Спорт

sloboda-nk-1

Klub sa stadiona „Ilija Pantelić” još jednu sezonu na vojvođanskom „Istoku” završio je u sredini tabele, ovoga puta bio je sedmi, a aktuelna uprava Slobode podnela je kolektivnu ostavku, nevezano za rezultate i na kraju ipak uspešne borbe za izbegavanje igranja u baražu za opstanak u pomenutom rangu. Međutim, nakon sastanka simpatizera kluba, bivših igrača i nekadašnjih članova uprave, rukovodeća garnitura ostaje na čelu kluba, jer nije bilo zainteresovanih da prihvate obaveze, ističe dugogodišnji sekretar Marko Čavka (na slici desno, pokraj predsednika Đure Malidže).
– Došlo je do zamora, lično sam, kao volonter, prvi operativac kluba 14 godina, a ostali članovi uprave tu su bezmalo deceniju. Nakon što smo podneli ostavke, nekoliko ljudi bliskih Slobodi premišljala se i kada je postalo jasno da nemaju vremena za obaveze u klubu, odlučili smo da ostanemo i dalje tu, jer Sloboda je više od kluba i predstavlja ne samo sportsku već i društvenu tradiciju našeg sela. Nismo se povukli na kraju, jer je jasno i da bi se klub bez uprave ne samo survao u najniži rang nego verovatno i ugasio. Tužno bi bilo da se to dogodilo na našem velelepnom sportskom zdanju – kaže Čavka.
Posebnu težinu aktuelnom trenutku daje podatak da će Sloboda naredne godine proslaviti 80 godina postojanja.
– Nastavićemo gde smo zastali, organizovaćemo se, prvi trener ostaje Slobodan Mitrović, pokušaćemo da vratimo neke igrače koji su nosili dres Slobode, a ima najava i da će se dvojica još uvek mlađih fudbalera, naših Novokozarčana, aktivirati nakon više godina neigranja. Napustiće nas veteran Popović i Čubrilo, ostali bi trebali ostati i smatramo da ćemo i dogodine okončati sezonu u sredini tabele – jasan je Čavka.
D. P.

21.6.-plivanje-1

Na plivačkom mitingu „Petnica kup 2026”, u Valjevu, jednom od masovnijih u Srbiji, članovi Velike Kikinde: Jovana Sabo, Lena Stojanović, Jovana Savić, Jelena Stojkov, Marko Protić, Petar Savić i Mihailo Kiurski, osvojili su ukupno 18 medalja – tri zlatne, sedam srebrnih i osam bronzanih.

Nastupilo je 695 plivača iz 39 klubova.

D. P.

ofk-kikinda-1

U turbulentnoj sezoni, uprava OFK Kikinde sačuvala je klub kojem je prošlog leta pretilo gašenje, tada nakon 116 godina postojanja, ali nije bilo šanse da se Kikinđani ovoga proleća spasu i ispadanja iz srpskoligaške „Vojvodine”. Otišao je i šef struke iz druge sredine, pa će u predstojećoj sezoni OFK Kikindu s klupe predvoditi Rade Medić dosadašnji trener omladinaca ovog kluba.
– Uskoro ću napunuti 50 godina i ovaj povratak na Gradski stadion, iz ličnog ugla kada govorim o fudbalu, vidim kao simbolično zatvaranje kruga u životu i početak nečeg novog. OFK Kikinda je, praktično, moj matični klub iz kojeg sam krenuo u profesionalne fudbalske vode, a sada sam dočekao i da vodim prvu ekipu. Zato je u prvom redu za mene ovo velika čast, nebitno u kojem je rangu seniorski pogon. Dovoljno mi je da pogledam grb i 1909. kao godinu osnivanja – kaže Medić.
Kada klub ispadne u niži rang, posao kreće od temelja.
– Uvek je prva sezona nakon ispadanja osetljiv momenat, tada se podvlači crta odnosno očekuje, pre svega, stabilizicija kluba. Počev od mene, preko igrača, do uprave kluba, svi moramo biti na istom talasu, a tu uz nas i svi treneri mlađih kategorija. Nezahvalno je prognozirati koliko će nam vremena trebati da složimo sve kockice. Ako govorimo ozbiljno, možda dve ili tri godine, naravno, uz težak rad.
Igrači sa strane vratili su se odakle su došli ili potražili nove sredine.
– Godinama unatrag, radeći u drugim klubovima u okolini, pratio sam situaciju i u mojoj OFK Kikindi koja je bila suočena s manjkom nadolaženja mladih igrača spremnih u potpunosti da odmah zaigraju za prvi tim. Sada moramo da vidimo kako to nadoknaditi.
Očekuje se da će juniorska selekcija, koja je već minule sezone u Srpskoj ligi dala nekoliko solidnih igrača, delom biti dovoljna za sklapanje novog prvog tima.
– Ostatak ekipe, nadam se, činiće stariji igrači koji su već nosili dres OFK Kikinde. U toj sintezi, ovi mlađi moraju pokazati zrelost i veliku težnju za radom i treninzima, a motivacije ne sme manjkati.
Na kraju, novi šef struke zaključuje:
– Upoznat sam s tekućim problemima, pola godine sam već u klubu i za mene nema nepoznanica. OFK Kikinda na ovom našem području mora biti klub broj jedan i za svaku vrstu respekta – jasan je Medić.
D. P.

sastavi-liga-2026-27

Nakon današnjih finalnih utakmica baraža za popunu tri grupe Vojvođanske lige poznati su sastavi liga, za sezonu 2026/27, u nadležnosti Fudbaskog saveza Vojvodine i nižih saveza. Naravno, uslovno rečeno, jer poznato je iz prethodnih sezona, uvek postoji mogućnost odustajanja ili gašenja nekog kluba, kao i obnove celog kluba ili samo seniorskog pogona i uključenje u najniži stepen nadmetanja. Takav smo slučaj imali letos u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”, kada su revitalizovani i u tom stepenu startovali Olimpija (Torda) i Budućnost (Banatski Dvor).
Kako bilo, klubovi sa šire teritorije grada Kikinde, osim Napretka iz Banatske Topole, nisu bili ovoga meseca direktno zainteresovani za ishode doigravanja, a osim toga Topolčani su ispali još nakon polufinala baraža za popunu vojvođanskog „Istoka”, kada Kumančani nisu prošli u finale.
Recimo još, ako su ciljevi baraža bili veća gledanost i zanimiljivost takmičenja, ispunjena je svrha u potpunosti, ali s druge strane sve se maratonski odužilo pa još kroz vrele dane. Dakle, kao dobra strana dodatnih doigravanja može se računati pomenuto, ali uz ranije datume baraža, što će se i dogoditi ako Fudbalski savez Vojvodine i područni savezi na teritoriji naše pokrajine budu dosledni vlastitim obećanjima i nastave sa skraćenjem liga, kako su to već učinili s tri grupe vojvođanskog ranga, tzv. zonama.
Vojvođanska liga „Istok” /14 klubova/: OFK Kikinda, Mladost (Omoljica), Glogonj, Jedinstvo (Vlajkovac), Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo), Crvena zvezda (Rusko Selo), Begej (Žitište), Sloboda (Novi Kozarci), Zadrugar (Lazarevo), Borac (Starčevo), Omladinac (Ravni Topolovac), Borac (Sakule), Banatul (Lokve), Crvena zvezda (Pavliš).
Područna liga „Zrenjanin” /16 klubova, skraćuje se za sezonu 2027/28. na 14/: Vojvodina (Perlez), Napredak (Čestereg), Kozara (Banatsko Veliko Selo), Budućnost (Srpska Crnja), 2.oktobar (Kumane), MSK (Mihajlovo), Bilećanin (Sečanj), Polet (Nakovo), ŽFK Banat (Zrenjanin), Mladost (Banatski Despotovac), Vojvodina (Bašaid), Rusanda (Melenci), Jedinstvo (Novi Bečej), Crvena zvezda (Vojvoda Stepa), Borac (Zrenjanin), OFK Klek.
Međuopštinska liga „Kikinda-Žitište” /14 klubova/: Napredak (Banatska Topola), Borac (Aleksandrovo), Delija (Mokrin), ŽAK (Kikinda), Roham (Nova Crnja), Bega (Novi Itebej), Podgrmeč (Žitište), Vojvodina (Novo Miloševo), Jedinstvo (Bočar), Olimpija (Torda), 1.oktobar (Srpski Itebej), Borac (Iđoš), Proleter (Međa), Budućnost (Banatski Dvor).
D. P. 

18.6.-10.00-bocar-1

Zajedništvom, građenjem karaktera mladih rukometaša, iskrenim odnosom prema sebi, ali i drugima, uz preskromna sredstva, a s velikim pregorom i ljubavlju prema sportu, u Rukometnom klubu Jedinstvo, iz Bočara, pokazujemo i dokazujemo da se u svakom, pa i ovom vremenu, koje mnogi ocenjuju teškim, može bitisati, priča na početku razgovora Miroljub Maćoš (na gornjoj slici, stoji prvi zdesna), inače iz susednog Novog Miloševa, koji je godinama unatrag radio s najmlađima u rukometu, u Kikindi pa u Novom Bečeju. Sada je u Bočaru i zajedno s upravom kluba čuva ovaj sport u selu koje je ima rukometnu tradiciju.
Dakle, ko hoće, nađe način; ko neće, nađe izgovor.
– Upravo tako, a sve je započelo sponatno. Pre godinu i po dana ti moji mladi igrači, među kojima je bilo najviše Bočaraca, igrali su revijalnu utakmicu s veteranima Jedinstva i potom, reč po reč, predložiše nama veterani da se svi registrujemo za Jedinstvo, rekoše: „evo vam klub, držite treninge, igrajte”. Prvu ekipu činili su kadeti, a prvobitna ideja bila je samo da ti dečaci imaju gde da nastave svoj rukometni put. I tako je krenulo.
Momcima je trebalo vremena za prilagođavanje na seniorski rukomet.
– U početku smo i mi stariji bili s njima u ekipi da bismo im razbili tremu, ali ovoga proleća sve su sami izneli na plećima i zauzeli treće mesto u trećem vojvođanskom rangu, a petom u Srbiji, što je premašilo sva očekivanja i sada, posle reorganizacije, plasirali smo se u viši stepen – Drugu ligu Vojvodine.
Zanimljiv je podatak, gotovo polovina mlađih školaraca iz Bočara zapravo trenira minirukomet.
– Oko šezdesetoro dece, od prvog do četvrtog razreda, pohađa mesnu školu, a od njih u klubu je 20 dečaka i osam devojčica. Odigrali su šest turnira, a jedan smo i mi organizovali u Bočaru. Oni stariji, selekcija kadeta takmičila se s Kikindom, novobečejskim Jedinstvom, zrenjaninskom Gradnulicom, koja je zapravo imala igrače ugašenog Proletera i protiv svake od ovih ekipa zabeležili smo po pobedu. Proleter je pod imenom Gradnulice osvojio ligu, a, recimo, 15 razlike tukao je Banatski Karlovac. Nama rezultat nije bio u prvom planu, ali sigurno da gode sve ove činjenice.
Klub predvode predsednik UO Branislav Popović, predsednik Skupštine Janoš Tandi, potom Dragan Kubet i Milan Došen.
– Ambicije su realne, svake godine želimo da se „izgradimo”, ali pomalo. Pored rada i naptredovanja momaka u prvoj ekipi, predstojeće sezone prijavićemo i ekipu dečaka do 12 godina, a planiramo i učešća na velikim turnirima, kadeti će u avgustu na „Bijeljina kup”, jedno od najvećih takmičenja na Balkanu za pomenuti uzrast. Učestvovali smo i opet ćemo i na kapmu „Rastimo”, koji je kroz minule decenije iznedrio preko 400 reprezentativaca i kojem su svi naši pozanti treneri radili. Klub pomažu i meštani, Drago Škorić tako je darovao najmlađima sportske torbice – zaključuje Maćoš.
Za prvu ekipu Jedinstva igrali su proletos: Predrag Popović (kapiten), Mihajlo Ilić, Aleksandar Maluckov (golmani), Luka Tandi, Dimitrije Marković, Andrej Suvajdžić, Lazar Dajić, David Bjeljac, Milan Vidović, Dragan Medić, Milan Maluckov, Vuk Radaković, Miroslav i Mihajlo Grujić.
D. P./FOTO: Arhiva RK Jedinstvo Bočar 

VRATILI OTPISANE KIKINĐANE
Koliko je svako sačuvano dete u sportu važno, ilustruje primer kojeg iznosi Maćoš.
– Kikinđane Suvajdžića i Markovića trenirao sam u MRK Kikinda još kada su imali 10 godina. U međuvremenu sam otišao u Novi Bečej, a kada su pomenuta dvojica postali takoreći otpisani i prekobrojni u MRK Kikinda poveo sam i njih sa sobom, a onda smo svi prešli u Bočar. Zajedno smo dokazali da su talentovani i da bi bila šteta da ih je rukometni sport izgubio. Mnogo su napredovali i tek će.

 

 

borac-idos-1
Zajedničkom večerom, u Borcu iz Iđoša obeležili su kraj sezone koja nije zadovoljila. Ocena je to i predsednika kluba Marka Čeleketića, nakon što je ovaj sportski kolektiv u Međuopštinskoj ligi, 12 klubova, zauzeo 10. mesto.
– Nakon prethodne takmičarske godine u kojoj smo bili drugi i onda nismo prošli baraž za popunu Područne lige, od seniora smo ove sezone više očekivali i mi u klubu i navijači, bez obzira što je tim bio znatno izmenjen i što su nosioci igre iz 2024/25. letos napustili klub. Bilo je i poraza nesrećnim spletom okolnosti pa ovaj plasman sigurno nije realan, ali želimo da sve te igrače koji su otišli, vratimo i onda opet budemo barem drugi i ponovo pokušamo da uđemo u Područnu ligu – kaže Čeleketić.
Ako prvotimci nisu ispunili očekivanja, u Borcu imaju razloga za optimizam, a reč je o mlađim kategorijama.
– Kada je ova uprava organizovala prvi trening, došla su nam petorica dečaka, a sada smo stigli do brojke od 60 mališana. Iz Iđoša imamo 45, a ostalih 15 su iz Kikinde, Sajana i Bočara. Jesenas smo uključili mlađe pionire u takmičenje, sada ćemo i pionire, a onda 2027. i kadete. Tako ćemo, s tri mlađe selekcije i prvim timom, zaokružiti priču i imati jasnu viziju i to u selu koje ima samo 1.500 stanovnika.
Inače, od 2018. do 2023. klub se nije takmičio i ta bliska prošlost ne sme se više ponoviti.
– To smo, kao uprava, obećali i sami sebi i celom selu, a dugoročni cilj nam je da najkasnije 2032. godine, kada će klub navršiti 100 godina postojanja, uđemo u Područnu ligu, tada s ovim klincima koji su sada još uvek deca od 10 do 13 godina – jasan je Čeleketić.
D. P. 
23-dzudo

Nakon 18 godina na rukovodećim funkcijama u okviru Džudo Saveza Vojvodine, naš član Svetislav Vukmirica je na Izbornoj Skupštini dobio poverenje i novi mandat za Predsednika Skupštine Saveza. Naime, Vukmirica je još 2008. Godine izabran za predsednika Upravnog odbora Džudo Saveza Vojvodine i tu funkciju je obavljao punih 9 godina. Nakon toga, 2017. Godine je izabran za predsednika Skupštine Saveza i takođe je i tu funkciju obavljao 9 godina. Danas je dobio novi mandat i zajedno sa predsednikom Upravnog odbora Miroljubom Ničićem će zastupati i predstavljati DžSV sa osnovnim ciljem ostvarenja što boljih rezultata, pozicioniranja Saveza u sistemu srpskog sporta, a pre svega sa akcentom na predstojeće Olimpijske igre u Los Anđelesu, SAD. Ovo je svakako veliki uspeh kako za njega lično, tako i za naš klub i predstavlja potvrdu kvaliteta i veličine našeg Partizana.

IZVOR/FOTO: DžK Partizan

streljastvo

Strelac Kikinde Duško Petrov u finalu Kupa Streljačkog saveza Srbije, u Novom Sadu, osvojio je prvo mesto u disciplini pištolj središnjeg paljenja i istovremeno postavio novi državni rekord rezultatom od 584 kruga.
– Petrov je tokom celog takmičenja pokazao vrhunsku formu, sigurnost i izuzetnu preciznost, a nastup je krunisao rekordom, kojim je potvrdio status jednog od najboljih strelaca Srbije i predstavlja uspeh i za njega i za klub – ističu u SD Kikinda.
Petrov još dodaje:
– Veoma sam zadovoljan rezultatom i činjenicom da sam uspeo da oborim rekord. Ovo je nagrada za veliki trud, rad i posvećenost tokom cele sezone.
IZVOR/FOTO: SD Kikinda

ofk-kikinda

Rade Medić (49) novi je trener OFK Kikinde. Nekadašnji odličan fudbaler kikindskog, tada, drugoligaša, imao je potom zapaženu karijeru i u eliti i inostranstvu, a kao trener radio je u nekoliko klubova severnog Banata. Poslednja ekipa u seniorskoj konkurenciji bila mu je velikoselska Kozara, a u prethodnom periodu u OFK Kikindi bio je zadužen za rad s omladincima. Medić na kormilu nasleđuje Milana Ćuluma koji nije uspeo da izbori opstanak u Srpskoj ligi „Vojvodina”, a osim na klupi značajnih promena biće i u igračkom kadru koji će se od avgusta boriti na vojvođanskom „Istoku” za ekspresan povratak među srpskoligaše.
D. P.

klek-zak

Klek – Gledalca: 300. Sudija: Dejan Mijatović (Žitište). Strelci: Čimpokić 38, P. Bogdanović 56. i Vulović (kazneni udarac) 72. Crveni kartoni: M. Bogdanović (OFK Klek), Vidicki i Ratko (ŽAK), svi u 82. minutu.
OFK KLEK: Tomić, Dabčević (Grujić), M. Bogdanović, M. Mačkić (Grujesku), Stojanovski, L. Mačkić (Milanović), Čimpokić, Vulović, P. Bogdanović, Zorić (Ćurić), Ratković.
ŽAK: Vidicki, Baba, Stanković (Sivčev), Todorov, Utržen, Terek, Krnić (Malogajski), Boškov (Vrbaški), Ratko, Ćulafić, Hodik.
ŽAK je, nakon prošlonedeljnog poraza od 1:2 na Vašarištu, poražen i drugi put u doigravanju za popunu Područne lige „Zrenjanin”, danas u Kleku, pa su se tako Klečani plasirali u pomenuti rang, a „žuti mravi” i u narednoj sezoni igraće u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”.
D. P.

error: Content is protected !!