnosti i scenskog izraza. Svojim nastupima mladi plesači su potvrdili da su trud, posvećenost i ljubav prema plesu najbolji put do uspeha.

Svaka koreografija bila je rezultat predanog rada, discipline i snažnog timskog duha, što je prepoznao i stručni žiri.

– Naši plesači pokazali su posvećenost, trud i ljubav prema plesu, dostojno predstavljajući klub i svoj grad. Svaka koreografija bila je rezultat vrednog rada, discipline i timskog duha. Nagrade nisu izostale, pa smo osvojili 13 prvih mesta, dva druga mesta i dve specijalne nagrade. Ovo je najlepši način da privedemo kraju još jednu uspešnu sezonu, ispunjenu radom, uspesima i nezaboravnim uspomenama – istakla je Snežana Aćamović iz Plesnog studija „Jefimija“.

Ostvareni rezultati su kruna još jedne uspešne sezone i potvrda kvalitetnog rada studija, čiji članice nižu značajne uspehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

narodni-muzej-1

U Galeriji Nova danas u 18 sati biće otvorena izložba „Animalia et Populus”, koja posetiocima donosi jedinstven uvid u odnos čoveka i životinja kroz različite epohe ljudske istorije.

Izložba autorke Divne Gačić predstavlja arheološku građu sa motivima životinja, prikazanih verno ili stilizovano, u različitim formama i materijalima. Izloženi predmeti nastajali su i korišćeni tokom dugog vremenskog perioda – od mezolita pa sve do poznog srednjeg veka.

Kroz arheološke nalaze moguće je pratiti razvoj odnosa između ljudi i životinja. One su vekovima predstavljale važan izvor hrane, o čemu svedoče brojni ostaci životinjskih kostiju pronađeni na arheološkim lokalitetima. Istovremeno, životinje su imale značajnu ulogu u privredi, lovu, ribolovu, ratovanju, ali i u svakodnevnom životu, igri i zabavi.

Njihova snaga, lepota i simbolika inspirisale su ljude da stvaraju različite predmete – od onih namenjenih svakodnevnoj upotrebi do artefakata kojima su pridavana posebna kultna, totemska i simbolička značenja.

Izložba će posetiocima kikindskog Muzeja biti dostupna do 28. jula.

ofk-kikinda

Gotovo je izvesno, u narednoj sezoni OFK Kikindu, u Vojvođanskoj ligi „Istok”, s klupe neće predvoditi Milan Ćulum.
– Situacija je bila teška od samog starta proleća i znali smo da će biti skoro nemoguće stići do opstanka. Uprava je dala sve od sebe da se u prelaznom roku pojačamo što bolje, ali teško je bilo zbog stanja na tabeli dovesti kvalitetne igrače i činjenica je da nam je nekoliko fudbalera nedostajalo da na pravi način popunimo kadar. Inače, moja saradnja i s upravom i s igračima bila je korektna i zato, i pored ispadanja, nosim lepe uspomene sa severa Banata – kaže Ćulum.
Značajan broj omladinaca dobio je priliku ovoga proleća.
– Dosta njih i naredne sezone imaće pravo da igra za omladinsku selekciju, a već ove debitovali su u Srpskoj ligi i nadam se da će se OFK Kikinda vratiti dogodine tamo gde treba da bude, a to je društvo srpskoligaša – poručuje Ćulum na rastanku.
Rezultati poslednjeg, 30. kola: Sloga – Hajduk 2:2, Mladost (BJ) – Sloven 2:3, Veternik – Mladost (O) 3:1, OFK Kikinda – Vrbas 1:3, Železničar – Inđija 3:0, Bačka – Jedinstvo 2:1, Dinamo – Omladinac 4:0, Naftagas – Sloboda 0:2.
KONAČAN POREDAK: Naftagas 69, Železničar 60, Jedinstvo 52, Hajduk 48, Sloven 48, Mladost (BJ) 43, Sloboda 43, Vrbas 43, Dinamo 43, Bačka 42, Veternik 42, Sloga 35, Omladinac 28, Mladost (O) 26, Inđija 22, OFK Kikinda 18.
U drugi savezni stepen plasirao se Naftagas, iz lige su ispali: Omladinac, Inđija (vojvođanski „Jug”), Mladost (O) i OFK Kikinda („Istok”), a u doigravanje za ostanak u „Vojvodini” moraće Veternik i Sloga, protiv drugoplasiranih odnosno trećeplasiranih iz triju grupa nižeg ranga.
D. P.

vanja-dir-bolnice

Odlukom Pokrajinske vlade, na sednici održanoj 3. juna, za vršioca dužnosti direktora Opšte bolnice Kikinda imenovan je diplomirani ekonomista Vanja Radojkov, koji je do sada bio zaposlen u Gradskoj upravi.

Na čelu Bolnice Radojkov je nasledio dr Vesnu Tomin, specijalistu pedijatrije, koja je funkciju v.d. direktora obavljala od juna 2021. godine.Tokom njenog mandata uspešno je nastavljena kapitalna investicija-rekonstrukcija Bolnice, uvedene su nove procedure i tehnike lečenja, nabavljena savremena medicinska oprema, a mnogo toga je urađeno i u oblasti unutrašnje organizacije rada službi i vođenja medicinske dokumentacije, sa ciljem unapređenja kvaliteta stručnog rada i bezbednosti pacijenata.Rezultate svog rada dr Tomin je predstavila na Kolegijumu načelnika i glavnih sestara održanom 9. juna u bolničkoj biblioteci.

Na istoj sednici Pokrajinske vlade, za v.d. zamenika direktora Bolnice imenovan je dr Vukosav Trkulja, specijalista radiologije.

dusanovi-gimn

Znanje i timski duh doveli su kikindske gimnazijalce do velikog uspeha u prvom PMF kvizu znanja „Peti element“, održanom na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Ekipa „Dušanovi gimnazijalci“ osvojila je drugo mesto u konkurenciji 20 timova i čak 100 takmičara iz srednjih škola širom Srbije.

Kviz je organizovan uz podršku Centra za promociju nauke, a nazvan je „Peti element“ jer obuhvata pet oblasti prirodnih nauka koje se izučavaju na Prirodno-matematičkom fakultetu.

Do finala nije bilo lako stići. Učesnici su prošli kroz nekoliko kvalifikacionih krugova, nakon čega su najbolji odmerili znanje u polufinalu i finalu održanim tokom proteklog vikenda.

Kikindski tim činili su Lara Avramov, Ana Vojvodić, Milica Boberić, Milica Glišin, Bogdan Zavišin i Stefan Lazić.

– Kada smo videli poziv za učešće, odabrali smo učenike za koje smo smatrali da mogu da odgovore ovakvom izazovu. Tokom takmičenja pokazali su veliko znanje, ozbiljnost i spremnost da rade kao tim. Izuzetno smo ponosni na njih i na način na koji su predstavljali školu – istakla je profesorka fizike Ina Lepar.

Da su utisci sa takmičenja više nego pozitivni potvrđuje profesorka biologije Bojana Penjin.

– Organizacija je bila na vrhunskom nivou, a učenici su uživali u svakom delu takmičenja. Pored samog znanja, ovakvi događaji donose nova poznanstva, druženje i iskustva koja će dugo pamtiti. Posebno raduje što su tokom celog takmičenja pokazali pravi timski duh i međusobnu podršku – rekla je Penjin.

Prvo mesto osvojila je ekipa „C-12“ iz Gimnazije u Inđiji, dok je treće mesto pripalo timu „Svetini junaci“ iz Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Novog Sada. Za osvojeno drugo mesto kikindskim gimnazijalcima pripala je i novčana nagrada od 50.000 dinara.

 

 

struja

Zbog radova na eleketričnoj mreži u četvrtak, 11. juna, od 8.30 do 12.30 sati bez struje će biti domaćinstva u Kikindi u ulicama: Jovana Jovanovića Zmaja 134, 134a,144 i 144a,  Jovana Jovanovića Zmaja neparna strana od Mihajla Pupina do Jovana Jovanovića Zmaja kućni broj 149, Mihajla Pupina od Jovana Jovanovića Zmaja do Velikog bedema, Miloša Ostojina od Mihajla Pupina do Kosovske, Njegoševa od Partizanske do Vuka Karadžića, Braće Subotički od Mihajla Pupina prema Partizanskoj do kućnog broja 44, Toze Markovića od Mihajla Pupina prema Partizanskoj do kućnog brpja 118, Ive Lole Ribara od Miloša Ostojina do Toze Markovića, Kosovska od Miloša Ostojina do Toze Markovića, Blok 35

 

error: Content is protected !!